Kdy je vhodná léčba konopím a jak na ni

img
30. 03. 2015 Přečteno: 3069x

Konopí seté se historicky a průmyslově využívá především jako osivo, pro výrobu olejů, na vlákno, pro lékařské a kosmetické účely a jako a také jako rekreační droga. Léčivé účinky konopí jsou nesporné a prokázané užitím v mnoha kulturách po celém světě i lékařskými studiemi. Nedávno schválený zákon o využití konopí jako léku umožňuje oficiální využití léčivého konopí i u nás v ČR, podívejme se proto na léčbu konopím blíže.

Konopí je jednou z nejstarších kulturních rostlin lidstva. Obsahuje proteiny, esenciální mastné kyseliny, má vysoký obsah vitamínů B1 a B2, vitamínu E, vápníku, hořčíku a železa. Obsahuje také tzv. cannabinoidy, které v lidském těle vyvolávají a podporují nespočet přirozených funkcí.

Čtěte také:

Co je to homeopatie – pomůže nám nebo uškodí?

Historie používání konopí jako léku

První zmínky o léčebném využití konopí pocházejí z období okolo roku 2700 př.n.l. z Číny a o několik století později také z Indie a Persie. Konopí se dle dostupných pramenů využívalo při léčení malárie, zácpy, revmatických bolestech a ženských onemocněních. Později se doporučovalo také jako anestetikum při operacích.

O léčivých účincích konopí v Evropě se poprvé zmiňují Dioskorides a Plinius z antického Říma okolo roku 70 n.l. V Evropě se tradičně po staletí konopí doporučovalo v lidovém léčitelství k léčení astmatu, kašle, epilepsie, poruch spánku, při bolesti a křečích, zevně pak na rány a kožní infekce. První zemí v moderní historii, která svým občanům oficiálně nabídla marihuanu jako léčebný prostředek, je od roku 2003 Kanada.

U jakých nemocí konopí léčí a pomáhá

  • Migréna

Intoxikace konopím navozuje stav relaxace a lehké euforie, sníží se krevní tlak a roztáhnou se cévy, což významně pomáhá u migrén. U mnoha pacientů se výtažkem z konopí také podařilo snížit frekvenci výskytu migrén.

  • Nespavost

Při nespavosti má vynikající výsledky výtažek z dobrého indického konopí. Spí se po něm tolik, kolik je potřeba a pacienti se budí ráno vyspalí a odpočatí.

  • Záněty

Je dávno znám fakt, že kanabinoidy mají protizánětlivý účinek, v těle se chovají jako bílé krvinky a likvidují nezvané hosty.

  • Chronické bolesti

Tradiční léky proti bolestem nemají hojivé účinky, v podstatě bolest jen tlumí / maskují, navíc jsou často návykové a při dlouhodobém užívání vyloženě škodlivé pro organismus. Konopný výtažek užívaný na chronické bolesti jednak bolest sníží, navíc začne působit také na její příčinu a snaží se ji zahojit. Konopí jako lék proti chronickým bolestem není návykové a neškodí zbytku těla.

  • Artritida

Konopné produkty mohou působit nejen jako analgetika, ale také mají prokázaný protizánětlivý potenciál. Někteří pacienti s artritidou užívající konopí hlásí snížení spotřeby steroidních a nesteroidních protizánětlivých léků.

  • Rakovina

Konopí se díky svému antiemetickému účinku skvěle osvědčilo při chemoterapiích pacientů trpících rakovinou. Navíc podporuje chuť k jídlu a pomáhá proti bolestem, tím napomáhá při rekonvalescenci.

  • Alzheimerova choroba

Konopí samotnou nemoc přímo neléčí, nýbrž bezprostřední účinek konopí způsobuje cca šestihodinové zvýšené prokrvení prefrontálního mozku, což normalizuje symptomy. THC přináší jak okamžitou úlevu od bolesti, tak i upravuje k normálu kognitivní funkce mozku. Podání je ústní – jako extrakt, tinktura anebo nálev vzniklý vyluhováním konopného květu v sójovém mléce.

  • Lupénka

Při použití konopné tinktury přímo na postižená místa nebo i výtažku z konopí pacienti trpící lupénkou pozorují zlepšení nemoci a někteří dokonce i její úplné vymizení.

  • Zelený zákal

Mnoho odrůd konopí dokáže dramaticky zredukovat nitrooční tlak a díky tomu je možné poměrně snadno dostat pod kontrolu glaukom i jeho projevy.

V jakých formách se můžeme s léčivým konopím setkat

Konopná mast

Konopná mast je obzvláště účinná na hojení jizev a popálenin, oděrek, povrchových zranění, proti akné, na kuří oka, opary i některé plísně. Kromě toho má konopná mast vynikající výsledky u lupénky a atopických ekzémů a při lehkých artritických a revmatických bolestech. Použití je možné i na záněty žil, bércové vředy nebo hemeroidy. Konopnou mast koupíte v lékárnách, od výrobců nebo si ji můžete sami vyrobit.

Konopné potraviny

Na spousty nemocí je vhodné přijímat konopí potravou a škála možných pochoutek je opravdu široká. Můžete si uvařit konopné máslo i čokoládu, koláčky nebo bábovku nebo si před spaním uvařit čaj z konopných listů vhodný pro klidný spánek.

Konopný výtažek

Výtažek má velmi hořkou příchuť a je obzvláště vhodný při onemocněních, které nevyžadují velké dávky THC. Lze jej pořídit v lékárnách (některé druhy), nebo si jej můžete sami připravit.

Konopná tinktura

Nejčastěji se užívá na bolavé klouby, zuby, opary, afty, ale třeba i na akné nebo jako prevence před nemocí. Je velmi populární již od dob našich babiček a není složité si ji vyrobit nebo koupit od výrobců.

Konopný olej

Vhodný na masáže a zdravý pro pokožku. Je relativně dobře dostupný a levný, ale také jednoduchý na výrobu.

Současná legislativa týkající se léčivého konopí

Léčba konopím je v ČR legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Prozatím se konopí dováží z Nizozemska, brzy by se mohlo díky rozšíření spektra povolených druhů dovážet také z Izraele a v budoucnu by mělo být možné dosažení licence pro pěstování a prodej také pro místní pěstitele.

Několikatisícové částky, jež by lidé za léčbu museli měsíčně platit, si ale ne každý může dovolit, většina je tak dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky. Na ulici se gram konopí kupuje za 150 až 250 korun, v lékárnách je gram dováženého konopí za 320 korun.

Současná úprava také stanovuje maximální měsíční povolenou dávku na 30 gramů na pacienta. Přitom podle zahraničních studií je průměrná dávka 70 – 120 gramů léčebného konopí měsíčně. Nově chystaná vyhláška by toto množství měla zvýšit až na 180 gramů.

Léčba konopím nebo konvenčními léky?

Pěstování konopí

Pěstování konopí u nás legální není, pokud ale nepřekročíte hranici pěti rostlinek, tak se jedná „jen" o přestupek za který hrozí pokuta až 15 000Kč. Policisté i přestupková komise se často chovají relativně vstřícně v případě, kdy prokážete, že konopí pěstujete ze zdravotních důvodů.

Pěstování venku

Konopí lze vypěstovat na vlastní zahradě, ve skleníku, na palouku někde u lesa, ale klidně i za oknem nebo na balkoně. Konopí potřebuje pro svůj růst dostatek vláhy, slunce a prostoru. Vyberete-li dostatečně slunné místo a konopí občas zalijete, není třeba nic dalšího regulovat, příroda si poradí sama. Rizikem může být prudká bouřka nebo krupobití, škůdci a někdy také možnost, že Vám před sklizní někdo úrodu ukrade.

Pěstování doma

Konopí lze pěstovat i v uzavřených prostorech, v komoře, staré šatní skříni či ve speciálním pěstebním boxu. U tohoto druhu pěstování je třeba regulovat umělý svit, množství živin a zálivky, kyselost substrátu, teplotu i vlhkost. Při tomto způsobu pěstování nehrozí zničení nebo ukradení úrody, nevýhodou je ale náročnější udržování prostředí a pořizovací náklady.



Napsat komentář: Kdy je vhodná léčba konopím a jak na ni

RE: Kdy je vhodná léčba konopím a jak na ni

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.