Druhy křečků: jaké mazlíčky můžeme doma chovat?
Každý jistě zpaměti vyjmenuje pár hlodavců: potkan, morče, křeček. Druhy křečků však nejsou známé úplně všem. Výběr toho správného druhu je přitom důležitý první krok. Díky znalosti charakteristik druhů křečků budete přesně vědět, co jaký křeček potřebuje. Pak už zbývá jen vysledovat individuální povahu toho vašeho.
Chov křečka syrského: Největší křeččí druh musí žít sám
Křeček zlatý neboli syrský (Mesocricetus auratus) pochází ze suchých oblastí Blízkého východu. Dorůstá délky 15 cm a váží 100 až 150 gramů. Dožívá se 2- 4 let.
Hlavní povahovou vlastností křečka je jeho teritoriálnost. Zatímco potkani či myši musí nutně žít ve skupinkách, křeček druhého křečka nesnese. I v případě páření je nutné křečky po styku oddělit. Pokud samice není v říji, nastává rvačka. Sourozenci se po dosažení dospělosti také perou. Křečka zlatého proto vždy chovejte samotného.
Pamatujte na to, že křeček zlatý je velký, a kupte mu pořádné kolo na běhání. Menší kola vhodná pro dvakrát menší křečíky způsobují těmto křečkům deformaci páteře. Křeček zlatý vyžaduje i větší klec než křečík. Má pověst mrzouta, ale při správném zacházení si na vás může aspoň zvyknout a bez stresu se vám uvelebit na ruce, byť nemá k člověku vztah.
Jak může vypadat syrský křeček? Druhy barevných variant
Spousta názvů jako křeček medvědí či saténový nejsou druhy křečků, ale typy zbarvení. Křeček zlatý existuje v mnoha variantách srsti. Divoká varianta je zrzavobílá, další vyšlechtěné typy jsou například bílý, plavý, medvědí, šedý, béžový nebo černobílý zvaný panda. Liší se také barvy očí: černé nebo červené.
Trpasličí druhy křečků: křečík džungarský, čínský a další
Všudypřítomný džungarák je vlastně křečík, ne křeček. Druhy křečíků, které se chovají jako mazlíčci, jsou tyto: džungarský, Campbellův a Roborovského z rodu Phodopus a křečík čínský z rodu Cricetulus. Všechny tyto druhy najdeme v divočině na středoasijských stepích, kde se stejně jako náš neochočitelný křeček polní živí semeny, jinými rostlinnými částmi a příležitostně si dají také žížalu či hmyz.
Čím je typický křečík džungarský?
Křečík džungarský dorůstá cca 7 cm délky a žije až 3 roky. Typická je pro něj šedá srst a černý pruh uprostřed zad, existuje však i bílá a světle šedá varianta. Jsou také teritoriální, ale tolerantnější: můžeme chovat spolu dvě sestry nebo matku s dcerou. Někteří odborníci však ani toto nedoporučují. Dají se snadno ochočit, ale také je nemůžeme držet pořád – žádný hlodavec není hračka.
Jak rozeznat druhy křečíků a v čem se liší jejich nároky?
Džungarský je dnes snad nejpopulárnější křeček. Druhy křečků však mají všechny své kouzlo. Tato zvířátka mají mnoho společného, zejména navzájem příbuznější křečíci. Mohou se však lišit v drobnostech, o kterých je dobré se informovat přímo u zkušených chovatelů. Na první pohled nás mohou zajímat tyto rysy:
Křečík čínský
Trochu se podobá myši. Má totiž delší ocásek a protáhlejší tělo. Musí nutně žít sám. Pokud se ochočí zamlada, nebudou s ním problémy. Může se dožít až 4 let a byť u něj nejsou zajímavé barevné typy, vypadá velmi roztomile.
Křečík Roborovského
Jedná se o nejmenší druh křečka – měří max. 5 cm. Je sociální a doporučuje se chovat ho se sourozencem stejného pohlaví. Žije zhruba dva roky. Na mazlení má příliš aktivní povahu, ale je zábavné ho pozorovat.
Křečík Campbellův
Podobá se džungarskému, ale nemá výrazný pruh na čele, má šikmější oči a špičatější uši. Dokáže se s ním zkřížit, ale není to geneticky žádoucí. Snese se se sourozencem a může se dožít 2 let. Srst může mít tmavší či světlejší odstíny.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
-
andrea.jelinkova30. 12. 2023 | 10:20Mám dva křečky a až mi umřou mám v plánu si koupit další.
Diskuze k mazlíčkům: 1