Chov morčat na koberečcích/textilu
Na první pohled se to může zdát jako metoda podivná a nehygienická. Klasické stelivo pod morčata nemůže nikdo chtít nahradit koberečkem? Na druhé straně jsou zastánci této metody právě z důvodu praktičnosti a hygieničnosti. Často ji volí ti, jejichž morčata jsou alergická a mají problémy s očima či dýchacími cestami při chovu na hoblinách nebo jiných prašných materiálech. A popravdě, vlastně všechna steliva, která pod morčata můžeme dát, jsou více či méně prašná.
Kde koupit koberečky pro morčata?
Koberečky pro morčata můžete koupit i samostatně, tzv. koberečky pro hlodavce do klecí. Jsou určeny pro převoz zvířat, ale někteří chovatelé je používají místo podestýlky nebo jako podklad pod koberečky látkové. Cenově ale taková legrace není vůbec legrací, takže pojďme k těm, které snadno vyrobíte doma.
Bavit se tu dnes budeme o chovu morčat na textilu, což je metoda, kdy není používána sypká podestýlka, ale morčata si hoví na textilních podložkách rozložených v kleci.
Morče je společenské a klidné zvířátko vhodné k malým dětem, kterým vykouzlí úsměv na tváři
Chov morčat na koberečku: Materiál
Materiál „koberečku“ by měl být silnější, savý a pratelný. Použít tak můžete:
- Vyřazené prostírání většího rozměru, utěrky, ručníky (ne však froté, tam se zachycují do oček drápky), malé ozdobné koberečky, savé ubrusy.
- Nakoupit můžete malé ozdobné koberečky, lněné nebo bavlněné, pevné a bez děrování, které se používají jako předložky
Nutně nemusíte recyklovat staré utěrky, i když pro střídání nebo v začátcích to můžete zkusit a ušetřit tak. Důležité je vědět, že koberečky by měly být hladké, aby se v nich morčátkům nezachytávaly drápky. A vhodnější jsou tmavé barvy, protože některé skvrny se nedají snadno vyprat.
Ideální je, když je textilní podložka co největší a pokrývá celou plochu, ale dvě menší rozložené podložky umožňují výměnu dle potřeby. Někdy morčátka chodí dělat potřebu jen do jednoho rohu, takže je praktičtější právě tam dávat textil, který budete vyměňovat častěji než ve zbytku kotce.
TIP: Ideální čas zkusit morčatům dát záchůdek na místo, kde se tvoří hromádky a loužičky a zkusit, jestli nebudou chodit na misku se stelivem jen pro vyměšování. Někdy se to podaří!
- Chov morčat na koberečku: Údržba a hygiena
Koberečky pravidelně měníme a pereme (můžeme si nechat více koberečků z více výměn na jeden prací program). Údržba pak probíhá zhruba takto:
- Sesbíráme, smeteme bobky a zbytky sena a krmiva
- Vyklepeme z nich hrubé nečistoty, čím více, tím lépe (ideální venku)
- Vypereme na vyvářkový program
Smetení trusu a nečistot děláme každý den, koberečky pak měníme po 3 – 5 dnech, záleží na tom kolik morčat máte a jak kvalitní je podložka pod koberečkem. I ta je totiž důležitá.
Podložka pod koberec by měla být savá, chovatelé doporučují savé podložky určené pro přebalování miminek nebo zdravotnické podložky pro únik moči. Tím se znatelně prodlouží doba, kdy budete měnit samotné koberečky.
Přečtěte si také: Péče o morče v kostce. Jak chovat morče, aby bylo zdravé a spokojené?
Chov morčat na koberečku: Jak krmit a nevadí seno?
Seno bude mít vždycky smůlu, nebo štěstí, jak se to vezme. Seno tvoří základ jídelníčku morčat, takže i kdyby morče mělo alergii na prach, se senem mu nikdo moc nepomůže. V tomto případě je ale výhodou, že se snižuje počet alergenů díky čistému podestlání.
Seno dávejte morčátkům do seníku, ze kterého si vezmou jen tolik, kolik spotřebují.
Ostatní krmení je při této metodě naprosto beze změn.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků