Nejhezčí skanzeny v ČR – 7 míst, která vás přenesou do minulosti

Nejhezčí skanzeny v ČR – 7 míst, která vás přenesou do minulosti
13. 08. 2015 Přečteno: 7192x

Rádi poznáváte českou historii, lidová řemesla a dřívější způsob života? To vše v sobě snoubí tzv. muzeum v přírodě, které je však známější spíše pod názvem skanzen. Pokud jste ještě nikdy žádný skanzen nenavštívili, máme pro vás 7 tipů, kam se rozhodně vyplatí zavítat.

Slovo skanzen jste už určitě někdy slyšeli. Jedná se o soubor domů či o takovou malou vesničku, díky které se můžete vrátit v čase až o dvě století zpět. Projdete se po návsi, jež byla dříve centrem veškerého veřejného dění, nahlédnete do malebné roubenky či navštívíte zdejší hostinec, ve kterém na vás možná bude čekat nějaké pohoštění.

Čtěte také:

Muzeum Lega najdete hned v několika českých městech. Která to jsou?

A víte, jak slovo skanzen vzniklo? A kde se vlastně zrodil nápad zakládat soubory domů, které budou připomínat život v dřívějších dobách? Za odpovědí bychom museli vyrazit do Švédska - v jeho hlavním městě Stockholmu se totiž nachází nejstarší muzeum v přírodě na světě s názvem Skansen, což ve švédštině znamená "hradby".

Skanzeny: Dobová architektura i ukázky řemesel

Kromě ukázek lidové kultury a architektury se navíc se skanzeny občas pojí také termín „živé muzeum". To znamená, že ve skanzenu kromě samotných tradičních domků uvidíte i lidi, kteří vám předvedou tradiční řemesla v praxi. Na vlastní oči tak poznáte, jak se dříve pralo prádlo, jak pracoval kovář či jak šikovný musel být ve své profesi řezbář či hrnčíř.

A jaké jsou tedy nejhezčí skanzeny v České republice? Přinášíme vám 7 tipů na kulturně-vzdělávací výlet, při němž se zabaví celá rodina.

  • Skanzen Rožnov pod Radhoštěm

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm je vůbec největším a nejnavštěvovanějším českým skanzenem. Přestože se do podvědomí obyvatel vžil název Skanzen Rožnov pod Radhoštěm, oficiálně se tato národní kulturní památka jmenuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Muzeum v přírodě připomínající valašskou kulturu se skládá ze tří areálů, jimiž jsou Dřevěné městečko, Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Skanzen Rožnov pod Radhoštěm disponuje jak lidovým stavitelstvím, tak i stavbami městskými a technickými. Každoročně se zde navíc koná festival Národopisné léto a jednou za dva roky se ve skanzenu pořádají folklórní Rožnovské slavnosti.

V hlavní sezóně má Skanzen Rožnov pod Radhoštěm otevřeno každý den, během školních prázdnin je otevírací doba nejdelší. Vstupné pro dospělého do Dřevěného městečka vyjde na 80 korun, vstupenka do všech tří areálů skanzenu stojí 200 korun.

  • Skanzen Přerov nad Labem

Pokud byste ovšem hledali nejstarší tuzemský skanzen na Moravě, neuspěli byste. Tímto titulem se totiž chlubí Skanzen Přerov nad Labem, který nese oficiální název Polabské národopisné muzeum.

Skanzen Přerov nad Labem byl veřejnosti otevřen poprvé roku 1900 a řadí se tak k vůbec nejstarším skanzenům ve střední Evropě.

A čím Skanzen Přerov nad Labem láká návštěvníky? Vidět zde můžete roubené chaloupky, zemědělské statky i panské stavby, které dohromady připomínají architekturu 18. a 19. století z oblasti Polabí, konkrétně většinou z okresů Nymburk a Mladá Boleslav. Skanzen Přerov nad Labem má otevřeno od půlky března do konce října, a to od úterý do neděle v době 9-17 hodin. Vstupné pro dospělého činí 70 korun, za rodinné vstupné zaplatíte 180 korun.

Skanzen Přerov nad Labem

zdroj: Skanzen Přerov nad Labem (www.polabskemuzeum.cz)

  • Skanzen Veselý Kopec

Malebná vesnička zachovalých roubenek na vás čeká také na Vysočině. Nazývá se Skanzen Veselý Kopec a funguje již od roku 1972. Tato historická osada byla od 16. století obývaná drobnými rolníky, jejichž život připomíná téměř třicet objektů. Mezi nimi jsou například ovčín, včelín, špýchar či čtyřboká stodola pokrytá šindelem.

Skanzen Veselý Kopec je pro návštěvníky k dispozici od konce dubna do konce října, vstupné pro dospělou osobu stojí 70 korun, rodinné 185 korun.

  • Skanzen Strážnice

Jestliže chcete poznat, jak se dříve žilo na jihovýchodní Moravě, tak si udělejte cestu do Strážnice, jež se nachází až u hranic se Slovenskem. Skanzen Strážnice má totiž rozhodně co nabídnout – na ploše 16 ha stojí více než 60 objektů, které připomínají lidovou architekturu a původní stavby už od 18. století. Kromě budov zde ale uvidíte i lidová řemesla v praxi, chov domácích zvířat, tradiční zemědělství, nebo se budete moci poučit o historii vinohradnictví.

Skanzen Strážnice je přístupný ve všech měsících, rozhodně ho ale nenavštěvujte v pondělí, kdy je vždy zavřeno. A na kolik vás vyjde vstupenka do muzea v přírodě? Dospělý člověk zaplatí 80 korun, rodinné vstupné stojí 180 korun.

  • Skanzen Kouřim

Muzeum lidových staveb v Kouřimi, jak se Skanzen Kouřim oficiálně nazývá, dává vzpomenout na staré časy ve středních, východních a severních Čechách. Skanzen Kouřim se může chlubit unikátem – v areálu má devítibokou roubenou stodolu, jež byla postavená v roce 1648, a jedná se tak o nejstarší zachovalou stavbu tohoto typu v Čechách. Celkově Skanzen Kouřim sestává z devíti větších objektů, které doplňuje několik drobných památek.

Navštívit Skanzen Kouřim můžete od dubna do října a také v průběhu prosince. Vstupné pro dospělého je 60 korun, rodinné vstupné činí 150 korun. Aktuálně je ale Skanzen Kouřim uzavřený kvůli stavebním pracím, které by měly skončit v březnu 2016.

  • Skanzen Příkazy u Olomouce

Vaši přízeň si také určitě získá Skanzen Příkazy u Olomouce, jenž nese symbolický název Hanácké skanzen. Skanzen Příkazy u Olomouce byl poprvé otevřen roku 1990 a jeho hlavním klenotem je památkově chráněný Kameníčkův grunt, okolo nějž se nachází další historické stavby. Jak se žilo v minulosti na Hané, se můžete přesvědčit od května do září, kdy je Skanzen Příkazy u Olomouce otevřený veřejnosti. Základní vstupné je 60 korun, za rodinnou vstupenku zaplatíte o sto korun více.

  • Skanzen Třebíz

V neposlední řadě je zajímavý také Skanzen Třebíz, který se nachází ve Středočeském kraji blízko města Slaný. Skanzen Třebíz tvoří původní návesní vesnice, kde se nacházejí převážně kamenné stavby. Jedním z řemeslnických zachovaných domků je rodný dům spisovatele Václava Beneše Třebízského. Skanzen Třebíz má otevřeno od začátku května do konce října každý den kromě pondělí, a to v době 9-16 hodin. Vstupné pro dospělého stojí 40 korun, snížené vstupné pro děti, studenty a seniory je o deset korun levnější.

Navštivte skanzeny v době festivalů

Výlet do skanzenu je ideální pro celou rodinu, navíc ceny vstupného nejsou většinou nijak závratné oproti jiným kulturním či vzdělávacím zážitkům. Pokud se nějaký výše zmíněný skanzen nachází ve vašem rodním kraji, máte určitě o to větší motivaci ho navštívit. Díky muzeu v přírodě totiž poznáte, jak dříve žili vaši předci, a co všechno obnášel život na vesnici. Výlet do skanzenu si však předem naplánujte díky aktuálním programům jednotlivých skanzenů, ideální je prohlídku historické vesničky spojit s probíhajícím folklórním festivalem, ukázkou řemesel či se staročeským jarmarkem.

zdroj úvodní fotografie: Skanzen Strážnice (www.skanzenstraznice.cz)



Napsat komentář: Nejhezčí skanzeny v ČR – 7 míst, která vás přenesou do minulosti

RE: Nejhezčí skanzeny v ČR – 7 míst, která vás přenesou do minulosti

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.