Jak léčit chřipku? Metody, které využívali naši předkové i babičky
Chřipka (Influenza) je onemocnění, při kterém viry napadají dýchací cesty. S chřipkou se setkáváme nejen dnes, ale má i svou bohatou historii. Například pandemie španělské chřipky dokázala usmrtit miliony lidí. Dá se však chřipka léčit? Existuje lék na chřipku? Přečtěte si, jak léčili chřipku naši předkové, a co můžete vyzkoušet dnes!
Příznaky chřipky a jak dlouho trvá chřipka
Mezi typické příznaky chřipky patří kýchání, zimnice, horečka, kašel, celková schvácenost a bolesti kloubů a svalů, extrémní únava, případně také bolesti v krku, vyprahlost sliznic, suchý kašel a dušnost. K těmto příznakům však nepatří rýma. Pokud máte rýmu, může jít o obyčejné nachlazení, zánět horních cest dýchacích nebo zánět dutin, nikoli o pravou chřipku.
Chřipka může trvat i delší dobu, zpravidla to není jen týden, což je doba, po kterou se vyléčíte z běžného nachlazení a rýmy. Chřipka trvá obvykle 2 - 4 týdny. Než se z ní úplně vyléčíte a budete zpět ve formě, může to trvat i několik týdnů. Chřipku může zkomplikovat zánět průdušek nebo zápal plic.
Španělská chřipka a další epidemie
Chřipková epidemie nastává každoročně na přelomu podzimu a zimy, zhruba od října či listopadu, a také na přelomu zimy a jara, tedy v průběhu února až dubna. V tomto období je dobré zvýšeně se chránit před chřipkou a dbát na důslednou prevenci a posilování imunity. V různých dobách se ale objevovaly také závažné epidemie chřipek, které se rozšířily po celém světě a trvaly různě dlouhou dobu, třeba i několik let. Protože v minulosti nebyla ještě medicína na takové úrovni jako dnes, a univerzální lék na chřipku v zásadě neexistuje, připravily tyto pandemie o život miliony lidí.
Španělská chřipka probíhala v letech 1918 - 1920. Za necelé 2 roky usmrtila desítky milionů lidí. Uvádí se, že přinesla více obětí, než 1. světová válka. Španělské chřipce předcházela ruská chřipka na konci 19. století. V souvislosti s výskytem ruské chřipky se objevují názory, že mohlo jít o konkrétní druh koronaviru, čímž se zabývali dánští vědci v roce 2020.
Mezi další chřipkové epidemie patřily asijská chřipka (1957-1958), hongkongská chřipka (1968-1969), mexická neboli prasečí chřipka H1N1 (2009), ptačí chřipka H5N1 (2003-2006), ptačí chřipka H5N8 (2017). Je také dobré zmínit, že chřipka není koronavirus a mezi chřipkovými viry a koronaviry existují zásadní rozdíly. Jak ale tyto závažné nákazy léčit? Jako nejmocnější zbraň proti chřipce se jeví právě silná imunita a prevence.
Jak léčily chřipku naše babičky?
Jak léčit chřipku? Toť otázka! Protože se jedná o virovou nákazu, antibiotika nezabírají. Říká se, že chřipku je nejlepší vyležet a vypotit. Lék na chřipku zkrátka neexistuje, podávají se jen podpůrné prostředky. Mezi ně patří osvědčená analgetika, dříve to byl místo dnes nejvíce doporučovaného paracetamolu aspirin (kyselina acetylsalicylová), který se však dnes nesmí podávat dětem z důvodu mnoha nežádoucích účinků včetně vzácného a smrtelného Reyova syndromu. Co ale přírodní medicína a bylinky?
V prvé řadě se na chřipku doporučovaly bylinné čaje na vypocení (například lípa), bylinky proti kašli (prvosenka, divizna, plicník, podběl a mnohé další) a bylinkové sirupy proti kašli (mateřídouškový nebo jitrocelový sirup, cibulový sirup).
Dále se také často využívaly obklady z cibule na krk nebo koupel nohou s cibulí (cibule se dávala i do ponožek) a kloktání slivovicí či jiným alkoholem, aby se vypálil bacil. Nemocný dostával silný kuřecí vývar, který dodával oslabenému tělu tekutiny, soli i patřičnou výživu.
Prevence a ochranná opatření v době španělské chřipky
Zásadní byla vždy prevence. I v době epidemie španělské chřipky před 100 lety se nosily roušky, lidé používali dezinfekci, kloktali a vyplachovali si ústa různými tehdejšími chemikáliemi, například borovou vodou nebo roztokem hypermanganu. Do nosu se vtírala salicylová mast nebo se vdechoval mentol a kafr. K dezinfekci v Evropě se používala whisky a hodně se prodával také chinin.
Jak posílit imunitu a vyzrát na chřipku?
Pokud vás skolila chřipka či jiná viróza - anebo pokud chcete zůstat zdraví a chřipku vůbec nedostat – vyzkoušet můžete informační preparáty, které pomáhají s účinnou detoxikací organismu a tím přispívají také k silné imunitě. Právě silná imunita je klíčová!
Například preparát Anti-Anti B vám dá do pořádku váš střevní mikrobiom, který úzce souvisí s imunitním systémem. Pokud budete mít zdravá střeva, je to vždy dobrý základ pro pevné zdraví a funkční imunitní systém, který si tak skvěle poradí s jakoukoli nákazou.
I dnes si však můžete dávat cibuli do ponožek, pít bylinkové čaje, dát si čerstvý zázvor, důkladně kloktat, otužovat se či dodržovat základní pravidla pro zdravý životní styl a pro posílení imunity.
Jak bojovat s chronickou virózou?
Pokud často trpíte na chřipku a jiné virózy, vyzkoušet můžete také informační preparát Ver. Ten lze zároveň kombinovat s Anti-Anti B. Ver detoxikuje od virových zátěží, jeho prevetivním užíváním tak můžete očištit organismus po prodělaných virózách různého původu.
Diskuse k článku
Laura