Jak léčit chřipku podle našich babiček a předků?

Jak léčit chřipku? Metody, které využívali naši předkové i babičky

Chřipka (Influenza) je onemocnění, při kterém viry napadají dýchací cesty. S chřipkou se setkáváme nejen dnes, ale má i svou bohatou historii. Například pandemie španělské chřipky dokázala usmrtit miliony lidí. Dá se však chřipka léčit? Existuje lék na chřipku? Přečtěte si, jak léčili chřipku naši předkové, a co můžete vyzkoušet dnes!

Příznaky chřipky a jak dlouho trvá chřipka

Mezi typické příznaky chřipky patří kýchání, zimnice, horečka, kašel, celková schvácenost a bolesti kloubů a svalů, extrémní únava, případně také bolesti v krku, vyprahlost sliznic, suchý kašel a dušnost. K těmto příznakům však nepatří rýma. Pokud máte rýmu, může jít o obyčejné nachlazení, zánět horních cest dýchacích nebo zánět dutin, nikoli o pravou chřipku.

Chřipka může trvat i delší dobu, zpravidla to není jen týden, což je doba, po kterou se vyléčíte z běžného nachlazení a rýmy. Chřipka trvá obvykle 2 - 4 týdny. Než se z ní úplně vyléčíte a budete zpět ve formě, může to trvat i několik týdnů. Chřipku může zkomplikovat zánět průdušek nebo zápal plic.

Čtěte také:

Detoxikace plic: Jak se ubránit nejen koronaviru?

Španělská chřipka a další epidemie

Chřipková epidemie nastává každoročně na přelomu podzimu a zimy, zhruba od října či listopadu, a také na přelomu zimy a jara, tedy v průběhu února až dubna. V tomto období je dobré zvýšeně se chránit před chřipkou a dbát na důslednou prevenci a posilování imunity. V různých dobách se ale objevovaly také závažné epidemie chřipek, které se rozšířily po celém světě a trvaly různě dlouhou dobu, třeba i několik let. Protože v minulosti nebyla ještě medicína na takové úrovni jako dnes, a univerzální lék na chřipku v zásadě neexistuje, připravily tyto pandemie o život miliony lidí.

Španělská chřipka probíhala v letech 1918 - 1920. Za necelé 2 roky usmrtila desítky milionů lidí. Uvádí se, že přinesla více obětí, než 1. světová válka. Španělské chřipce předcházela ruská chřipka na konci 19. století. V souvislosti s výskytem ruské chřipky se objevují názory, že mohlo jít o konkrétní druh koronaviru, čímž se zabývali dánští vědci v roce 2020.

Mezi další chřipkové epidemie patřily asijská chřipka (1957-1958), hongkongská chřipka (1968-1969), mexická neboli prasečí chřipka H1N1 (2009), ptačí chřipka H5N1 (2003-2006), ptačí chřipka H5N8 (2017). Je také dobré zmínit, že chřipka není koronavirus a mezi chřipkovými viry a koronaviry existují zásadní rozdíly. Jak ale tyto závažné nákazy léčit? Jako nejmocnější zbraň proti chřipce se jeví právě silná imunita a prevence.

Jak léčily chřipku naše babičky?

Jak léčit chřipku? Toť otázka! Protože se jedná o virovou nákazu, antibiotika nezabírají. Říká se, že chřipku je nejlepší vyležet a vypotit. Lék na chřipku zkrátka neexistuje, podávají se jen podpůrné prostředky. Mezi ně patří osvědčená analgetika, dříve to byl místo dnes nejvíce doporučovaného paracetamolu aspirin (kyselina acetylsalicylová), který se však dnes nesmí podávat dětem z důvodu mnoha nežádoucích účinků včetně vzácného a smrtelného Reyova syndromu. Co ale přírodní medicína a bylinky?

V prvé řadě se na chřipku doporučovaly bylinné čaje na vypocení (například lípa), bylinky proti kašli (prvosenka, divizna, plicník, podběl a mnohé další) a bylinkové sirupy proti kašli (mateřídouškový nebo jitrocelový sirup, cibulový sirup).

Dále se také často využívaly obklady z cibule na krk nebo koupel nohou s cibulí (cibule se dávala i do ponožek) a kloktání slivovicí či jiným alkoholem, aby se vypálil bacil. Nemocný dostával silný kuřecí vývar, který dodával oslabenému tělu tekutiny, soli i patřičnou výživu.

Prevence a ochranná opatření v době španělské chřipky

Zásadní byla vždy prevence. I v době epidemie španělské chřipky před 100 lety se nosily roušky, lidé používali dezinfekci, kloktali a vyplachovali si ústa různými tehdejšími chemikáliemi, například borovou vodou nebo roztokem hypermanganu. Do nosu se vtírala salicylová mast nebo se vdechoval mentol a kafr. K dezinfekci v Evropě se používala whisky a hodně se prodával také chinin.

Jak posílit imunitu a vyzrát na chřipku?

Pokud vás skolila chřipka či jiná viróza - anebo pokud chcete zůstat zdraví a chřipku vůbec nedostat – vyzkoušet můžete informační preparáty, které pomáhají s účinnou detoxikací organismu a tím přispívají také k silné imunitě. Právě silná imunita je klíčová!

Například preparát Anti-Anti B vám dá do pořádku váš střevní mikrobiom, který úzce souvisí s imunitním systémem. Pokud budete mít zdravá střeva, je to vždy dobrý základ pro pevné zdraví a funkční imunitní systém, který si tak skvěle poradí s jakoukoli nákazou.

I dnes si však můžete dávat cibuli do ponožek, pít bylinkové čaje, dát si čerstvý zázvor, důkladně kloktat, otužovat se či dodržovat základní pravidla pro zdravý životní styl a pro posílení imunity.

Jak bojovat s chronickou virózou?

Pokud často trpíte na chřipku a jiné virózy, vyzkoušet můžete také informační preparát Ver. Ten lze zároveň kombinovat s Anti-Anti B. Ver detoxikuje od virových zátěží, jeho prevetivním užíváním tak můžete očištit organismus po prodělaných virózách různého původu.



Diskuse k článku

  • Laura

    14:30 20. 3. 2021 +1
    posílít imunitu, takže jíst citrusy, klidně brát i vitamin c a taky nějaké probiotika na posílení střevní mikroflory

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 22. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 07. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 07. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v ubývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 07. 2024
beran
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté vody…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 07. 2024
býk
Měsíc ubývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Kozoroh – Horoskop 2024

To co je zde o kozorohu napsáno, jsou jen lži. Tohle bych spíš trestal upálením.

Posmrtný život: Co je po smrti? Odchází naše duše skutečně do věčné blaženosti?

Se schizofrenií nejsem v životě spokojený a štastný, žiju v neustálích obavách, ve strachu a v neduvěře k sobě...

Váhy – Horoskop 2024

Dobry den, rada čtu horoskopy ale tech reklam co tam skáče neustále ,clovek se nemuze soustředit a nastvane je...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nové BF boty

Ahojky, mám dotaz... Ráda bych udělala něco pro svoje zdraví. Teda spíše pro zdraví mý...

Umělé oplodnění

Ahoj, chápu, že rozhodnutí hledat pomoc s reprodukcí může být emocionálně náročné. ...

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...
Zobrazit všechna témata

Překladač s umělou inteligencí poskytne kvalitnější překlady

Bojujete občas s jazykem? Nejste si jistí v kramflecích v angličtině, nebo se sem tam setkáváte s obsahem v jiných jazycích, kterými nemluvíte? Je to běžné, překladač skoro denně používá drtivá většina lidí. Do...

Čerstvé zelené fazolky: Výživný balzám pro tělo i potěšení pro chuťové buňky

Fazolky bez chuti v podivné omáčce si ze školní jídelny pamatuje každý. A bohužel mnohým při této vzpomínce ještě dnes naskakuje husí kůže. Ovšem čerstvé zelené fazolky připravené skutečně dobře a kvalitně, jso...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?