Strach ze samoty vás může uvrhnout do nesprávné náruče. Jak se s ním vypořádat?
Strach ze samoty je ve všech směrech problematický. Jeho příčinou bývá zpravidla nízké sebehodnocení a mizivá sebeúcta. Cítíte se opuštění a nehodní lásky. Vyvinout se ovšem může i v důsledku negativních zkušeností z dětství.
Pravdou je, že strach ze samoty může být natolik silný, že vás docela snadno uvrhne do náruče nesprávného člověka. Kdejaký jedinec tak žije s partnerem jenom proto, aby se necítil sám. Jenže samota je zdravá. Díky ní se naučíte, jak si vážit sami sebe a srovnáte si životní priority.
Strach ze samoty je jako děsivá a duši pohlcující tma
Zná to asi každý, sedíte bez jakékoliv společnosti doma u televize a přemýšlíte nad tím, co a kde budete dělat zítra, pozítří anebo za týden. Jedna skupina lidí si tyto okamžiky užívá a dokonce při nich relaxuje, zkrátka se neobává ničeho. Pak jsou tu ale ty osoby, které pociťují strach se samoty. Jsou z ní natolik vyděšení, že neustále vyhledávají druhé, a to nejen osobně. Volají například svým přátelům či rodině, jen aby své zdrcující emoce potlačili. Potřebují impulzy z okolí. Ticho a pohroužení se do vlastní duše během samoty je pro ně doslova hororem.
Strach ze samoty může pramenit z negativních zkušeností
Jak je známo, mnoho lidských pochodů pramení z dětských let. Když vyrůstáme, jsme jako „houba“, která nasaje vše okolo. Učíme se a tvarujeme. Pokud do nás někdo vloží nějaké negativní emoce, neseme si to zpravidla po zbytek svého života. A tak funguje i strach ze samoty. Ten mohou pociťovat zejména lidé, kteří nevyrůstali s rodiči. Ti je buď opustili a zanechali na výchovu prarodičům anebo dali do dětského domova. Vše je ale samozřejmě dost individuální a záleží i na charakteru člověka. Obavy s osamění ovšem mohou prožívat i ti jedinci, s kterými se již mnoho partnerů rozešlo. Hledají chybu v sobě, cítí se odmítnutí, nemilovaní, mají pocit, že si lásku nezaslouží. A tak se jí snaží hledat třeba i u někoho, kdo jich není hoden.
Strach ze samoty udržuje nezdravé vztahy
Strach ze samoty je zničující emocí, která boří pevné základy sebedůvěry a sebelásky. Každý by měl umět prožívat samotu plnohodnotně. Je tedy potřeba, naučit se jí milovat. Vidět v ní i to dobré. Jedině tak se můžete vymanit z nezdravých vztahů. A to je další "kámen úrazu" této emoce. Někteří lidé zůstávají s despotickými, hysterickými a agresivními partnery jen proto, aby nebyli sami. Mají pocit, že se tím rozpadne celý jejich svět. Jenže takové uvažování je destruktivní. Problémy se pouze vystupňují a nezřídka kdy tohle vše končí tragicky. Naučte se tedy milovat sami sebe, važte si své vlastní osoby a oprostíte se od všech labilních emočních „upírů“.
Strach ze samoty je limitující. Jak ho vyřešit?
Na závěr si řekněme, jak můžete strach ze samoty vyřešit. Zkuste třeba postupovat podle následujících kroků:
-
Vyhledejte cíleně klidné místo, kde budete sami. Přemýšlejte nad svými obavami a pojmenujte je (můžete je klidně napsat na papír). Na povrch možná vyplavou i příčiny.
-
Sepište si, co všechno byste chtěli dělat, když jste sami. A pak to zrealizujte. Věnujte se svým koníčkům anebo si nějaký zkrátka vytvořte. Jedině tak strach ze samoty vystrnadíte ze svého života.
-
Pravidelně pobývejte sami, i kdyby půl hodiny denně (pokud to jde). Jděte na procházku, relaxujte v ložnici, zacvičte si jógu. Vše je povolené, kromě společnosti dalšího člověka.
-
Neřešte strach ze samoty na sociálních sítích a omezte neustálé telefonní hovory s blízkými osobami. Vzpomeňte si na ně, ovšem „nebombardujte je“.
-
A v neposlední řadě poznávejte nové lidi, avšak nevrhejte se po hlavě do nových vztahů. Přemýšlejte dříve, než budete konat. A když už někoho poznáte, netolerujte agresivní chování, ať u bude slovního či fyzického rázu. I vy si zasloužíte krásné a plnohodnotné partnerství.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku