Šumpersko má turistům mnoho co nabídnout

img
01. 04. 2019

Pokud se vypravíte na výlet do okolí Šumperka, rozhodně si nenechte ujít návštěvu Nového hradu. Ten se rozkládá nad osadou Raškov Dvůr, specifičtěji na levém břehu řeky Moravy. Jedná se o nejrozsáhlejší hradební komplex na severní Moravě. Jeho vznik se datuje do 14. století, kdy ho nechali postavit páni z Lipé. Od té doby se Novém hradu vystřídala celá řada majitelů. V době husitských válek jej zakoupil král Zikmund s úmyslem vybudovat silný vojenský štít a upevnit mocenskou pozici na severní Moravě.

Roku 1438 se pevnosti ujal Bernard z Cimburka, který nechvalně proslul svými loupeživými výpadu do okolí. O 8 let později získal hrad do své správy jistý Jan Tunkl z Brníčka a na Zářeze a následně přešla tato povinnost na jeho syna Jiřího. Nejvýznamnější politické, hospodářské i vojenské moci se Nový hrad těšil v rozmezí let 1470 – 1480. Nedlouho poté jej však během česko-uherských válek obléhal, a následně také úspěšně dobyl, Matyáš Korvín se svými vojsky. Není tedy divu, že už roku 1490 zbyla z hradu pouhá zřícenina a žádný z následujících majitelů bohužel neusiloval o její navrácení do původního stavu. Majitelů se od roku 1940 ostatně vystřídalo hned několik. Patřili mezi ně například rody Žerotínů, Odkolků či Lichtenštejnů. Z rukou posledních jmenovaných jej vykoupil Jan Jáchym z Lichtenštejna a posledním majitelem byl Karel z Žerotína.

Rozhledna Na Háji u Šumperka

Rozhledna Na Hají s výškou 631 metrů nad mořem se stala oblíbeným cílem turistů. Ke slavnostnímu otevření došlo v roce 1997. Svým vzhledem však rozhledna Na Háji připomíná původní Štefánikovu věž z roku 1934, která o devatenáct let později vyhořela po zásahu bleskem. Zbytky stavby postupem času zanikly a turisté se s oblíbeným výletním místem museli na dlouho dobu rozloučit.

O výstavbu nové rozhledny se zasloužilo sdružení prostředků obcí, na jejichž katastru se Háj nachází, za významného přispění telekomunikační společnosti Eurotel. Pod architektonickým návrhem se podepsali Ing. Vladimír Malaska a Ivo Barvíř. Díky tomu v sobě současná rozhledna kombinuje prvky moderní architektury se vzhledem původní věže ze 30. let minulého století. Z vrcholku rozhledny na návštěvníky čeká dechberoucí pohled nejen na celé Šumpersko, ale také na vrcholy Hrubého Jeseníku a Kralického Sněžníku.

Lesní kaple sv. Trojice: oblíbené poutní místo není jedinou stavbou duchovního charakteru

Kamenná mariánská poutní kaple sv. Trojice stojí na úpatí vrchu Jeřáb v nadmořské výšce 862 metrů. Původně šlo o dřevěnou stavbu vybudovanou v roce 1746 na znamení díků za záchranu Králík před Prusy. Kamenné podoby se kaple dočkala v roce 1898, kdy byla také přemístěna na křižovatku několika turistických tras. Díky tomu je dodnes vyhledávanou turistickou destinací. Jihozápadně od kaple se v upraveném pomníčku nachází pramen Březné, který turisté taktéž s oblibou navštěvují.

Podle pověsti usnul kdysi v těch místech pod stromem houslista. Když ho probudilo medvědí mručení, bez rozmyslu i s houslemi na ten strom vylezl. Z jeho větví pak pozoroval neúnavné zvíře až do chvíle, než medvěda zastřelil myslivec. Na onen strom pak hudebník vyryl obrázek sv. Trojice.

Řadu kulturních památek naleznete také v obci Bohdíkov a přilehlém okolí. Jedná se především barokní kostel sv. Petra a Pavla z roku 1725. Za zmínku stojí také kostel sv. Jan Křtitele v Raškově. Zajímavým výletním místem je také selské stavení číslo 55 v Bohdíkově, původně se totiž jednalo o tvrz z 16. století. V okolí je k vidění také několik kapliček a kamenných křížů.

616371_slider1

Pivovar Holba: legendárního Šeráka ochutnal nejen milovník poctivého českého piva

Holba patří do první desítky nejvýznamnějších pivovarů v České republice, a to už něco znamená. Pivovar založil v Hanušovicích roku 1874 Josef Mullschitzký pod jméném Brauerei von Mullschitzký Comp. Zu Hannsdorf – Halbseit. Roku 1918 dochází ke změně názvu, a to na Severomoravský pivovar a sladovna, akciová společnost v Šumperku. K jeho zestátní došlo v roce 1948. Namísto toho došlo k založení samostatného Hanušovického pivovaru, kde se vařilo poctivé hanušovické pivo, včetně legendárního Šeráku 11°, který mohli první lidé ochutnat v roce 1984.

Přímo v areálu pivovaru se podařilo objevit podzemní pramen, který od té doby slouží jako hlavní zdroj mimořádně kvalitní vody pro výrobu piva. Název Holba byl zaveden v roce 1996, pod kterým jej milovníci zlatavého moku znají dodnes. V říjnu 2010 bylo v sousedství pivovaru otevřeno také Pivovarnické muzeum.



Napsat komentář: Šumpersko má turistům mnoho co nabídnout

RE: Šumpersko má turistům mnoho co nabídnout

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.