Závislost ve vztahu i v životě. Lze vůbec žít s člověkem, který je na něčem závislý?
Závislost není rozhodně nic dobrého. A pokud jde o vztahy, dokáže je vcelku spolehlivě likvidovat. Přesto, že existuje nespočet výzkumů, které prokazují negativní dopad závislosti na vztahy, stále je mnoho těch, kteří chování svých závislých protějšků omlouvají a jsou přesvědčeni, že všechno bude dobré. Což samozřejmě být může. V případě, že si závislý partner svůj problém uvědomí a začne na sobě pracovat.
Osoba, která opakovaně užívá látku nebo opakuje nějaké chování, které jí přináší potěšení a není schopna toho zanechat i přes negativní dopady, je závislá. Závislost ovšem nemusí být jen na drogách nebo alkoholu, byť je to závislost, o které se hovoří nejčastěji. Závislost může být třeba i na hrách, mobilním telefonu, sázení, lécích nebo dokonce sexu.
Závislost nebo jen špatné období?
Užívání návykových látek i závislost na hazardních hrách jsou složité stavy, které v mozku ovlivňují systém odměn, posilování, motivace a paměti. Zároveň se vyznačují zhoršenou kontrolou nad sociálními vazbami, narušují každodenní činnosti i vztahy a nutí člověka neustále bažit po své “droze”. Charakteristickým rysem závislosti je i to, že jednotlivci pokračují v činnosti navzdory fyzické i psychické újmě, kterou trpí. I když se tato újma opakováním ještě více prohlubuje. Ovšem vzhledem k tomu, že závislost ovlivňuje výkonné funkce mozku, nemusí si tito lidé být vědomi toho, že jejich chování způsobuje problémy jim samým i ostatním.
Zklamání ve vztahu versus odpuštění. Jak k němu nejsnáze dojít?
Žárlivost a závist jako zabijáci vztahů. Jak se s nimi poprat a nadobro je vyloučit ze svého života
Krize ve vztahu se nevyhýbá žádnému páru. Kdy k ní nejčastěji dochází a lze jí předejít?
Negativní dopady závislosti
Ať už zneužívání návykových látek nebo nevhodné chování s prvky závislosti může vést k nedorozumění, socitálnímu odloučení, špatné komunikaci, změnám osobnosti, citovému otupění či nečestnosti a podvodům. Tyto změny narušují důvěru a do vztahů vnáší spoustu negativních emocionálních zážitků. Závislost do jisté míry napomáhá vytváření takzvaných “hormonů štěstí”, především dopaminu, bez kterého následně daná osoba nedokáže žít. Dělá tedy vše proto, aby v opojení byla prakticky neustále. Pozornost závislého je tak prakticky pořád zaměřena na podněty související s cílovou látkou nebo aktivitou. Odborníci navíc varují, že i po vyléčení ze závislosti bude mít daný člověk tendenci se ke své závislosti vracet.
Závislost a duševní zdraví
Ať už jde o závislost na návykových látkách nebo například na hazardních hrách, vždy je to nebezpečné pro duševní zdraví. U lidí, kteří jsou závislí, se objevují znaky deprese a úzkosti. Problém je ale také to, že boj se závislostí může snížit také motivaci zbavit se těchto duševních obtíží. Ve výsledku to může způsobovat, že se takový člověk jeví jako nespolehlivý, nezodpovědný či lhostejný. A takové chování není pochopitelně prospěšné nejen pro něj samotného, ale ani pro prospěšné vztahy.
Závislost ve vztazích
Závislý člověk je více zaměřený na sebe, dá se říci, že je až sobecký. Má tendence vyhýbat se nejen svému protějšku, ale i případnému řešení problémů. Je dlouhodobě podrážděný a odtažitý. Často mívá i méně pozitivních interakcí se svými blízkými. V partnerském vztahu může dojít až k odcizení. V takové chvíli si však samotná závislá osoba již nedokáže příliš pomoci, potřebuje odborníka. Pro tento účel se skvěle hodí strukturovaná párová nebo rodinná terapie. Tedy krom terapie pro odvyklání samotné závislosti. Navíc během závislosti i při uzdravování se někteří mohou natolik soustředit na jednotlivé kroky procesu, že zanedbávají mezilidské procesy s ostatními. To je jeden z důvodů, proč lidé někdy zjišťují, že i když jejich léčba za závislosti probíhá dobře, jejich zotaven ve vztahu pokulhává.
Cesta ze závislosti
Všechny závislosti mají schopnost vyvolat pocity beznaděje a pocitu selhání, studu a viny. K uzdravení však vede mnoho cest, je však nutné chtít a sám na sobě pracovat. Pokud uděláte sami od sebe první krok k zotavení, máte šanci, že nakonec třeba ještě zachráníte i svůj vztah.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku