Hřib strakoš /Suillus variegatus/
▪ Hřib strakoš - vzhled
Klobouk má průměr 3-15 cm, v mládí je polokulatý, ve stáří až plochý, barvy špinavě žluté, žlutohnědé nebo olivově žluté. Povrch je sametový, plstnatý až šupinkatý, za vlhka slizký.
Rourky má špinavě okrově až olivově hnědé, na řezu modrají.
Třeň je vyšší, mívá až 10 cm, je válcovitý, až trochu kyjovitý, plný, žlutavý nebo žlutohnědý.
Dužnina je bělavá až světle okrová, na řezu slabě modrozelenající, mírné chuti, pryskyřičné vůně. Výtrusný prach je olivově hnědý.
▪ Hřib strakoš - výskyt
Hřib strakoš roste od července do konce října, ale najde se i v červnu a za teplého počasí také v listopadu. Vyskytuje se hlavně v jehličnatých lesích, především borových, na písčitých půdách. Místy vyrůstá hromadně. Je to jedlá a chutná houba. Pro kuchyňské použití je velmi vhodný, zejména do směsí a pod maso. Dobře se suší a doporučuje se i k výrobě houbového extraktu.
Prodává se na trzích a také se využívá v konzervárenském průmyslu. hřib strakoš je tak charakteristický, že se nedá zaměnit za žádnou jedovatou ani jinou hřibovitou houbu. Svým celkovým vzhledem tvoří jakýsi přechod mezi hřiby a klouzky. Má mnoho lidových jmen (přes šedesát), jako kačenka, máselník, židáček, písečník, koženáč, kožešník, koželužka, koženka, švec, ševčík, podborovinka, borovník aj. Na Českobudějovicku mu říkají "bezpráce".
▪ Hřib strakoš - vliv na zdraví
Hřib strakoš vykazuje ze všech hřibovitých nejnižší obsah těžkých kovů. Obsahují velké množství B vitaminů (s výjimkou vitaminu B12), pomáhají tak při depresích, srdečních chorobách a migrénách.
▪ Hřib strakoš - možnosti využití
Hřib strakoš je jedlý a z hlediska uchovávání je nejlepší jej usušit. Je dobré ho přidávat do směsí s jinými houbami – hodí se i do omáček, polévek, pod maso i na všechna ostatní sídla. Svým jasným zbarvením je již zdaleka viditelný, takže je požitkem jej sbírat.
▪ Hřib strakoš - recept
Zapékanky se strakoši
300 g strakošů
lžíce másla
1 cibule
kečup
5 rohlíků
petrželová nať
100 g strouhaného sýra
Nadrobno nakrájenou cibuli osmažíme na másle, přidáme na plátky nakrájené strakoše, opepříme, osolíme a podusíme. Mezitím si připravíme rohlíky, které podélně rozkrojíme na poloviny, vložíme na pekáč 10 půlek rohlíků, pokryjeme podušenou směsí, zakapeme kečupem, posypeme strouhaným sýrem a petrželkou. Zapečeme v troubě.
Diskuse k článku
RE : Hřib strakoš /Suillus variegatus/