Želvárium nebo terárium? Vyberte ubytování pro nového mazlíčka
Trpíte alergiemi na chlupaté domácí mazlíčky, nebo jste pouze propadli kouzlu želví roztomilosti? Ať už je důvod pro pořízení želvího přítele jakýkoliv, přinášíme vám tipy, v čem nového člena rodiny ubytovat a jak správně jeho obydlí zařídit a přizpůsobit jeho potřebám.
Terárium pro suchozemské želvy
Pokud jste se rozhodli, že si domů pořídíte želvu suchozemskou, nejvhodnějším chovným zařízením pro domácnost jsou terária, ideálně vyrobené specialistou želvám na míru, avšak stačí i zakoupené ve specializované prodejně. Při výběru vhodného terária je třeba brát v potaz to, do jaké velikosti želva dorůstá, kolik želv budete v teráriu chovat, jak velkou částku chcete do ubytování pro své mazlíčky investovat a na jakou dobu terárium pro suchozemské želvy kupujete. Pokud pořídíte větší terárium hned nazačátku, investice bude větší, avšak nebudete muset dokupovat další do budoucna.
Kam umístit terárium pro suchozemské želvy?
Terárium, ve kterém budete chovat svou suchozemskou želvu, by mělo být umístěno na stole ve výšce 60 až 80 cm nad zemí. Pokud umístíte terárium příliš nízko u země, riskujete nižší teplotu a průvan, který želvy špatně snáší.
Čím terárium pro suchozemské želvy vybavit?
Při samotném zařizování terária hraje zásadní roli volba vhodného substrátu. Ideální je poskytnout želvě co nejpestřejší prostředí. Kombinovat můžete praný říční písek, hobliny či směs písku a lesní hrabanky. Pokud chcete předejít zdravotním problémům, které se můžou u suchozemských želv z nadměrného sucha objevit, nezapomínejte alespoň část substrátu udržovat vlhkou až mokrou.
Nezbytnou součástí terária je také zabudované osvětlení, které bude část prostoru vyhřívat na potřebnou teplotu. Ideálním řešením je lampa s klasickou bodovou či halogenovou žárovkou s výkonem do 40 W. Kromě tepla potřebují želvy, a to především v zimě, dostatečné UV záření pro správné vstřebání vápníku, proto je důležité do terária nainstalovat speciální zářivku.
I vaše želva bude potřebovat soukromí, proto je dobré vytvořit jí v teráriu menší přístřešek, kam by se mohla schovat. Přístřešek můžete vyplnit bukovými listy a dno nechat volné, aby se želva mohla zahrabat.
Želvárium pro vodní želvy
Víc než želvy suchozemské vás zaujali želví plavci? V tom případě nebudete potřebovat terárium, ale želvárium. Stejně jako u terária je důležité jeho umístění. Želvárium pro vodní želvy by mělo být umístěné na světlém místě, avšak přímému slunci po většinu dne byste se měli vyhnout. Důležité také je, aby želvy měly svůj klid, proto je ideální volbou tiché místo, dál od televize či audio reproduktorů. I v případě želvy vodní je nezbytné vyhnout se průvanu, který by želvám mohl uškodit.
Jak zařídit želvárium pro vodní želvy?
Pro vodní želvy je důležitá nejen velikost želvária, ale také výška hladiny vody v něm. Hloubku vody je nezbytné zvyšovat s přibývajícím věkem želvy. Želvárium by svým obyvatelům mělo poskytovat dostatek prostoru k plavání, avšak důležité jsou také další věci, jako například úkryty či předměty, po kterých želva může vyšplhat k hladině. Ideální volbou jsou plovoucí rostliny, větve či kameny.
I přesto, že jsou želvy milovnice vody, i ony potřebují místo, kde se můžou vyhřívat. Proto nezapomínejte v želváriu vytvořit souš, například z kamenů nebo větví, které by však měly být ošetřeny tak, aby ve vodě neuhnívaly. Myslete na to, že souš musí být pro vašeho mazlíčka bezpečná a přístupná.
Vhodné osvětlení je u vodních želv stejně důležité jako u těch suchozemských. Ani tady nesmíme zapomínat na zabudování zářivky s ultrafialovým zářením nezbytným pro jejich správný růst. Želvy se rády vyhřívají, proto i u nich přijde vhod bodové světlo umístěné nad ostrůvkem určeným k vyhřívání. Pro udržování ideální teploty nainstalujte do želvária teploměr. Důležitá je také filtrace, která zabrání znečišťování vody bakteriemi a nepříjemnému zápachu.
Čím obohatit želvárium?
Pokud přemýšlíte nad tím, že byste svým mazlíčkům zkrášlili bydlení rostlinami, počítejte s častější obměnou i čištěním a tedy i s větší finanční náročností. Rostliny můžou vypadat hezky, ale pro chov želv vodních nezbytné nejsou. Jako alternativu můžete pořídit rostliny umělé, které želvy jen tak lehce nezničí. Dno želvária pokryjte praným hrubým pískem nebo kamínky.
Vytisknout stránku Stáhnout v PDF
Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků