Krize ve vztahu se nevyhýbá žádnému páru. Kdy k ní nejčastěji dochází a lze jí předejít?
Krize ve vztahu se vyskytne po několika letech soužití s partnerem ať chcete nebo ne. Dle odborníků jde o přirozený proces, během něhož člověk přehodnocuje své priority, odhazuje růžové brýle a snaží se přijít na hlavní smysl partnerství. Častěji nespokojenost ve vztazích po letech pociťují ženy. Pokud se problém nepodaří vyřešit, může dojít i k rozchodu. Jak z toho ven?
Ptáte se, kdy krize ve vztahu nastává? Vlastně je to různé a v podstatě to závisí na několika faktorech. Jedním z nich je intenzita lásky mezi partnery, druhým pak pocit sounáležitosti, bezpečí a opory. Ovšem i přesto, že všechno klape jako na „drátkách“, může začít jistá oblast společného života skřípat. Řekněme si, kdy k tomu dochází nejčastěji.
Krize ve vztahu po dvanácti měsících „vrkání“
Už je to rok, co jste se do svého milého či milé zakoukali? Pak vás může potkat krize ve vztahu vyplývající z nedostatku hormonu zamilovanosti, který se nazývá fenyletylamin. Díky němu jste se v uplynulých dvanácti měsících cítili jako v sedmém nebi. Neustále jste se usmívali, zpívali si a nemohli se jeden druhého nabažit. Hormony dokážou skutečně udělat s lidským chováním divy. Jenže zhruba po roce vztahu dle vědců značně klesá hladina onoho fenyletylaminu, přičemž tento stav lze přirovnat k tomu, že ztrácíte růžové brýle a začínáte partnera/partnerku vnímat jinak. Když to ustojíte a budete druhého milovat i s chybami, máte dobré vyhlídky.
Krize ve vztahu po třech letech společného soužití
Dá se říct, že pokud jste s drahou polovičkou tři roky, má váš vztah již pevnější kořeny. Pravděpodobně spolu žijete v jedné domácnosti a dennodenně jste vystavovaní pohnutkám svého partnera. Po třech letech vám ale mohou začít vadit i maličkosti. Začínáte se „dusit“, potřebujete víc prostoru pro sebe, nebo naopak více společných chvil? Mluvte o tom. Krize ve vztahu se rozplyne jako pára nad hrncem, když spolu budete otevřeně komunikovat o svých pocitech. Nejhorší je tichá domácnost. Musíte také přijmout fakt, že euforická zamilovanost je již dávno pryč a přichází stabilní cit a spříznění. Důležité je, aby si byli partneři v této fázi společného života hlavně oporou a zachovali si vzájemnou lásku a úctu. Nezapomeňte se chválit, objímat a říkat si, co jeden pro druhého znamenáte. Kromě jiného o sebe pečujte, abyste se cítili příjemně a sebevědomě.
Krize ve vztahu po sedmi letech partnerství
Podíváte se do kalendáře a náhle zjistíte, že jste už o sedm let starší. Vedle sebe máte stále stejného muže anebo ženu a říkáte si, nežiji tak trochu stereotypně? Tahle fáze je často zlomová, proto se v ní může vyskytnout i krize ve vztahu. Po sedmi letech jste s protějškem už natolik spjatí, že se většinou dorozumíte i beze slov. Víte o sobě skoro všechno a plánujete budoucnost. Celá řada párů už má rovněž potomky a uzavřela sňatek. A pokud ne, aspoň o těchto důležitých životních krocích partneři uvažují. Když po tomto časovém úseku nepřichází zásadní rozhodnutí, žijí lidé nadále na psí knížku a bez dětí (což hůře snášejí ženy) anebo se nakonec rozejdou. Je tedy vhodné si říct: „Chci s tímto člověkem opravdu strávit celý život?“
Krize ve vztahu po patnácti až dvaceti letech
Může se zdát, že když vás v uplynulých letech krize ve vztahu nezdolala, už vás nic nerozdělí. Patnáct až dvacet let společného života je ale velmi dlouhá doba. Tato fáze života je častokrát spojena s tím, že již vypouštíte své odrostlé ratolesti z rodinného „hnízda“ a máte více času na sebe i na partnera/partnerku. Kromě toho jste konfrontovaní i s faktem, že i věk pokročil a už vám dávno není dvacet ani třicet a možná ani čtyřicet let. A proto se může vloudit do života strach, že už nic nestihnete. Nezřídka kdy tedy dochází po tolika letech k tomu, že muži si nacházejí milenky a ženy milence. Druhá míza dotyčné zcela pohltí a nevidí napravo ani nalevo. Pakliže je ale souznění mezi partnery stále silné a láska nikam nevyprchala, stane se toto období možností společně vycestovat a užívat si aktivního odpočinku.
Krize ve vztahu a kroky, které ji pomohou zdolat
Ať už vás krize ve vztahu dostihne v kterémkoliv úseku společného života, je důležité neustále myslet na důležité body, bez nichž se neposunete dál. Stojí vám ten druhý za to? Pak bojujte a nevzdávejte se. Základem všeho je, jak již byl zmíněno, komunikace. Mluvte dlouze, mluvte o všem, co vás trápí, mluvte, dokud nezjistíte příčinu problému. Také si nezapomeňte dopřát dostatek prostoru pro zklidnění a odpočinek. Nezdravá fixace a žárlivost vás jen rozdělí. Inspirovat se můžete třeba citátem mystika Osha: „Musíte mít neustále na paměti, že svoboda je nevyšší hodnotou, a jestliže vám láska nedává svobodu, není to láska.“ S milujícím partnerem byste neměli ztratit možnost „nadechnout se“. A když budete cítit, že to sami nezvládnete, můžete se pokusit vztah slepit za pomoci odborníků v manželské poradně.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku