O zdravý a šťastný vztah je nutné pečovat

6 nejlepších rad, jak posílit a upevnit váš partnerský vztah

I když je to smutný pohled, rozpadlých vztahů je všude kolem více než těch pevných a stálých. Důvodů je samozřejmě mnoho. Jeden z těch největších je pochopitelně ten, že zdravý vztah potřebuje péči a je nutné na něm pracovat. Každý vztah je jedinečný a k tomu, aby byl funkční, potřebuje vždy něco jiného. Jsou však věci, na které bychom rozhodně neměli zapomínat. Chceme-li funkční a hezký vztah se svým protějškem.

I když se to může zdát jako klišé, tak nejdůležitější je trávení společného času. Pro mnoho párů je právě toto tím nejnáročnějším. Zkuste si sami odpovědět: kolik kvalitního času se svým protějškem vlastně trávím? Je to pro vás dost nebo málo? Podle provedených studií je nutné, abychom spolu trávili alespoň šest hodin aktivního času. Času, kdy se věnujeme skutečně jen sami sobě. Ne dětem, ne mobilu nebo počítači. Zkrátka spolu jen tak jsme.

Partnerský vztah potřebuje péči

Než vyslovíte, že šest hodin je vlastně málo, odložte veškerou elektroniku, zapomeňte na domácí práce a najděte si čas jen tak sami na sebe. Udělejte si týdenní test. Jaký bude výsledek opravdu společně stráveného času na konci týdne?

Čtěte také:

Přírodní afrodiziaka pomáhají udržovat vášeň ve vztahu

I emocionální nevěra může být příčinou rozpadu vztahu

Jak udržet vztah na dálku? Odloučení má svá rizika, ale i výhody

1.  Na vztah jsou vždy dva

A dva mohou hrát třeba deskové hry. Bylo zjištěno, že čím více času si páry před narozením dětí vyhradí na zábavu a volný čas, tím více manželské lásky a tím méně konfliktů mají první rok po narození dětí. Přičemž důležitá je společná zábava a smích. Zahrejte si spolu třeba nějakou kratší hru, ale buďte spolu. Také spolu můžete večer vyvenčit psa. Projděte se, zahoďte starosti, chytněte se za ruce a buďte spolu. Můžete něco i společně tvořit. Společná činnost zabrání úpadku do rutiny, která vede k nudě a posléze i k vyhoření ve vztahu. I v dlouhodobém vztahu si zajděte na rande. Zařiďte hlídání pro děti a udělejte si pěkný večer. A prospěje vám i společné vaření. Uvidíte, že to bude zábava. Společné vaření je aktivitou, která prokazatelně prohlubuje intimitu mezi páry. 

2.  Ve vztahu je nutné mluvit

Nikdo vám nic nevyčte z očí nebo z hlavy. Ani váš protějšek, se kterým trávíte třeba už spoustu let. Pokud to neřeknete, ten druhý to neví. Svá očekávání proto tomu druhému jasně sdělte. Řekněte si o pomoc v domácnosti a bavte se i o tom, co vám ve vztahu nevyhovuje. Pokud budete všechno neustále jen držet v sobě, objeví se zkamání nebo frustrace. A to je cesta do pekla. Bavte se i o tom, co vám ve vztahu nevyhovuje, co byste chtěli dělat jinak a zeptejte se svého protějšku i na to, zda pro něj můžete něco udělat, s něčím mu pomoct. Chcete-li, můžete si psát i milostné dopisy. Ty mohou vztah znatelně okořenit.

Zdravý vztah vyžaduje trávení času jen spolu, ideálně šest hodin týdně

3.  Hádky ve vztahu musí mít hlavu a patu

Jestli jste naštvaní, rozhodně nepomůže, pokud začnete na svůj protějšek křičet. Svůj hněv musíte vyjádřit produktivním způsobem. Ostatně právě sdílení a reflexe jsou kritickými vlastnostmi pro to, aby páry spolu mohli žít ve spokojenosti. Pokud vás něco trápí, vždy řešte problém v klidu a s chladnou hlavou. Sdělte svůj názor a zeptejte se, co si o tom váš partner/ partnerka myslí. Mluvte upřímně. Ale neříkejte věci, kterými ublížíte, nebo které by vás mohly později mrzet. Naučte se říkat věty jako: Odpusť mi. Promiň. Nezlob se. Je mi to líto.

4.  Ve vztahu se líbejte

Na rozloučenou i při vítání se vždy polibte. Ne z nutnosti, ale z lásky. Pozdravem či rozloučením se s partnerem bez nějaké formy fyzické intimity vytváříte ve vztahu odstup. Už jen pouhým obejmutím svého protějšku, můžete zažít osvobození od najpatých emocí a zlepšit tak váš vztah.

5.  Bavte se ve vztahu o tom, co (ne)funguje

Pokud něco ve vztahu řešíme, pak je to většinou nějaký problém nebo řešení něčeho, co nefunguje. Měli bychom se však zaměřit i na to, co se nám povedlo, co funguje, co se nám ve vztahu líbí… A nezapomeňte také na komplimenty. Alespoň jeden kompliment denn si váš partner/ vaše partnerka jistě zaslouží.

6.  Osobní prostor je ve vztahu nutností

Je moc fajn, že jste spolu. Ale ne vždy je nutné spolu všechno dělat. Každý z nás má jiné sny, přání a cíle. Nechte proto svůj protějškek, ať dělá, co ho baví. Ve vztahu potřebujeme růst nejen spolu, ale i každý sám za sebe. Osobní růst je nutné pěstovat i nezávisle na našem vztahu. Nechte proto svému protějšku v životě i nějaký jeho osobní prostor.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 21. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Agentura BOVA - semináře a školení v oblasti práva
Od roku 1991 se Agentura Bova zaměřuje na…
Osobní a profesní koučink Brno: Marta Němečková
Pomáhám lidem řešit osobní, vztahové, pracovní…
Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...