Muzeum Lega najdete hned v několika českých městech. Která to jsou?
Hráli jste si jako děti s kostičkami, které do sebe přesně zapadali a stavěli jste z nich hrady, auta či vesmírné lodě? V tom případě jste určitě podlehli kouzlu, které přináší hraní se stavebnicí Lego. A každý správný milovník Lego kostiček ví, že si s nimi nehrají pouze malé děti – svět fantazie je totiž otevřen i dospělým, kteří z Lega tvoří mimo jiné historické stavby jako je Socha svobody či Eiffelova věž. Chcete vědět, co všechno se dá z Lega udělat? Navštivte muzeum Lega!
Máte doma desítky, stovky či tisíce Lego kostiček a už vám docházejí nápady, co z nich máte postavit? Navštivte některé muzeum Lega na území České republiky a inspirujte se. Uvidíte, že z Lega se dá postavit dokonce planeta Země a další úžasné stavby, které by vás možná ani nenapadly. Přestože rájem pro každého milovníka Lega je zábavní park Legoland (kterých je pouze šest na celém světě), i muzeum Lega stojí rozhodně za prohlídku.
Lego - hračka století
V současnosti existuje asi už jen malé procento lidí, kteří netuší, co to vlastně Lego je. Z této stavebnice se totiž stal celosvětový fenomén – kromě Lego kostiček totiž také vzniklo několik počítačových her či film s názvem Lego příběh. Nejdůležitější ze všeho je však samozřejmě Lego stavebnice, a ta baví děti i dospělé už od poloviny minulého století. I proto bylo Lego vyhlášeno renomovaným časopisem Fortune jako hračka století.
Zajímavosti o legu:
- legendární Lego kostka vznikla v roce 1949
- název Lego pochází z dánského výrazu „Leg godt", což znamená „Hraj si dobře"
- od té doby bylo vyrobeno více než 500 miliard Lego kostiček
- v současnosti se každoročně vyrobí zhruba 60 miliard Lego kostiček
- dosud se vyrobilo více než 5 miliard Lego figurek
- Lego figurky nemají nos
- Lego se vyrábí i v Česku, továrnu má firma v Kladně
- velmi oblíbené jsou tematické Lego série – např. Lego City, Lego Castle či Lego Star Wars
- se šesti základními kostičkami Lego můžete utvořit až 103 miliónů různých sestavení
Muzeum Lega Praha
Kde byste řekli, že se nachází největší muzeum Lega na světě? V Dánsku, Německu či Americe? Omyl, největší muzeum Lega na světě je v Praze na Národní třídě. Na ploše 340 m2 je umístěno více než 2 500 unikátních modelů ve 20 tematických expozicích – a dohromady tu můžete vidět více než milion Lego kostiček. Mezi největší lákadla muzea patří indický palác Tádž Mahal, který je největším
továrním setem v historii Lega a na jeho stavbu padlo téměř 6 tisíc Lego kostiček. Kromě toho zde uvidíte také dva metry široký model Národního muzea, na nějž bylo použito více než 100 tisíc kostiček.
Soukromé muzeum Lega, které má pobočky v Praze, Liberci, Kutné Hoře a Špindlerově Mlýně stojí na sběrateli Miloši Křečkovi, který se rozhodl muzeum v roce 2011 otevřít pro veřejnost. Muzeum Lega Praha disponuje kromě modelů historických staveb také interaktivní expozicí Lego vláčků, kterou můžete sami spustit. Děti (a možná i dospělí) ocení také dětský koutek, kde si mohou sami hrát s Legem.
Muzeum Lega Praha má otevřeno každý den v době 10-20 hodin a základní vstupné činí 200 korun. Nárok na slevu o několik desítek korun mají děti, studenti a důchodci.
Muzeum Lega Kutná Hora
Že je v Kutné Hoře kromě Chrámu sv. Barbory také Socha svobody? Ano, i když pouze ve zdejším muzeu Lega, které rozhodně stojí za návštěvu. Obdivovat zde můžete například právě Sochu svobody, která byla vyrobena pouze pro americký trh, nebo model gotického Chrámu sv. Barbory postavený z více než 30 tisíc Lego kostiček. Nejvíce pozornosti ovšem přitahuje model sedlecké Kostnice, na jehož vznik padlo více než 50 tisíc kostiček.
Muzeum Lega Kutná Hora má otevřeno od pondělí do neděle, a to v době 9-18 hodin. Dospělí za vstupenku zaplatí 120 korun, děti o čtyřicet korun méně.
Muzeum Lega Liberec
Pro milovníky Lega a Hvězdných válek je Muzeum Lega Liberec zaslíbeným místem – nachází se tu totiž kompletní kolekce Lego Star Wars. Jsou zde vystaveny všechny vesmírné lodě, figurky i impozantní model Hvězdy smrti. Muzeum Lega Liberec má v expozici více než tisíc originálních modelů Lega, navíc se může pochlubit krásným modelem liberecké radnice, jejíž stavba spolkla více než 100 tisíc kostiček a trvala zhruba půl roku.
Samozřejmostí je také dětský koutek a obchod s Lego stavebnicemi, v němž koupíte i modely, které se v obchodech běžně neprodávají. Muzeum Lega Liberec najdete v obchodním centru Plaza a na prohlídku můžete přijít od pondělí do neděle v době 9-20 hodin. Základní vstupné činí 120 korun.
Muzeum Lega Špindlerův Mlýn
Špindlerův Mlýn, známé krkonošské středisko zimních sportů, nemusíte navštívit pouze kvůli lyžování. Nachází se tu totiž také muzeum Lega, v němž uvidíte například metr vysokou Eiffelovu věž či londýnský Tower Bridge. Obdivovaným modelem je vesmírná loď Millenium Falcon ze Star Wars, která je druhým největším továrním setem společnosti Lego a sestává z 5195 dílků.
Muzeum Lega Špindlerův Mlýn je návštěvníkům k dispozici každý den v době 10-18 hodin. Dospělí za vstup zaplatí 150 korun, děti 100 korun.
Muzeum Lega Tábor
Miloš Křeček, který založil síť muzeí Lega po České republice, ovšem není jediný, kdo sbírá Lego ve velkém. Na základě soukromé sbírky jedné anonymní sběratelky bylo totiž v roce 2012 otevřeno Muzeum Lega Tábor. To se nachází v historickém centru města na Špitálském náměstí a na ploše více než 200 m2 je k vidění přes milion Lego kostiček.
Najdete zde mimo jiné modely historických staveb jako je Eiffelova věž či Tádž Mahal, ale také tematické kolekce Lego Technic či Lego Star Wars. Ve sbírce jsou také exponáty z počátků výroby Lega z 50. let minulého století. V červenci a srpnu má Muzeum Lega Tábor otevřeno každý den v době 10-18 hodin, v jiných měsících je možné muzeum Lega navštívit pouze v sobotu a v neděli. Základní vstupné je 100 korun, děti, studenti a důchodci zaplatí o dvacet korun méně.
Výstava Lega Ústí nad Labem
Do konce listopadu 2015 je v Muzeu Ústí nad Labem k vidění výstava Made in Lego, kterou připravil sběratel Václav Dius. Expozice, jež je efektně nasvícena, obsahuje téměř 300 modelů ze stavebnice Lego a tematicky je zaměřena především na sci-fi, vesmír a podmořský svět. Nejvíce kostiček bylo využito při stavbě modelu Sandcrawler ze série Star Wars, konkrétně 3225. Naopak nejvyšším modelem je zde Sarumanova věž, která měří 73 centimetrů a je sestavena z 2359 dílků.
Muzeum Lega Jeseníky
Jelikož jsou muzea Lega po České republice populární a navštěvovaná, rozhodla se společnost LeMi CZ (kterou založil již zmíněný sběratel Miloš Křeček) otevřít další pobočku. Od listopadu 2015 tak bude pro veřejnost zpřístupněno Muzeum Lega Jeseníky, které se bude nacházet vedle lázeňské budovy Priessnitze.
Napsat komentář: Muzeum Lega najdete hned v několika českých městech. Která to jsou?
RE: Muzeum Lega najdete hned v několika českých městech. Která to jsou?