Moravské zemské muzeum nabízí pohled do pravěku i Janáčkovy pracovny

Moravské zemské muzeum nabízí pohled do pravěku i Janáčkovy pracovny
01. 07. 2016 Přečteno: 1423x

Obsahuje přes šest milionů předmětů z přírodovědných a společenskovědních oborů v čele s legendární Věstonickou venuší. Takovou sbírkou se může chlubit jedině Moravské zemské muzeum, které je po Národním muzeu nejrozsáhlejší muzejní institucí v Česku. Moravské zemské muzeum se skládá celkem z jedenácti objektů, přičemž ty nejnavštěvovanější se nacházejí na různých místech Brna.

V jedné budově vás Moravské zemské muzeum poučí o tom, jak se v pravěku žilo na Moravě, jinde zase uvidíte akvárium sladkovodních ryb nebo se budete moci podívat, kde pracoval známý hudební skladatel Leoš Janáček. A to rozhodně není všechno, Moravské zemské muzeum totiž nabízí k prohlídce devatenáct stálých expozic a kromě toho spoustu krátkodobých výstav, přednášek a projektů.

Čtěte také:

Chcete se dozvědět o historii čokolády a sami si ji vyrobit? Navštivte muzeum čokolády

Zlatá doba osvícenství

Nejrozsáhlejší muzejní sbírka na Moravě má také bohatou historii, Moravské zemské muzeum totiž funguje už bezmála 200 let. Jeho vzniku nahrála tehdejší doba osvícenství, která byla velmi vstřícná vědě. Tehdejším habsburským vědcům chyběly v jejich bádání různé ucelené sbírky o přírodě, historii či kultuře, a i díky tomu začala vznikat muzea.

V červenci roku 1817 vydal František I. císařský dekret, kterým v Brně založil Františkovo muzeum, jež je v současnosti známo jako Moravské zemské muzeum. A to se stalo až čtrnáct let poté, co se objevily první návrhy na založení muzea v Brně. O vznik muzea se zasloužili především moravský osvícenecký národohospodář Christian Carl André, hrabě a člen lóže svobodných zednářů Josef Auersperg či tehdejší zemský hejtman Antonín Bedřich Mitrovský.

Věstonická venuše byla málem zničena

Moravské zemské muzeum jako veřejná instituce přežila pozdější návrat k absolutismu, pád habsburské říše i první světovou válku. Až druhá světová válka přinesla pro Moravské zemské muzeum malou tragédii. Přitom se zdálo, že celosvětový konflikt nebude mít na muzeum žádný dosah – psal se totiž duben roku 1945 a do kapitulace Německa chybělo pouhých pět měsíců.

Jak se východní fronta čím dál víc blížila Protektorátu Čechy a Morava, dostali úředníci strach o exponáty. A tak část expozice putovala do mikulovského zámku, součástí zásilky byla také slavná Věstonická venuše. Poté si to však protektorátní úředníci rozmysleli, jelikož se obávali bombardování. Pod záminkou fotografování tak nejcennější část sbírky spolu s Věstonickou venuší odvezli zpátky do Brna, což se záhy ukázalo jako výborný nápad.

Do Mikulova se totiž brzy přesunuly boje za osvobození, které měly za následek to, že 22. dubna 1945 mikulovský zámek vyhořel. A v něm část expozice, jež sem byla přesunuta z Moravského zemského muzea. Nejstarší známá keramická soška na světě známá jako Věstonická venuše si však naštěstí v klidu odpočívala v jedné z brněnských muzejních budov...

Výstavy v Brně i v okolí

Pojďme se však z historie přesunout do současnosti a představit si stálé expozice muzea. Mezi devíti muzejními místy vynikají především tři, která se nachází na území města Brna – Dietrichsteinský palác, Pavilon Anthropos a Biskupský dvůr. O pozornost si však říkají i další budovy, kde jsou umístěny neméně zajímavé expozice.

Moravské zemské muzeum – kam se můžete jít podívat:

  • Dietrichsteinský palác
  • Pavilon Anthropos
  • Biskupský dvůr
  • Palác Šlechtičen
  • Mendelianum
  • Památník Leoše Janáčka
  • Památník Bible kralické (Kralice nad Oslavou)
  • Starý zámek Jevišovice
  • Zámek Budišov
  • Centrum kulturních dějin 20. století
  • Centrum slovanské archeologie (Uherské Hradiště)

Dietrichsteinský palác

Jedna z hlavních budov muzea stojí v samotném centru Brna na Zelném trhu. Jedná se Dietrichsteinský palác, jenž je sám o sobě významnou barokní stavbou. Výstavním účelům slouží Dietrichsteinský palác už od začátku 20. století, v 80. letech minulého století byla však provedena rozsáhlá rekonstrukce, díky níž je možné zde pořádat výstavy v moderním duchu.

Dietrichsteinský palác nabízí šest stálých expozic, a to Zaniklý život na Moravě, Pravěk Moravy, Velká Morava, Morava ve středověku, Svět nerostů a Památník Prof. Karla Absolona. Navíc se zde uskutečňují různé krátkodobé výstavy. Dietrichsteinský palác má otevřeno každý den kromě pondělí, vstupné do celého objektu včetně stálých expozicí a aktuálních výstav stojí pro dospělého 200 korun. Pokud chcete vidět jen stálé expozice, zaplatíte 50 korun.

Pavilon Anthropos

Další významnou muzejní budovou, kterou se může chlubit Moravské zemské muzeum, je Pavilon Anthropos. Ten se nachází v brněnské části Pisárky v západní části města a je zaměřen především na expozice o nejstarších dějinách lidstva. Stálá výstava zaměřená na vývoj člověka a život v pravěku je vytvořena v moderním a interaktivním stylu, uvidíte tedy například pravěké lovce v jejich prostředí či model mamuta v životní velikosti.

Ve sbírkách Pavilonu Anthropos je také uložena slavná Věstonická venuše, ta je však kvůli své vysoké hodnotě vystavována jen zřídka. Pokud tedy uvidíte legendární keramickou sošku nahé ženy v běžné expozici, půjde jen o její věrohodnou kopii. Od roku 2011 zde také probíhá dlouhodobá výstava obrazů malíře Zdeňka Buriana, k vidění je zde padesát olejomaleb. Pavilon Anthropos je stejně jako Dietrichsteinský palác k návštěvě vhodný každý den kromě pondělí, vstupné pro dospělého do celého objektu činí 170 korun.

Biskupský dvůr

Svou třetí důležitou budovu má Moravské zemské muzeum poblíž Dietrichsteinského paláce v centru Brna. Původně gotická stavba s názvem Biskupský dvůr slouží pro muzejní účely již od roku 1818 a v současnosti se zde nachází tři stálé expozice. Kromě toho jsou zde také administrativní pracovny muzea.

A co zde tedy můžete vidět? Jednou ze stálých expozicí je Fauna Moravy, v níž jsou prezentovány jednotlivé druhy obratlovců žijících na území Moravy v jejich přirozeném prostředí. Nejedná se ovšem o zoo, takže jeleni, lišky, divoká prasata či tetřevi jsou pouze uměle vytvořenými exponáty. Výstava je však velmi edukativní díky informačním textům, mapkám či zvukům, které dokreslují atmosféru lesa. Kromě toho zde můžete vidět tři akvária sladkovodních ryb o celkovém objemu 25 tisíc litrů. Poslední stálou expozicí jsou zde Modely hub Josefa Rulíška.

Stejně jako u obou předchozích muzejních institucí má Biskupský dvůr v pondělí zavřeno. Vstupné pro dospělého do celého objektu stojí 80 korun. Malé upozornění, vstupenky si musíte zakoupit v blízkém Dietrichsteinským paláci. Pokud byste chtěli ve všech zmíněných muzejních budovách fotografovat, budete si muset předem zakoupit speciální povolenku za 30 korun.

Zdroj úvodního obrázku: archeoparky.cz



Napsat komentář: Moravské zemské muzeum nabízí pohled do pravěku i Janáčkovy pracovny

RE: Moravské zemské muzeum nabízí pohled do pravěku i Janáčkovy pracovny

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.