Žárlivost a závist jako zabijáci vztahů. Jak se s nimi poprat a nadobro je vyloučit ze svého života
Zatímco “žárlivost” je často používané synonymum pro “závist”, ve skutečnosti jde o naprosto odlišné emoce. Závist je touha mít něco, co mají ostatní kolem mě. A to celé zabaleno do pocitu, že jsou vlastně stejní jako já, přitom neudělali nic zvláštního, čím by si lepší život zasloužili. Žárlivost je vlastně strach.
Závist i žárlivost jsou velmi často ruku v ruce. A dá se říci, že jsou společně propojeny. Zjednodušeně řečeno, závist je něco, co bychom taky chtěli a nemáme to. Žárlivost jen strach ze ztráty toho, co už máme. Tedy obavy ze ztráty, lásky nebo náklonnosti nějakého člověka. Závist i žárlivost mají společné to, že dotyčného “rivala” minimálně nemáme rádi.
Žárlivost versus závist
I když se žárlivost a závist společně často proplétají, jsou každá jiná. Žárlivost může být i velmi racionální, což závist není téměř nikdy. Rozdíl je především také v tom, že osoba, které závidíte, nikdy nenabyla to co má s pocitem, aby vám ublížila nebo abyste jí záviděli. S největší pravděpodobností ona osoba vůbec nepomyslela na to, že by to, co vlastní, mohl někdo závidět. Bere to jako svoji soukromou záležitost, do které nikomu nic není. A vlastně má pravdu. Závist je tedy téměř vždy jen iracionální emoce.
Jak se zbavit závisti jednou provždy?
Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?
Žárlivost a závist ve vztazích
Ve vztazích naopak převažuje žárlivost. I když ani závist není ojedinělá. Například pokud žena touží po nějakém muži, který začne chodit s její kamarádkou. Může tato žena závidět své kamarádce tohoto muže. Avšak nemá na co žárlit. A nemusí se to týkat jen zamilovaných. Žárlivost ani závist nejsou ani trochu neobvyklé ani v přátelství či rodinných nebo pracovních vztazích. Například, pokud váš blízký přítel z práce se začal bavit s některým ze spolupracovníků více než s vámi, máte právo obávat se o ztrátu jedinečného přátelství. To je žárlivost. Ale novému spolupracovníkovi můžete současně i závidět, že s vaším oblíbeným kolegou tráví tolik času a dostává se mu od něj více pozornosti.
Co se týče rodinných vztahů, zde byl prováděn průzkum už u kojenců. A zjistilo se, že pokud si maminka chovala panenku a hezky k ní mluvila, začalo být dítě podrážděné a nespokojené. Toto se neprojevovalo v případě, že si matka vzala do rukou nějaký “neživý” předmět, například knihu. Z tohoto lze i usuzovat, že nějaká dávka žárlivosti je nám i předurčena.
Může žárlivost i prospívat?
I když žárlivost a závist nejsou ničím dobrým, mohou být ve velmi malých dávkách součástí vztahů. Například drobná žárlivost může milostnému vztahu přidat více vzrušení. Nesmí však překročit kritickou hranici, jinak se žárlivost stane destruktivní.
Týká se žárlivost více mužů nebo žen?
Klíčovým motivátorem žárlivosti je z největší části strach z opuštění. Co se týče pohlaví, nelze jednoduše určit, kdo je více žárlivější. Všeobecně bylo však prokázáno, že ženy mají tendenci více žárlit na emociální nevěru. Muži pak na nevěru sexuální.
Tři rady, jak se zbavit žárlivosti a závisti
Uvědomte si svoji žárlivost či závist
Ve chvíli, kdy si uvědomíte, že tohle do vašeho života rozhodně nepatří, pusťte to pryč. Dříve, než vám to ublíží. Nedávejte tyto vlastnosti na sobě příliš znát.
Zapracujte na svém sebevědomí
Žárlivost jde často ruku v ruce s nízkou sebeúctou a nejistotou. Pracujte na sobě, projděte si klidně nějakými kurzy na zvýšení sebevědomí. Rozhodně vám to prospěje.
Pracujte na svém narcismu
Ať chcete nebo ne, žárlivost i závist jsou součástí narcistického chování. Přičemž blíže k narcismu má spíše závist. Čím více narcismu je ve vás, tím vyšší sklony závidět máte.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku