Majoránka zahradní /Origanum majorana/

Majoránka zahradní /Origanum majorana/
Foto: Wikimedia, Autor: BotMultichillT

čeleď: hluchavkovité

Majoránka zahradní – popis

Majoránka zahradní je jednoletá, někdy i dvouletá léčivá bylina s přímým, rozprostřeným stonkem a protilehlými, oválnými listy. Drobné, bílé květy tvoří husté střapce, které jsou stopkaté a vyrůstají v úžlabinách listů. Plody jsou tvrdé a úplně dozrávají jen v teplých oblastech. Celá rostlina příjemně voní.


Majoránka zahradní – léčivé účinky

Majoránka zahradní povzbuzuje chuť do jídla a podporuje tvorbu žaludečních šťáv. Působí také proti nadýmání. Uvolňuje křeče a posiluje nervový systém. Pomáhá při ženských onemocněních, protože posiluje dělohu. Čaj z majoránky může dokonce pomoci při bolestech hlavy nebo nachlazení.

Použitelné části majoránky zahradní: nať s listem

Období květu: květen

Majoránka zahradní – použití a pěstování

Původně zdomácněla ve Středomoří, pěstovali ji už i staří Egypťané, Řekové a Římané a v době křižáckých výprav do Svaté země v raném středověku se rozšířila do zbytku Evropy. Používá se jako koření na dochucování polévek, omáček a masitých jídel. Ve staročeské kuchyni je nezbytnou přísadou bramborové polévky a bramboráku (cmundy). Díky svému blahodárnému účinku na trávení se přidává do pokrmů z luštěnin, zelí či jiných tučných jídel. Vyniknout dává především chuti zvěřiny nebo pečeným játrům. Velmi dobře se hodí také do lehkých zeleninových nebo vaječných salátů. Využívat ji lze v čerstvém i sušeném stavu. Její předností je, že neztrácí aroma, které se výborně snoubí s ostatními druhy koření, např. tymiánem.

Z majoránky sbíráme celou nať před vykvetením. Bylinku sbíráme ráno po oschnutí rosy, dříve než začne svítit prudké sluníčko. Sušíme pokud možno rychle v tenké vrstvě nebo malých otýpkách, na vzdušném a stinném místě. Nedostatečné vysušení způsobí znehodnocení majoránky plísní. Po odřezání lodyhy, při zachování aspoň jednoho páru listů, obnovuje a ochotně dorůstá.

Tip: Čaj

2 lžičky suché drcené natě přelijeme ¼ l vroucí vody a necháme 15 minut stát. Pijeme 1 šálek denně proti nadýmání.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.