Jak vybrat domácí kino – pořídit celý set, nebo si ho sestavit po částech?

img
21. 08. 2015 Přečteno: 12314x

Usadíte se do pohodlného křesla, v rukou držíte popcorn a váš oblíbený nápoj a čekáte, až začne film. Kromě kvalitního obrazu vás do snímku vtáhne také výborný prostorový zvuk. Na první pohled byste možná řekli, že podle tohoto popisu se nacházíte v kině. To je ale omyl. Díky moderním technologiím si takto můžete připadat i u sebe doma – stačí si jen pořídit domácí kino. Pokud si chcete zpříjemnit sledování filmů, poradíme vám, jak vybrat domácí kino.

Na co domácí kino, když mám počítač?

Ať už si chcete doma užít zamilovaný večer se svou drahou polovičkou při sledování romantického filmu nebo napínavou akční podívanou se silničními honičkami, budete k tomu potřebovat dobrou techniku.

Samozřejmě většinu filmů můžete sledovat i na počítači, ale věřte, že vás zážitek nebude ani poloviční oproti tomu, jaký by mohl být ve srovnání s domácím kinem. Malá obrazovka, na níž jsou těžko spatřitelné drobné detaily, slabé reproduktory či neustávající hluk větráku – to všechno může zkazit požitek ze sledování filmu. A to je přece velká škoda.

Domácí kino: Kvalitní televize je pouze polovina úspěchu

Možná bude překvapující, že toho největšího efektu nedocílíte ani tehdy, když si koupíte nadupanou televizi se širokou úhlopříčkou. Co se týká obrazu, tak si oproti počítači rozhodně polepšíte, ale se zvukem to opět nebude žádná sláva. A pokud chcete docílit toho, abyste se při sledování filmů ve vašem domově cítili jako v kině, je dokonalý prostorový zvuk nedílnou součástí vašeho vybavení.

Někdo možná namítne, proč se tolik zabývat se zvukem, když hlavní je obraz? Děj příběhu se přece odehrává na obrazovce, dialogy postav jsou srozumitelné, tak proč pořizovat navíc nějakou soustavu reproduktorů? Na to se dá odpovědět jen jedno – audio tvoří podstatnou složku filmu a právě ty nejlepší snímky stojí na dokonalém zvuku a hudbě.

Dobrá zvuková aparatura vás totiž do filmu víc vtáhne a budete ho prožívat o to intenzivněji. Možná se budete bázlivě ohlížet za sedačku při jemném šustění listí, nadskočíte při hromovém burácení motorů nebo si budete slastně pobrukovat při melodickém jazzovém koncertu. Proč by jinak zvukaři byli jedni z nejdůležitějších lidí u filmu a na tvorbu soundtracků se najímali ti nejlepší skladatelé? Zvuk je nedílná součást filmu, která ho dělá autentičtější a věrohodnější. Zbývá tedy otázka – jak vybrat domácí kino?

Co všechno tvoří domácí kino?

Jestliže už jste dříve investovali do televize, jste na půl cesty k úspěchu. Kvalitní obraz už máte zaručen, zbývá tedy pouze zvuk. Na tuzemském trhu je spousta už kompletních domácích kin, tzv. reprosoustav či samotných reproduktorů a zesilovačů. Jak se v tom tedy vyznat a jak vybrat domácí kino? Než se k tomu dostaneme, pojďme si ještě vysvětlit, co vlastně domácí kino je.

Z výše uvedeného by mělo vyplývat, že se jedná o komplexní systém, který vašemu sledování filmů dodá jak obrazové, tak zvukové kvality. Domácí kino se skládá z televize (ta se ovšem prodává zvlášť), DVD či Blu-ray přehrávače a soustavy reproduktorů, které si můžete rozmístit po místnosti. Nejlevnější variantou je pořízení dvou reproduktorů se zesilovačem, rozšířenější a oblíbenější je však využití pěti reproduktorů a zesilovače. Ta nejlepší domácí kina mohou mít ještě o dva reproduktory navíc.

Jak vybrat domácí kino – set All-In-One

Tou nejjednodušší odpovědí na otázku „jak vybrat domácí kino" je koupit kompletní domácí kino. To znamená, že v jednom balíčku budete mít vše potřebné (anglicky All-In-One) – reproduktory, zesilovač a DVD přehrávač médií (DVD, Blu-ray, CD). Toto řešení je vhodné pro všechny, kteří příliš nerozumí technice a audio zařízením. Nebudete totiž muset přemýšlet, jestli se zesilovač hodí k reproduktorům a jestli jde všechno správně zapojit.

A na kolik vás vyjde kompletní domácí kino? Nejlevnější varianty se pohybují například okolo 2 tisíc korun, tady však buďte na pozoru. V tomto případě levné zboží znamená podstatně nižší kvalitu. Kromě slabých parametrů u reproduktorů či přehrávače médií počítejte také s nižší životností. Pokud si chcete opravdu dopřát domácí kino, vyplatí se tak investovat zhruba 10 tisíc za poněkud dražší, ale výrazně kvalitnější sestavy. Oblíbenými a vyhledávanými značkami jsou například Samsung, LG, Pioneer nebo Sony. Nejjednodušším řešením je zajít do elektra či specializovaného obchodu s audiem, kde vám prodejci s výběrem poradí.

Kompletní domácí kino je vhodné do místnosti s rozměry nanejvýš 25m2. Pokud však máte rádi kvalitnější zvuk a jste v této oblasti opravdoví fajnšmekři, tak vás kompletní domácí kino nejspíš nepotěší. Zvuk je sice lepší, než z televizních reproduktorů, ale stále ještě nedosahuje úrovně, jako byste seděli v kině. Navíc nevýhoda kompletní sady domácího kina spočívá v tom, že si nemůžete v budoucnu pořizovat jednotlivé komponenty, abyste domácí kino vylepšili.

Sestav si domácí kino sám

Jestliže nebydlíte úplně v malém panelákovém bytu, kde by použití výkonnějších reproduktorů a zesilovače obtěžovalo vaše sousedy, můžete si sestavit domácí kino sami. Předpokladem je opět to, že už disponujete televizí (nejlépe tenké LCD či plazmové televize s velkou úhlopříčkou). Pokud tedy chcete opravdu dobrý zážitek ze sledování filmů, nejdražší na domácím kině bude sestava reproduktorů. Ideální je systém 5.1 složený z pěti reproduktorů, subwooferu (basy) a zesilovač, který by měl mít vícekanálový vstup 5.1. Rozhodně však neplatí, že čím větší reproduktor, tím kvalitnější.

A na jaké důležité parametry, byste při výběru domácího kina měli myslet? Základním parametrem je výkon, který se velmi často udává jako „celkový" či „maximální". Tady se však jedná pouze o krátkodobý výkon reproduktoru, který ho vykoná pouze na několik sekund. Zaměřit byste se tedy měli na standardní výkon (pod zkratkou RMS), přičemž pro běžný poslech stačí výkon 100W. Dalším důležitým parametrem u reproduktorů je impedance. V tomto ohledu platí, že soustava reproduktorů by měla mít shodnou nebo vyšší impedanci, než kterou disponuje zesilovač.

Toto řešení, kdy si sami sestavíte domácí kino, vám sice přinese téměř dokonalý zvuk, vyjde vás však finančně dráž. Cenově přístupnější reproduktory jsou od značek Sony, Jamo či Pioneer, ty dražší nabízí například firmy Mission, AUDICA nebo PIEGA. Výsledná cena už tedy záleží na vašem výběru reprosoustavy, obvyklé rozmezí je okolo 20-60 tisíc.



Napsat komentář: Jak vybrat domácí kino – pořídit celý set, nebo si ho sestavit po částech?

RE: Jak vybrat domácí kino – pořídit celý set, nebo si ho sestavit po částech?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.