Závislost na partnerovi souvisí s pocitem osamění. Jak se z této pasti vymanit?
Závislost na partnerovi může člověka dostat do jakéhosi začarovaného kruhu, z kterého je těžké se vymanit. V podstatě se jedná o abnormální upínání se na protějšek. Závislý má potřebu být v neustálém kontaktu s partnerem, potřebuje mít vztah i partnera „pod kontrolou“. To vše může nakonec vyústit v partnerskou krizi, či dokonce rozchod.
Odborníci se shodují na tom, že závislost na partnerovi je nejčastěji spojená s nedostatkem sociálního kontaktu s ostatními lidmi. Jedinec, který se fixuje na protějšek, nemá obvykle žádné přátele a v jeho životě je i absence jakýchkoliv koníčků. Tudíž svou veškerou pozornost soustředí na druhého.
Závislost na partnerovi a její příčiny
Jak již bylo zmíněno, závislost na partnerovi se může velmi snadno rozvinout, pokud nemá dotyčný ve svém životě žádné přátelské kontakty, chybí mu tedy nějaký důvěrník, s kterým by mohl čas od času pohovořit o svých radostech i strastech. Podstatný vliv na závislé chování ve vztahu má i negativní zkušenost s bývalými partnery. Zejména v případě, kdy došlo k značnému zklamání. Pak se u závislého mohou objevit zvýšené obavy ze ztráty milovaného člověka. Takové pocity nejsou nikterak zdravé. Mohou totiž vyústit v hádky, hysterické výlevy, manipulaci s protějškem, a dokonce i ve stalking. V každém případě by si měl co nejdříve závislý uvědomit, že je zapotřebí tento problém řešit, pakliže o trvání vztahu nadále stojí.
Závislost na partnerovi a její projevy
Když se na závislost na partnerovi podíváme z hlediska genderového zastoupení, častěji se s ní potýkají ženy. Emoce jsou totiž v jejich životě značně zastoupené. Mezi projevy závislého chování ve vztahu patří:
- Abnormální obavy z rozchodu: závislost na partnerovi se v první řadě projeví velkým strachem z jeho odchodu. Dotyčný má utkvělou představu, že jeho život by se po rozchodu zhroutil a nebyl by k ničemu.
- Potlačení vlastních zájmů a absolutní přizpůsobení se protějšku: pokud je jedinec skutečně ve vztahu emočně závislý, přizpůsobí se koníčkům partnera a ty své zcela potlačí, či vymýtí ze svého života. Veškeré konání se řídí podle milovaného člověka. Závislý dokonce nemá ani vlastní názory. Partner je pro něj „bůh“, který má vždy pravdu.
- Odsunutí osobních potřeb na vedlejší kolej: ve všech denních činnostech myslí závislý primárně na protějšek, na své osobní potřeby zapomíná, nebo je dokonce vytěsňuje. Nezajde si koupit něco hezkého na sebe, nenavštíví kadeřníka, neuvaří si oblíbené jídlo, ale to partnerova. I tak se projeví závislost na partnerovi.
- Ztráta sebevědomí a nízké sebehodnocení: emočně závislý člověk se nemá rád a nedokáže se ocenit. Veškerou pozornost tedy soustředí na partnera, stále ho pronásleduje. Stává se středobodem jeho dění.
- Přehnaná idealizace protějšku: závislost na partnerovi je nebezpečná především v tom, že dotyčný není schopen vidět i negativní vlastnosti milovaného člověka. To může být velkým problémem zejména ve vztazích, kde dochází k fyzickému a psychickému týrání. Závislý to bude trpět, protože i tohle chování je pro něj určitým projevem pozornosti, seč je společensky neúnosné a zavrženíhodné.
- Rozdíly chování v přítomnosti partnera a bez něj: závislý se bude vždy navenek před ostatními lidmi chovat vesele, radostně a sebevědomě, avšak v domácích podmínkách je submisivní, může být i plačtivý a depresivní.
- Manipulativní chování: závislost na partnerovi se může projevit i jakousi skrytou manipulací. Protože potřebuje závislý neustálý kontakt s protějškem, může mu podsouvat názory a nápady, které vedou k společně trávenému času. A to i přesto, že měl dotyčný jiné plány, nebo má pracovní povinnosti.
- Extrémní emoční reakce: když si konečně partner udělá čas sám na sebe a zajde si s přáteli na skleničku, závislý jedinec bude po jeho návratu nerudný, hysterický, zahrne jej výčitkami, a dokonce může mít sebevražedné řeči a myšlenky.
Závislost na partnerovi a řešení
I když se může zdát, že závislost na partnerovi je neřešitelným problémem, má určitá východiska. V případě, že oba lidé stojí o setrvání ve vztahu, měl by se především závislý jedinec zaměřit na tyto aspekty ve svém životě:
- Začít si tvořit nové přátelské kontakty a případně obnovit i ty stávající. Rozhodně není nutné mít deset přátel. Prospěšný bude i jeden velmi dobrý přítel, který vás vyslechne.
- Najít si oblíbenou činnost, nebo koníček. Měli byste se rozhodně zaměřit sami na sebe a na své dávné zájmy. V minulosti jste hráli na klavír, nebo malovali? Vraťte se k této aktivitě. Velmi vám to prospěje. Kromě toho podpoříte i svou duševní rovnováhu a závislost na partnerovi bude brzy pasé.
- Naučit se říkat NE a projevovat své vlastní názory. Emočně závislí jedinci se často podřizují všemu, co řekne jejich protějšek. Když se vám něco nebude zamlouvat, jednoduše to odmítněte a projevte hrdě a nahlas vlastní názor.
- Žít aktivní společenský život. Závislost na partnerovi se stane záhy minulostí, pokud začnete trávit čas ve společnosti i s jinými lidmi. Vezměte do divadla nebo kina svou matku, otce, sourozence a užijte si den. Nákupy, dobrý oběd, návštěva muzea, to vše bude přínosné. Neseďte doma, když nemusíte.
- V nejzazších případech požádat o rady psychologa. Když se i po změnách ve svém životě budete potýkat se závislostí na partnerovi, klidně se obraťte i na odborné psychologické služby. Terapie mohou účinně pomoci.
- Mít se skutečně rád. A v neposlední řadě posilujte své sebevědomí a mějte se rádi takoví, jací jste. Jedině tak pokoříte závislost na partnerovi.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku