Divadlo Hybernia – pražský ostrůvek naděje pro český muzikál

img
28. 04. 2016 Přečteno: 1291x

Zatímco jiná kvalitní divadla sází na propojení několika žánrů, Divadlo Hybernia se zaměřuje především na muzikály. A to na původní české muzikály, kterých je v poslední době poskrovnu. Proto je také pražské divadlo, které vzniklo v roce 2006, vyhledávanou a hojně navštěvovanou scénou. Kromě individuálních hereckých výkonů Divadlo Hybernia láká na propracovanou scénu a krásné kostýmy.

Scénu Divadla Hybernia zahájil poslední muzikál Karla Svobody 

Divadlo Hybernia patří k těm mladším tuzemským scénám. Vzniklo totiž v roce 2006, a tak nemá příliš bohatou historii, ani divadelnickou tradici, na niž by mohlo navazovat, jako jiná známá divadla. To však v případě pražského muzikálového divadla vůbec nevadí – vždyť každé divadlo muselo udělat své první krůčky na cestě ke slávě. Divadlo Hybernia je navíc už teď zavedenou a oblíbenou scénou na české divadelní mapě.

Ostrůvek naděje pro českou původní muzikálovou tvorbu se kulturní veřejnosti poprvé ukázal 23. listopadu 2006. Tehdy totiž nově vzniklé Divadlo Hybernia zahajovalo svůj provoz premiérou českého muzikálu Golem, k němuž složil hudbu legendární skladatel Karel Svoboda. Muzikál však nebyl divadelními kritiky moc dobře hodnocen, což možná mohlo mít podíl na události, jež se stala v lednu 2007. Tehdy skladatel Svoboda spáchal sebevraždu, muzikál Golem se tak stal jeho třetím a posledním muzikálem.

Muzikály jsou v Česku populární

Od prvních představení bylo jasné, že Divadlo Hybernia si své místo ve velké konkurenci pražských divadel získá. A to díky svému zacílení na muzikály, které jsou u českých diváků velmi oblíbené. Vždyť kdekdo si pamatuje Lucii Bílou jako Johanku z Arku nebo Daniela Hůlku v roli hraběte Draculy. Inspirací pro Divadlo Hybernia tak mohlo být Hudební divadlo Karlín, které v minulosti sklidilo velké úspěchy díky uvedeným muzikálům.

K návštěvnosti a oblibě divadla také přispívá jeho umístění. Divadlo Hybernia se totiž nachází v samotném centru Prahy v blízkosti Obecního domu a Prašné brány. Na první pohled člověka zaujme empírová úprava budovy divadla, která je navýsost důstojná pro účely divadelního umění. Dům U Hybernů, kde sídlí Divadlo Hybernia, má však zajímavou historii, kterou možná mnozí jeho návštěvníci neznají.

Dům U Hybernů: Klášter, celnice a nakonec divadlo

O minulosti Domu U Hybernů napovídá jak vnější vzhled, tak i interiér. Když se totiž usadíte do pohodlných sedaček v hledišti, můžete si po obou stranách všimnout klenutých oblouků, které jsou typické například pro kostely. A tato spojitost není rozhodně náhodná – Dům U Hybernů totiž vznikl spojením gotického kostela sv. Ambrože a klášterem, který k němu přistavěli irští františkáni. Díky tomu také budova získalo přízvisko U Hybernů – Irsko se totiž latinsky řekne Hibernia. Tuto budovu však v budoucnu čekalo ještě několik daleko razantnějších proměn.

Ta první přišla na konci 18. století. Klášter byl zrušen kvůli josefínským reformám v roce 1785 a už v roce 1789 zde hrála česká divadelní společnost. O pár let později, v roce 179, zde našli útočiště herci ze známého vlasteneckého divadla Bouda, které se snažilo hrát pouze česky. V té době nebylo daleko k tomu, aby se Dům U Hybernů stal prvním pražským divadlem – budovu totiž získal hrabě Sweerts-Sporck, který tomuto plánu byl nakloněn.

Trvalá divadelní scéna zde ovšem nevznikla. Hrabě totiž zemřel a s ním i plán na přebudování kostela na divadlo. A o pár let později už bylo jasné, že na rozvíjení tamní divadelní tradice si budou muset umělci počkat. Budovat byla totiž na začátku 19. století přebudována na celnici. Takovou proměnu svého kláštera by si asi františkáni nedokázali představit ani v těch nejčernějších snech...

Divadlo Hybernia oživilo Draculu

Dům U Hybernů si však v průběhu času opět našel cestu ke kultuře. Prostory budovy totiž sloužily jako výstavní síň, konaly se zde různé výstavy a související kulturní akce. Zajímavostí je, že v roce 1986 zde byl natočen film Oldřicha Lipského a Zdeňka Podskalského s názvem Velká filmová loupež, a to na pozadí rozsáhlé výstavy, jež dokumentovala 40 let československé znárodněné kinematografie.

Příchod nového milénia přinesl budově i nové využití. Po více než 200 letech od doby, kdy se zde poprvé hrálo divadlo, byla budova přestavěna na Divadlo Hybernia. Nově vzniklá scéna například oživila dříve oblíbený muzikál Dracula s Danielem Hůlkou v hlavní roli. A co uvádí v současnosti?

Kvantita v divadle nemusí znamenat kvalitu

Divadlo Hybernia sice nemá tak rozsáhlý repertoár jako ostatní divadla, o kvalitní inscenace tu však nouze není. Základ tvoří původní české muzikály, které nikde jinde neuvidíte. Všechny uváděné muzikály se opírají o propracovanou scénu, nádherné kostýmy i originální choreografii.

Velmi oblíbeným muzikálem je Antoinetta – královna Francie, který se opírá o texty Pavla Vrby, libreto Jiřího Hubače a hudbu Jiřího Škorpíka. Muzikál přináší příběh poslední francouzské královny, pro kterou se stala osudná Velká francouzská revoluce, kdy byla sťata gilotinou. Děj muzikálu dokreslují efektní projekce na stěny, tematicky laděné kostýmy i kvalitní písně. V hlavní roli mohli diváci dříve vidět Moniku Absolonovou, od sezóny 2015/16 její místo převzala Iva Marešová.

Muzikály Divadla Hybernia aneb sázka na rodinu Pixaových

Muzikálová představení pro celou rodinu. I tak by se daly charakterizovat inscenace z dílny rodiny Pixaových, se kterou Divadlo Hybernia úspěšně spolupracuje. Dva muzikály totiž spojují libreta od Jana Pixy a Aleny Pixové, k nimž texty vytvořila Kristýna Pixová. Jedním z nich je muzikál o lásce, přátelství a pohádkové zemi s názvem Kapka medu pro Verunku. Muzikál je plný známých osobností, vystupuje zde například Kamil Střihavka, Bára Basiková, Michaela Nosková či Jiří Zonyga.

Při dalším muzikálu Sněhová královna, který vznikl volně na motivy Andersenovy pohádky, spojila produkční společnosti Pixa-pro síly se společností MusicModelTrust Felixe Slováčka a Dagmar Patrasové. Dohromady se jim podařilo vytvořit výpravný muzikál, který potěší malé i velké diváky. V hlavní roli se objevuje Dagmar Patrasová, kterou alternuje Mahulena Bočanová. Hraje a zpívá zde ale také například Sabina Laurinová, Jan Kopečný nebo Linda Finková.

Kromě muzikálů je v Hybernii k vidění i balet

Kromě muzikálů nabízí Divadlo Hybernia i pár baletních představení. S inscenací The Best of Swan Lake můžete nahlédnout do světa Labutího jezera a hlavně na jevišti spatřit nejlepší české baletní sólisty. V repertoáru je (pro sezónu 2015/16) také baletní verze jedné z nejznámějších světových tragédií Romea a Julie. Kromě toho Divadlo Hybernia uvádí různé koncerty, ať už domácích či zahraničních interpretů.

Informace pro návštěvníky Divadla Hybernia

Ceny vstupenek má Divadlo Hybernia nastavené v rozmezí 300-700 korun podle představení a umístění v sále. Hlediště má celkem 850 míst a kromě přízemí jsou k dispozici sedadla na balkóně a ve dvou VIP lóžích. A jak se dostat do divadla? Buď můžete využít blízkých zastávek městské hromadné dopravy (metro linky B, tramvaje, autobusy), nebo na pražské náměstí Republiky můžete dorazit autem. Divadlo Hybernia se sice nachází v srdci Prahy, přesto zde pohodlně zaparkujete, a to díky parkovištím v OC Palladium a OD Kotva.



Napsat komentář: Divadlo Hybernia – pražský ostrůvek naděje pro český muzikál

RE: Divadlo Hybernia – pražský ostrůvek naděje pro český muzikál

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.