Morče se bojí – jak to napravit? Sociální potřeby morčat nepodceňujte!
Pro domácí mazlíčky je důležitá nejen strava a domeček, ale také jejich socializace. U morčat se někdy společná řeč nehledá právě snadno. I když morče patří k méně náročným zvířatům, jejich společenské potřeby je třeba brát vážně. To se týká nejen ochočení, ale také případného morčecího kamaráda.
Můžeme chovat jedno morče, nebo jich má být více?
Domácí chov morčat má v praxi často tu chybu, že je zvíře jen jedno. Tito hlodavci jsou přitom sociální tvorové, kteří v přírodě žijí ve skupinách. Společnost člověka některá morčata vyhledávají, ale parťáka stejného druhu jim těžko nahradíte.
Samotné morče psychicky trpí, i když to na první pohled nemusí být vidět. Ve Švýcarsku je proto chov jediného morčete nelegální. Pro morče, kterému společník uhynul, se tam dá dočasně najmout nový, nechce-li si majitel rovnou koupit vlastní.
Morče je společenské a klidné zvířátko vhodné k malým dětem, kterým vykouzlí úsměv na tváři
Někteří lidé praktikují chov morčete spolu s králíkem, ale to není dobrý nápad. Společníka králík morčeti opravdu nenahradí. Jsou to dvě rozdílná zvířata, každé s jinými potřebami. V lepším případě se budou ignorovat, ale stalo se mnohokrát, že králík morče poranil.
Kastrace morčat vás ušetří mnoha potíží
Nejlepší způsob, jak zajistit morčeti společníka, je přivézt si ho domů rovnou se sourozencem stejného pohlaví. Snést se mohou i dva samci, znají-li se od mala. Nesmí však přijít do styku se žádnou samičkou, o kterou by se mohli začít hádat.
Je vhodné samce nechat vykastrovat. Poprat se totiž jinak mohou zcela nečekaně, i bez zjevných důvodů. U samců kastrace snižuje riziko vážných potíží vyměšování. Samičky trpí na cysty na vaječnících, které mohou působit bolest břicha a další problémy. U nechovných morčat kastrace zvyšuje kvalitu života.
Proč nechovat samce a samici?
Chcete-li mít doma morčata opačného pohlaví, kastrace je jediná možnost. Hlodavci, jak víme, se množí opravdu rychle. To je nejen nepraktické. Jen málokdo dokáže zajistit kvalitní péči o rodičku i mláďata a chov zdravě regulovat. Nechte tuto práci zkušeným chovatelům, kteří mají certifikát. Množení zvířat mimo chovné stanice je nezodpovědné i v případě, kdy není časté a nemá účel výdělku.
Vztah morčete a člověka: Jak chápat chování morčat?
I když je morče samotář a nechce se moc mazlit, je třeba ho ochočit. Neustále vystresované morče si nikdo, kdo má zvířátka rád, nepřeje. Proto je třeba respektovat jeho řeč těla. Na základě ní a informací odborníků se k morčeti naučte správně chovat.
Chování morčete, když se bojí, je dvojího typu: buď uteče, nebo nehybně stojí. To, že se nebrání a neutíká, tedy zdaleka neznamená, že morčeti nevadí, co děláte.
Morče v klidu je zcela uvolněné, necuká sebou, ale nebojí se normálně hýbat. Je-li zvědavé, panáčkuje. Radost je u morčete vyjádřena takzvaným popcorning, což je typické vyskakování a otáčení tělem a další triky.. Všímejte si i častých a typických zvuků.
Přečtěte si také: Pořídit dítěti mazlíčka? Skinny morče naučí děti chápat jejich zodpovědnost
Z čeho má morče strach a jak ho ochočit?
Morčata jsou v přírodě kořistí predátorů. Proto není divu, že jsou ostražitá. Hluk, jiná zvířata a cizí lidé, to všechno jim připomíná predátory. Morče si musí teprve zvyknout na to, že mu od vás nic nehrozí.
Jsou-li morčata sama doma, zvyknou si snadno na klec. V další fázi naopak je třeba k nim často chodit. Přistupujte klidně, mluvte, na morčata hned nesahejte. Pravidelně je krmte a až se nebudou bát před vámi vylézt z domečku, dejte jim očichat svou ruku.
Pozorujte řeč těla. Během pár týdnů by morče mělo být dost klidné, aby se někdy nechalo i zvednout. U některých jedinců to může trvat i měsíce – buďte trpěliví.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků