Skinny morče potřebuje speciální péči. V čem se liší od chovu chlupatého morčátka?
Chov skinny morčat neboli morčat bez srsti se od chovu běžných morčat přeci jen trošku liší. Důvod není jen chybějící srst, ale i rychlejší metabolismus a vyšší náchylnost k nemocem.
Morče bez srsti vzniklo v laboratoři
Skinny morče je uměle vyšlechtěný druh. Bezsrsté plemeno vzniklo v kanadském Montrealu v 80. letech 20. století, přičemž původní zvířátka byla bílá s červenýma očima. Teprve, když je chovatelé začali křížit s krátkosrstými plemeny, vznikla celá škála barevných variant. Skinny morče má pevné tělíčko, velké klopené uši, korálkové oči, hebkou pokožku a obvykle pár chloupků v oblasti čumáku.
Oproti běžným druhům domácích morčátek bývá komunikativnější, mazlivější i inteligentnější. Ne všem ale bezsrsté plemeno vyhovuje. Největší výtkou bývá „zvláštní vzhled“, na který si obvykle musíte zvyknout. Skinny morče nejčastěji pořizují nadšenci anebo ti, kteří se chtějí vyhnout alergickým reakcím.
Chov skinny morčat: Vždy minimálně dvě
Chov skinny morčat není pro úplné začátečníky. Důvodem je, že jsou náchylnější na životní podmínky. Navíc je jejich pořízení i chov finančně náročnější. Cena samičky se pohybuje okolo 1 500 Kč, samečka pak 1 000 Kč. Je třeba počítat s tím, že je třeba vždy pořídit minimálně dvě. Doporučuje se dvě samičky nebo kastrovaný samec se samicí. Dva samci se mohou i nemusejí dobře snášet. Nicméně nelze k nim (i když jsou kastrovaní) v budoucnu pořizovat další zvíře. Budou se prát. Skinny morčata lze za určitých podmínek chovat s chlupatými, neměli by se však kombinovat s jinými druhy, např. králíkem.
Skinny morče a požadavky na chov
- Klec pro dvě morčata minimálně 100 cm. Pokud mají málo prostoru, perou se. Lze řešit výběhem nebo spojením dvou klecí. Vyhněte se plastovým variantám, špatně zde cirkuluje vzduch.
- Kvalitní podestýlka –bezprašné hobliny, speciální podložky či umělé materiály jako Asan. Vyhnětete se slámě, peletkám či pilinám – hrozí zranění, dýchací obtíže či otlaky.
- Chov musí být vždy v bytě – zatímco chlupatá morčata lze za určitých podmínek chovat venku, skinny morče nikoli. Je velmi náchylné na zimu. Nesmějí prochladnout, přičemž průvan či velké teplotní změny mohou být fatální.
- Důraz na zajištění tepla – existují speciální pelíšky (např. papučky)
- Vyhněte se ostrým hračkám
Přečtěte si také náš článek: Víte, čím krmit morče, aby si pochutnalo a bylo zdravé? Jenom seno rozhodně nestačí!
Praktické rady pro chov skinny morčete
Dostatek vody v napáječce. Nikdy ne do misky, tu rychle znečistí.
Seno jako základ jídelníčku, případně čerstvá tráva (pozor na přemrzlou či znečištěnou). Vždy plný seník! Morče netráví jako my. Pozor na granule, neměly by obsahovat obiloviny ani med. Vždy zkontrolujte obsah, i když je na obrázku morče.
Vitaminy i ve formě zeleniny – hodí se kořenová, včetně natě, římský salát, čekanka. Pozor na nadýmavé druhy a exotické ovoce.
Nutno dodávat vitamin C (opravdu pravidelně), jinak roste riziko onemocnění. Morče si jej samo neumí vyrobit.
Na obrušování zubů dostatek klacků z ovocných stromů. Jinak zuby mohou přerůst. Pak je nutné řešit s veterinářem jejich zbrušování
Specifika chovu skinny morčat
Mají rychlejší metabolismus |
Rychleji jim rostou drápky – nutno stříhat |
Dožívají se kratšího věku, ca 6 let (chlupatá až 9 let) |
Jsou náchylnější na změny všeho druhu |
Zvažte péči o pokožku – speciální olejíčky, stejně jako péče o oči |
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků