Křeček džungarský a nejčastějsí nemoci.
20. 01. 2021 Přečteno: 10089x

Křeček džungarský: nemoci způsobují paraziti, ale také zanedbaná péče

Nepřijímá potravu, je apatický nebo má problémy se srstí. To jsou velmi časté příznaky různých nemocí postihující malé křečky džungarské. Křeček patří dlouhodobě nejen v Čechách k oblíbeným a nenáročným mazlíčkům. Ale i při nejlepší péči se také u malého mazlíka může objevit závažné onemocnění. Jak rozpoznat potíže, abychom rychle jednali a poskytli zvířeti nejlepší péči?

Chov křečka vyžaduje pravidelné kontroly

Křečík džungarský nebo také „džungarák“ je sice drobný, nenáročný, ale v případě závažnější nemoci se můžete trápit stejně jako kdybyste měli velkého psa či kočku. Křeček sice nepotřebuje venčení a příliš vašeho času, ovšem pravidelné kontroly zvířátka jsou nezbytností.Díky pravidelné kontrole snadno rozeznáte změny na jeho zdravotním stavu a můžete rychle jednat. Křeček džungarský má při naprosto dobrém zdravotním stavu:

  1. Krásnou srst po celém těle
  2. Čisté oči a uši
  3. Pravidelnou a tuhou stolici
  4. 36-38 °C tělesnou teplotu

Křeček džungarský: nemoci méně závažné

Mezi méně závažné problémy, které lze snadno léčit, patří průjem, nachlazení nebo kožní potíže. Křeček se při správné péči rychle uzdraví.

Čtěte také:

Čím zabavit křečka? Přinášíme tipy na nejlepší hračky a domečky pro křečky

Průjem u křečka

Často postihuje mazlíčky, kteří nejsou správně krmeni – nedostávají kvalitní a pestré krmivo pro křečky nebo něco špatného snědli. Srst kolem ocásku je špinavá a vlhká. Křeček několikrát denně vylučuje řídkou stolici.

Příčiny

Plesnivé krmivo

Řasa ve vodě

Velké množství čerstvé zeleně

Požití pokojových rostlin

Léčba

Křečka vezměte k veterináři, který jej vyšetří a určí diagnózu a správný postup léčby. Ideálně vezměte s sebou křečkovy výkaly na prozkoumání. Křeček potřebuje dostatek pohybu, probiotika či živočišné uhlí.

Nachlazení křečka

Křečík džungarský se může snadno nachladnout v případě, kdy je jeho klec umístěna na nevhodném místě v průvanu. Vybírejte proto vždy vhodné místo. Mezi příznaky řadíme kýchání, podrážděné oči a výtoky z nosu.

Příčina

Křeček má klec v průvanu

Křeček byl vypuštěn na chladnější místo

Léčba

Při nachlazení pomůže křečka umístit do tepla. Teplota v domečku či okolí by měla být 23 až 25 °C. Jestli se do dvou dnů nedostaví výrazné zlepšení, vezměte křečka k veterináři.

Kožní potíže

Kožní problémy jsou většinou způsobeny parazity a plísněmi. Křeček je většinou chován v nevyhovujících hygienických podmínkách nebo v příliš vlhkém prostředí.

Příznaky

Ztráta srsti

Holá místa na těle křečka

Nadměrné škrabání

Šupinatá kůže

Načervenalá kůže

Léčba

Pokud chováte více křečků, izolujte je od sebe – nemoc se může přenášet. Jestliže se plíseň rozroste, použijte antifungicidní přípravek v podobě prášku. Prášek se nasype na postižené místo, rozetře a následně vyčeše.

Závažné nemoci křečků

Chov křečka může být ohrožen i nemocemi, které se špatně léčí nebo jsou dokonce nevyléčitelné. Nejčastěji se setkáváme s nádory či salmonelózou.

Nádory u křečků

Na těle i uvnitř těla se mohou vyskytovat nádory, které postupně pomalu narůstají. Je náročné si jich ze začátku všimnout. Poměrně často se setkáváme s nádorem na mozku.

Příznaky nemoci

Křeček se točí dokolečka

Chodí do osmičky

Dělá salta dozadu

Léčba

Neexistuje žádný způsob, jak křečkovi pomoci a nádoru uvnitř těla jej zbavit. Jestliže se jedná o nádor na mozku, můžete křečkovi dopřát příjemný a láskyplný život a nechat jej vykonávat opakující se pohyby. Jestliže je ovšem nádor těsně pod kůží, lze jej vyoperovat a prodloužit tak život zvířete.

Salmonelóza u křečků

Postihuje nejen lidi, ale i zvířata. Pokud ve vašem chovu vypukne, rychle se šíří. Veterináři doporučují zvířátko raději utratit, aby se zamezilo přenosu na člověka. Příčinou je znečištěné jídlo a prostředí křečka.

Příznaky nemoci

Křeček je apatický

Má naježenou srst

Je pohublý

Trpí nechutenstvím

Léčba

Jedinou možností je podání antibiotik. Ovšem stává se, že bakterie jsou vůči léku rezistentní. Proto je nutné nejprve zjistit v laboratoři, jaká antibiotika jsou vhodná podat.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Druhy křečků: jaké mazlíčky můžeme doma chovat?

Druhy křečků: jaké mazlíčky můžeme doma chovat?

Každý jistě zpaměti vyjmenuje pár hlodavců: potkan, morče, křeček. Druhy křečků však nejsou známé úplně všem. Výběr toho správného druhu je přitom důležitý první krok. Díky znalosti charakteristik druhů křečků budete přesně vědět, co jaký křeček potřebuje. Pak už zbývá jen vysledovat individuální…

jít na článek
Chov potkanů: Jak vybavit klec pro potkany?

Chov potkanů: Jak vybavit klec pro potkany?

Chov potkanů se v poslední době stal oblíbeným koníčkem. Potkan je inteligentní zvíře, které je přátelské, společenské, zvídavé a pokud má vše, co potřebuje, pak i nenáročné. Je schopen rozeznat jednotlivé členy domácnosti a pokud mu věnujete svůj čas, dočkáte se odměny v podobě mazlení. Jen…

jít na článek
Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek
Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Dobrý kontaktDobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…

Vyberte pro ně vhodné krmivo

PURINA®: kvalitní…