Šafránka červenožlutá /Tricholompsis rutilans/
▪ Šafránka červenožlutá - vzhled
Klobouk dorůstá až 15 cm v průměru. V mládí je klasicky klenutý jako například hřib, postupem času se ale výrazně zploští. Uprostřed zůstává drobný, tmavší hrbolek. Barvu samotného klobouku nelze jednoznačně určit - žlutý podklad kryjí purpurové, fialové nebo načervenalé až červené šupinky.
Třeň bývá často zakřivený a dorůstá do 12 cm do výšky a maximálně 1 cm v průměru. U klobouku mívá purpurové šupinky. Na řezu uvidíte světle žlutou, měkkou dužninu. Ta zatuchle páchne.
Dužnina je šťavnatá, trvale žlutá, s nakyslou vůní a mírně svíravou chutí.
▪ Šafránka červenožlutá - výskyt
Šafránka červenožlutá je dřevní saprotrof, roste na pařezech a odumřelých kmenech jehličnatých stromů, někdy vyrůstá z mrtvých kořenů poblíž pařezů. Šafránka červenožlutá je proměnlivá zbarvením i tvarem, plodnice jsou někdy více do žluta, jindy purpurové šupinky na klobouku zcela překryjí základní žluté zbarvení. Vyskytují se plodnice s centrálním i exentrickým třeněm. Šafránka červenožlutá roste hojně od léta do podzimu na pařezech a odumřelých kmenech jehličnatých stromů, někdy vyrůstá z mrtvých kořenů poblíž pařezů. Nachází se na evropském, severoamerické, africkém i asijském kontinentě.
▪ Šafránka červenožlutá - vliv na zdraví
Houby obsahují mmj. i aminokyseliny, které naše tělo nevyužívá a které mohou u některých jedinců způsobit alergickou reakci. Množství vitamínů se v různých houbách liší. Všechny obsahují karoten, - provitamín A, vitamín B1 a B2, také menší množství vitamínu E, D, K, PP, také důležité minerální látky a stopové prvky: vápník, draslík, sodík, fosfor, železo, mangan a měď. Je však také pravdou, že houby vstřebávají z okolní půdy a ovzduší i nežádoucí prvky, jako je arzén, rtuť a olovo. Proto houby nesbíráme v místech, kde by v půdě mohl být vyšší výskyt těchto prvků.
▪ Šafránka červenožlutá - možnosti využití
Šafránka červenožlutá je jedlá houba, která je vhodná do houbových míchanic, salátů apod. Někomu ovšem nechutná pro svou dosti zvláštní chuť. Nedá se zaměnit za žádnou jinou houbu, snad jen z naprosté nezkušenosti za třepenitku cihlovou (Hypholóma sublateritium), která je také krásně zbarvená a roste v trsech. Je však drobnější a její barva je jiná — žlutá a cihlová, zatímco šafránka červenožlutá má typickou fialově purpurovou, tzv. kardinálskou barvu, podle které se jí lidově někdy říká kardinálka.
▪ Šafránka červenožlutá - recept
Houbová míchanice
150 g hub
600 g vepřového masa
1 cibule
olej
pepř
sůl
rýže
150 g smetanového sýra
solamyl
Maso nakrájíme na tenké nudličky, houby očistíme a otřeme vlhkou utěrkou. Podle velikosti je rozpůlíme nebo rozčtvrtíme. Cibuli očistíme a nasekáme nadrobno, na pánvi rozpálíme olej a nudličky zprudka osmažíme. Přidáme houby a cibuli a vše dále restujeme. Směs podlijeme vývarem a necháme povařit, než maso změkne. Následně směs zjemníme smetanovým sýrem, pepřem, trochou sherry a podle potřeby osolíme. Omáčku můžeme zahustit solamylem rozmíchaným v troše vody. Podáváme s rýží.
Diskuse k článku
RE : Šafránka červenožlutá /Tricholompsis rutilans/