Činohra, balet, opera i loutky. To vše má Jihočeské divadlo České Budějovice

img
09. 09. 2016

Původně to byl sklad piva pro městský pivovar v Českých Budějovicích. V průběhu let a staletí se však proměnil na divadelní scénu, která oplývá bohatou historií, rozmanitým repertoárem a čtyřmi uměleckými soubory. To je Jihočeské divadlo České Budějovice, jež kromě domácí scény v letních měsících využívá Otáčivé hledišti Český Krumlov, kde uvádí známé inscenace jako Sluha dvou pánů či Tři mušketýři.

Když byste měli uvést kvalitní divadelní scénu, jaká by to byla? Národní divadlo či jiné z proslulých pražských divadel? Scény s dlouhou tradicí a úspěšnými inscenacemi se ovšem nenachází pouze v hlavním městě. A důkazem toho je například Jihočeské divadlo České Budějovice, které patří mezi nejvýznamnější kulturní instituce v Jihočeském kraji a navštěvují ho i diváci z ostatních koutů republiky.

Divadlo místo skladu piva

Chtělo by v současnosti hodně fantazie, abyste si dokázali představit, jak Jihočeské divadlo České Budějovice vypadalo před více než 250 lety, kdy se začaly pomalu tvořit jeho základy. A jen těžko by vás asi napadlo, že na místě, kde se dnes hraje například Jirotkův Saturnin, dříve ležely sudy s pivem.

Jihočeské divadlo České Budějovice totiž vzniklo v roce 1764 místo části skladu, jenž sloužil pro městský pivovar. Tehdy se ovšem v jednoduchém sále pro 400 diváků hrálo pouze německy, neboť české země spadaly pod vládu habsburské monarchie.

Poslední vystoupení buditele Tyla

V 19. století ovšem sílilo národní obrození a touha po pozvednutí českého jazyka na úroveň němčiny, a tak i Jihočeské divadlo České Budějovice uvedlo v roce 1838 svou první českou hru. Byla to veselohra Čech a Němec od Jana Nepomuka Štěpánka a paradoxně ji nastudovala německá herecká společnost.

Co se týče národního obrození, tak v Českých Budějovicích vystoupil v roce 1856 jeden z předních buditelů Josef Kajetán Tyl spolu se Zöllnerovou kočovnou společností. A právě na prknech Jihočeského divadla si Tyl zahrál ve svém životě naposledy, a to ve své hře Chudý kejklíř. V témže roce totiž Tyl těžce onemocněl a obklopen bídou a dluhy zemřel.

Začátky Jihočeského divadla České Budějovice

Až do počátku 20. století nemělo Jihočeské divadlo České Budějovice svůj stálý ansámbl, a tak zde vystupovaly různé herecké soubory a kočovné společnosti z jiných měst. To se však změnilo v roce 1919, odkdy se píše ta pravá historie Jihočeského divadla. Tehdy totiž vznikl stálý herecký soubor divadla pod vedením prvního uměleckého ředitele Karla Dostala. A českobudějovická scéna tehdy nesla honosný název Jihočeské Národní Divadlo.

Výraznější oživení však přišlo až během 30. let minulého století, a to díky dramaturgovi Josefu Stejskalovi, jenž poprvé zavedl ucelený umělecký program. Doba však divadlu nepřála – místo rozvíjení svého potenciálu totiž přišla doba temna v podobě druhé světové války a Protektorátu

Čechy a Morava. Stálý soubor byl nucen opustit Jihočeské Národní divadlo a do konce války působil v Táboře. Na svou domácí scénu se vrátil až osvobození 12. května 1945.

K činohře Jihočeského divadla České Budějovice se postupně přidaly další tři umělecké soubory

V průběhu dalších let i přes různé menší komplikace Jihočeské divadlo České Budějovice jen kvetlo. Mimochodem, svůj současný název získalo Jihočeské divadlo v roce 1956. Důležitým datem je také rok 1959, kdy se k divadlu připojil samostatný operní a baletní soubor.

Jihočeské divadlo České Budějovice prošlo v minulosti řadou rekonstrukcí, za svůj současný vzhled divadlo vděčí přestavbě z let 1987-1990. Nejmenší diváky Jihočeské divadlo České Budějovice určitě potěšilo v roce 2004, kdy se jeho součástí stal samostatný loutkový soubor. V současnosti tedy divadlo má čtyři umělecké soubory, kterým jsou k dispozici čtyři scény – historická budova Jihočeského divadla, divadelní sál DK Metropol, Malé divadlo a Otáčivé hlediště Český Krumlov. Ředitelem divadla je od orku 2014 Lukáš Průdek.

Činohra láká především na úspěšné komedie

Svou největší oporu má Jihočeské divadlo České Budějovice rozhodně v činohře. V současnosti činoherní repertoár divadla obsahuje okolo patnácti inscenací, mezi nimiž je například osvědčená hudební retro komedie Škola základ života, Saturnin či oblíbená tragikomedie Tlustý prase. Přestože repertoáru dominují komedie, tak se Jihočeské divadlo České Budějovice a jeho vedení snaží divákům předkládat náročnější témata, která mají nejen bavit, ale i vzdělávat a poznávat společnost okolo sebe.

V nové divadelní sezóně 2015/2016 chystá Jihočeské divadlo České Budějovice v oblasti činohry šest premiér. Nastudována bude například Kreutzerova sonáta od Tolstého nebo silný příběh podle skutečných událostí z dob druhé světové války s názvem Archa naděje. Jihočeské divadlo také v roce 2016 uctí dílo slavného dramatika Williama Shakespeara, neboť právě v tomto roce uplyne 400 let od jeho smrti. Ve hře s názvem Souborné dílo Williama Shekespeara ve 120 minutách vystoupí pouze tři herci, kteří během 120 minut sehrají 37 her a 154 sonetů slavného anglického autora.

Egerházi pozdvihl úroveň baletu, ale musí končit

Další výkladní skříní Jihočeského divadla je baletní soubor. Ten zaznamenává velký ohlas od roku 2009, kdy se jeho šéfem stal Attila Egerházi, který významně pozměnil ansámbl, a namísto klasického baletu se začal věnovat modernímu tanci. I díky tomu získal sólista Zdeněk Mládek, jenž působí i v Národním divadlev Praze, v roce 2009 Cenu Thálie, což se stalo vůbec poprvé v historii divadla. Egerházi ovšem v roce 2016 divadlo opustil, ředitel Průdek mu totiž neprodloužil smlouvu.

Do té doby ovšem ještě maďarský choreograf Egerházi uvede v Jihočeském divadle například baletní večer Pas de Trois, při němž na jevišti zahraje i houslový virtuos Pavel Šporcl. Mezi oblíbená baletní představení, která se hrají již několik let, patří například Carmen, Romeo a Julie či Pták Ohnivák, jenž v roce 2010 obdržel Cenu Divadelních novin za nejlepší baletní inscenaci roku.

Ty nejlepší kousky pro Otáčivé hlediště Český Krumlov

V letních měsících, kdy většina divadel má prázdniny a připravuje se na další sezónu, Jihočeské divadlo České Budějovice rozhodně nezahálí. Využívá totiž unikátní Otáčivé hlediště Český Krumlov, o jehož existenci se již několik let vedou spory.

A pro tuto impozantní scénu má Jihočeské divadlo České Budějovice každé léto nachystáno ty nejlepší inscenace – hraje se tu slavná komedie Sluha dvou pánů v režii Jiřího Menzela či již legendární hra Tři mušketýři, která na Otáčivém hledišti zaznamenala už 150 představení. Činoherní představení zde doplňuje i balet a opera, k vidění je zde mimo jiné Labutí jezero nebo Rusalka.

Jihočeské divadlo České Budějovice: Informace pro návštěvníky

Jihočeské divadlo České Budějovice má kapacitu 255 míst (151 míst v přízemí, 104 na balkoně), přičemž jsou nastaveny tři cenové kategorie. V té nejlepší zaplatíte za vstupenku na premiéru 270 korun, cena normálních představení se pohybuje okolo 190 – 260 korun. Naopak tou nejlevnější kategorií je bidýlko, jež stojí vždy 90 korun.

Kromě různých slev nabízí Jihočeské divadlo České Budějovice také rozmanitou sadu balíčků předplatného, které obsahují premiéry i osvědčené inscenace z let minulých. Zajímavou službou, kterou poskytuje Jihočeské divadlo České Budějovice, je půjčování kostýmů, což se dá využít na plesy, pouťové zábavy či poslední zvonění.

zdroj úvodního obrázku: jihoceskedivadlo.cz



Napsat komentář: Činohra, balet, opera i loutky. To vše má Jihočeské divadlo České Budějovice

RE: Činohra, balet, opera i loutky. To vše má Jihočeské divadlo České Budějovice

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.