Městské divadlo Brno – mix proslulých muzikálů i shakespearovských dramat

img
24. 07. 2015

Činohry, muzikály, představení pod širým nebem nebo komorní inscenace - to vše nabízí kulturním příznivcům Městské divadlo Brno. Divadlo, ve kterém mimo jiné začínali například Josef Somr či Pavel Trávníček, funguje už od roku 1945. V letošním roce 2015 tak tedy Městské divadlo Brno oslavilo své 70. narozeniny.

 Městské divadlo Brno: Od Sněhurky k Ježíšovi

V Brně, druhém největším městě České republiky, je divadel opravdu spousta. Proč se tedy zajímat zrovna o Městské divadlo Brno? Důvod je jednoduchý - šířka repertoáru, velký výběr činoherních inscenací i muzikálů a šikovní herci.

Kromě činoher a muzikálů ovšem Městské divadlo Brno nabízí i zpěvohry či baletní představení. Na své si zde tedy přijde opravdu každý. Na prknech divadla totiž můžete vidět velmi různá představení od pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků, přes klasickou romantickou tragikomedii Cyrano z Bergeracu, až po světoznámý muzikál Jesus Christ Superstar.

Ceny Thálie pro MD Brno i dominance v diváckých anketách

Dalším důvodem, proč navštívit Městské divadlo Brno jsou individuální úspěchy herců. Příkladem je Michal Isteník, který získal cenu Thálie za rok 2014 za roli Čičikova ve hře Mrtvé Duše. A že Městské divadlo Brno je úspěšné u diváků dokládá internetová anketa o Nejoblíbenější divadlo roku, kterou pořádá web i-divadlo.cz. Městské divadlo Brno totiž od roku 2007 tuto anketu vyhrálo hned šestkrát, momentálně drží sérii tří vítězství v řadě.

Dnešní sláva a úspěchy se však nezrodily jen tak samy od sebe.Městské divadlo Brno má bohatou tradici, vždyť letos v červnu oslavilo už 70. výročí své existence. V minulosti Městské divadlo Brno zažilo různé komplikace od změn názvu až po sloučení s jinými divadly. K historii tohoto divadla se však dá říci mnohem více.

Brněnská divadelní tradice už od roku 1945

Už v období první republiky se v moravské metropoli uvažovalo o založení druhé činoherní scény. K tomu ale došlo nakonec až po druhé světové válce, konkrétně v květnu 1945. Tehdy vzniklo Svobodné divadlo, z kterého se o pár desítek let později stalo Městské divadlo Brno. Ale zpět k samotným začátkům. Během prvních čtyř sezón stihlo divadlo uvést celkem 71 premiér. Nejúspěšnější inscenacemi byly podle počtu repríz Manon Lescaut a Lišák Pseudolus.

Éra Svobodného divadla ale skončila v roce 1949, kdy se moci ve státě chopila komunistická strana. Zřizovatelem divadla se záhy stal Zemský národní výbor v Brně a kromě změny umělecké koncepce muselo divadlo změnit svůj název na Městské a oblastní divadlo. Tento název však příliš dlouho nevydržel, už o rok později se totiž měnil na Krajské oblastní divadlo. A od roku 1954 si divadelní spolek i jeho příznivci museli zvykat opět na jiné jméno, kterým bylo Divadlo bratří Mrštíků. Tento název se už do konce režimu neměnil, přežil i normalizaci a změněn byl až v průběhu 90. let minulého století.

 Mezi nejtěžší chvíle v historii divadla patřil rok 1988. Tehdy bylo Divadlo bratří Mrštíků sloučeno s dalšími dvěma brněnskými divadly pod jeden ohromný soubor, který nesl název Brněnská divadla. Tento projekt, kdy bylo několik žánrově různých scén pod jednou střechou, ovšem nevydržel. Sloučení divadel skončilo roku 1993, kdy se Divadlo bratří Mrštíků přejmenovalo na Městské divadlo Brno. A tehdy divadlo nakročilo k velkým změnám, které stály za budoucími úspěchy.

Městské divadlo Brno a  reformátor Moša

Ředitelem a uměleckým šéfem činohry, jenž vtělil divadlu nový směr, se stal Stanislav Moša, který je ve vedení divadla dodnes. Pod jeho vedením proběhla například celková rekonstrukce prostor bývalého kina na Lidické ulici, které dnes obývá Činoherní scéna. Moša také Městské divadlo Brno ekonomicky stabilizoval, navíc se mu podařilo získávat licence na světoznámé tituly.

Kromě toho divadlo začalo zapojovat studenty oboru muzikálové herectví na JAMU a výrazně se tak obměnil herecký soubor. Oblíbenost muzikálů si později vynutila stavbu nové Hudební scény s kapacitou 680 míst, která byla mimo jiné v roce 2004 vyhlášena Stavbou roku v rámci Jihomoravského kraje. A otevírala se vskutku jedinečně – Miloš Forman povolil divadlu uvést muzikál Hair podle jeho filmového scénáře, což předtím žádné scéně nedovolil.

Hudební scéna MD Brno – vhodné místo pro slavné muzikály

A u Hudební scény bychom se mohli na chvíli zastavit, neboť zdejší muzikálová představení opravdu stojí za to. Od otevření Hudební scény se zde uváděly známé muzikály jako Bídnici či Evita a i současný repertoár nabízí skvělé muzikálové inscenace. Mezi ty nejvíce vyhledávané patří například Jesus Christ Superstar, Chicago, Kočky, Don Juan, Flashdance, Duch či Ostrov pokladů. Velkým tahákem bude určitě také muzikál Titanic, jehož premiéra se chystá na březen 2016. Zejména při muzikálových představeních je také využíván vlastní divadelní orchestr, což Městské divadlo Brno pozvedá opravdu na vysokou úroveň.

Městské divadlo Brno se také díky muzikálům a své Hudební scéně proslavilo i v zahraničí, jelikož po přelomu tisíciletí se divadlo představilo například ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Holandsku, Dánsku či Chorvatsku.

Bolek Polívka – v Městském divadle Brno hostující, ale výjimečný

Neméně úspěšná a oblíbená je však také Činoherní scéna s kapacitou 365 míst. Repertoár činohry zahrnuje přes dvě desítky inscenací, mezi něž patří například osvědčená komedie Brouk v hlavě, kterou Městské divadlo Brno hraje už od roku 1996. Mezi novější představení patří například groteskní komedie Mrtvé duše s vynikajícím Michalem Isteníkem nebo Benátský kupec, v němž můžete v roli bohatého Žida Šajloka spatřit hostujícího herce Bolka Polívku.

A na co nového se můžete těšit na podzim roku 2015? V září bude mít premiéru detektivní komedie Splašené nůžky, v níž do děje budou moci zasahovat i diváci. A na listopad je naplánovaná další hra od Williama Shakespeara, a to Král Lear s Bolkem Polívkou v hlavní roli. 

Letní scéna i alternativní Divadelní klub MD Brno

Kromě dvou výše zmíněných scén disponuje Městské divadlo Brno také open-air scénou, kterou je Biskupský dvůr. Zde se v letních měsících uvádějí inscenace z repertoáru divadla nebo představení ušitá na míru této scéně. V létě, kdy divadla mají obvykle prázdniny, se také koná letní festival Divadelní dvůr. Městské divadlo Brno má navíc alternativní scénu, kterou je Divadelní klub určený pro komornější představení, jelikož se do něj vejde zhruba 60 diváků.

Informace o vstupenkách do Městského divadla Brno

A co ještě zmínit v souvislosti s divadlem? Samozřejmě nemůžeme vynechat informace o vstupenkách. Ty si můžete koupit či rezervovat online pomocí internetového systému, nebo si je můžete pořídit na čtyřech prodejních místech po Brně. Ceny se samozřejmě liší dle inscenace a umístění v sále, rozmezí je zhruba mezi 250-600 korunami. Městské divadlo Brno nabízí také výhodné sezónní předplatné, díky kterému uvidíte premiérové tituly. Předplatné na sezónu 2015/16 zahrnuje osm inscenací včetně Krále Leara či Titanicu a stojí 3200 korun. Studenti, důchodci a držitelé průkazů ZTP A ZTPP mají sníženou cenu 2400 korun.

Zdroj úvodního obrázku: mdb.cz



Napsat komentář: Městské divadlo Brno – mix proslulých muzikálů i shakespearovských dramat

RE: Městské divadlo Brno – mix proslulých muzikálů i shakespearovských dramat

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.