Alternativní léčba může pomoci

Alternativní léčba běžných nemocí může být účinným pomocníkem

Někdy si vystačíme sami a alternativní léčba může být skutečně účinná. Jindy je lepší neotálet a hned vyrazit k lékaři, pokud nás něco trápí. Ovšem alternativní léčba nemusí být ani tak zahozená. Někdy může fungovat i jako doplněk běžné terapie, kterou vám naordinuje váš lékař. Podívejme se na nejčastější běžná onemocnění pod lupou.

Alternativní léčba: Angína

Je to onemocnění bakteriálního původu. A je to poměrně běžné onemocnění. Přenáší se vzduchem – kapénkovou infekcí. Pokud se nakazíte, poznáte to na sobě někdy už druhý den, ale maximálně do tří dnů. A jaké jsou příznaky? Nejprve vás začne škrábat v krku, pak i bolet a na mandlích se začnou objevovat bílé tečky – čepy. Často se zvětší i uzliny. Můžete mít i ucpaný nos. Součástí angíny bývá často také horečka nad 38 stupňů. Angína rozhodně patří do rukou lékaře. Může být ale přesto alternativní léčba k něčemu dobrá? I když je angína léčena tradičně antibiotiky, můžete zkusit i něco přírodního – jako doplněk. Pokud to půjde, nejezte první den vůbec žádné jídlo. Když pocítíte hlad, dejte si pouze vodnaté ovoce, zeleninu nebo čerstvou zeleninovou šťávu. A pijte. Nejlepší jsou pochopitelně byliny – šípek, rakytník, černý bez nebo rybíz.

Čaj můžete dochutit citrónem a po zchladnutí i lžičkou medu. Je nutné okamžitě začít posilovat imunitu. V tom vám může pomoci už zmíněný rakytník a také echinacea. Imunitu při angíně posílíte i potravinami jako jsou rýže natural, ovesné vločky, hlíva ústřičná, banány, čočka nebo kukuřice. Jde totiž o potraviny, které obsahují přírodní beta-glukany s imunostimulačním účinkem. A to ve velkém množství. Během prvních tří dnů infekce pak cucejte zinkové pastilky a to každé 3 až 4 hodiny (ovšem dávejte si pozor na přídatné látky v pastilkách – nesmí obsahovat žádné umělé cukry jako aspartam atd.). Alternativní léčba má zásadu, že se zinek neužívá spolu s citrusy.

Čtěte také:

Norbekova metoda jako alternativní medicína, která vám změní život k lepšímu

Jak na nachlazení a chřipku? Vyzkoušejte tajnou zbraň našich prababiček - Cibuli a česnek

Mohou snižovat jeho účinek. Přidat k léčbě můžete i selen nebo probiotika. Z přírody sáhněte po česneku. Jezte jej denně! Pokud budete pociťovat velkou bolest v krku, přidejte propolis. Tedy pokud nejste alergičtí na včelí produkty. Správně namíchaným propolisem si 2 až 3krát denně potřete hnisavá ložiska na mandlích. Rozředěným propolisem můžete také kloktat – stejně jako slanou vodou nebo vincentkou. A nakonec zkuste i obklady – buď teplé nebo studené. Tedy podle toho, který vám více uleví.

Alternativní léčba: Chřipka

Jde o prudce nakažlivé onemocnění. Jeho původcem ovšem nejsou bakterie, jako u angíny, ale viry. A mívá také rychlejší nástup a o něco horší průběh. Chřipka se ozývá většinou náhle, bez jakéhokoli předchozího upozornění. Často ji doprovází vysoká horečka, bolest svalů i kloubů a mnohdy jsou postiženy i dýchací cesty. Bohužel se přenáší vzduchem – kapénkovou infekcí a inkubační doba je 1 až 3 dny. Chřipka je zrádná hlavně svými komplikacemi – pokud se ji budete snažit přechodit, může vás postihnout zápal plic, postižení srdce nebo nervového systému. Může být alternativní léčba k něčemu dobrá? Pokud to zvládnete, pak minimálně jeden den nic nejezte a pouze pijte zeleninové šťávy. Tím maximálně nabudíte svůj imunitní systém k tomu, aby začal s viry naplno bojovat.

Z tekutin je při chřipce nejlepší čaj lapacho a čaj z květů černého bezu. Snažte se jíst co nejvíce sezonního ovoce, citrusy i zeleninu. Obsahují mnoho flavonoidů a vitamínu C. Jezte také potraviny bohaté na karotenoidy – mohou být nápomocny hojení a pečují o imunitu sliznic. 1 až 2krát denně si přidávejte do jídla nebo čaje špetku chilli – podporuje čistění dýchacích cest. Během infekce není vhodné užívat doplňky a léky s obsahem železa – to podporuje tvorbu volných radikálů a může výrazně průběh onemocnění zhoršit. Vhodný je naopak zinek a selen. Z bylinek alternativní léčba pak volí černý bez, zázvor a česnek.

Alternativní léčba: Atopický ekzém

Jde v podstatě o chronické zánětlivé onemocnění kůže. Je charakterizováno svěděním, suchostí a zčervenáním pokožky, obvykle se projevující už v ranném dětství. Nejčastěji se objevuje na rukou, zádech, hrudníku a tváři. Alternativní léčba je velmi individuální. Ale může pomoci. Jak na to? Jezte více syrové zeleniny a ovoce (především rybíz, maliny, jahody, třešně, brusinky, borůvky, ostružiny, goji, hrušky, granátové jablko, mrkev, červenou řepu, hrášek, brokolici, zelí, čerstvé natě, ořechy a olejnatá semena (len, sezam, dýně, slunečnice). Důležité je dodávat tělu esenciální mastné kyseliny (např. pupalkový olej lisovaný za studena, lněný nebo dýňový olej), probiotika, zinek, betakaroten, vitamín E, selen a vitamín C.

Alternativní léčba: Hemeroidy

Trpí jimi až 70 % Čechů, přesto se o nich nemluví. Je to jakési tabu dnešní společnosti. Konvenční medicína moc nepomůže, i když se prodávají preparáty, které údajně mohou pomoci. Zde alternativní léčba hraje opravdu prim. A na vyzkoušení máte hned z několika prostředků. Při krvácejících a bolestivých hemeroidech je možné aplikovat sedací koupele s odvarem z dubové kůry.

Alternativní léčba často využívá síly bylin a přírodních produktů

Případně si můžete koupit gel z dubové kůry a postižené místo natírat. Podobně jako dubová kůra pomáhá také gel z aloe vera. Při krvácejících hemeroidech pomůže také třtinová melasa (2–4 lžičky denně) a tmavozelená zelenina (obsahuje hodně vitamínu K, který zastavuje krvácení). Při hemeroidech byste měli do svého jídelníčku doplnit sušené švestky a sušené fíky. Také lněné semínko – 2 polévkové lžíce nechejte pár hodin odstát ve sklenici vlažné vody a během dne vypijte nebo přidávejte do jídla. Užívejte probiotika, vlákninu, šťávu z aloe vera, vitamín C, hořčík a vitamín A. Nezapomínejte na fyzickou aktivitu. I v případě, že máte sedavé zaměstnání, často se procházejte.

Alternativní léčba: Migréna

Bolest hlavy už zažil snad každý, ale migréna není jen obyčejná „bolest“. Sice tak začíná, a to většinou na jedné polovině hlavy a později se rozšiřuje na celou hlavu. Doprovází jí celá řada dalších nepříjemných tělesných příznaků. Postihuje spíše ženy než muže. Někdo jí trpí často, jiný dostane za celý život třeba jen dva záchvaty. Může alternativní léčba nějak pomoci? Nutná je v každém případě úprava stravy. Rozhodně omezte příjem nasycených mastných kyselin. Omezte také příjem soli i cukru. Důležitý je také dostatečný spánek, pravidelná strava, přiměřená fyzická aktivita s pohybem na čerstvém vzduchu, vyloučení alkoholu. Dobrým léčebným prostředkem jsou též akupunktura, relaxační techniky či cvičení jógy. Pomůže vám hořčík, vitamín C, vitamín B6, vitamín B2, kyselina listová. Z bylinek může být vhodnou volbou tymiánový čaj, máta peprná nebo levandule.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.