Kde potkáte slavné osobnosti? Ve dvou pražských muzeích voskových figurín

Kde potkáte slavné osobnosti? Ve dvou pražských muzeích voskových figurín
25. 11. 2015 Přečteno: 5607x

Chtěli byste si zazpívat s Karlem Gottem, potřást si rukou s Tomášem Garriguem Masarykem nebo si udělat selfie s Jaromírem Jágrem? Setkání s těmito a dalšími českými i zahraničními osobnostmi nabízí muzeum voskových figurín. A nemusíte kvůli tomu ani cestovat do vyhlášených muzeí v Londýně či v Paříži – Praha totiž nabízí hned dvě vosková muzea, ve kterých ožívají známé postavy z dějin, sportu, politiky či kultury.

Proč nás láká návštěva muzea voskových figurín

Asi každý z nás má svou oblíbenou celebritu, sportovce nebo historickou či literární postavu. Starší generace nemohou dopustit například na Jeana-Paula Belmonda či božského Karla Gotta, ti mladší naopak zbožňují například Taylora Lautnera či Lady Gagu. Muzeum voskových figur je dokonalé v tom, že překračuje časové i prostorové dimenze a dopřává lidem setkání s osobnostmi, které mohou jinak vidět jen v televizi či na internetu.

Čtěte také:

Muzeum Lega najdete hned v několika českých městech. Která to jsou?

Pokud vás tedy láká setkání se slavnými osobnosti a budete mít cestu do hlavního města Prahy, tak kromě tradičních historických a kulturních památek navštivte voskové muzeum. Chybu rozhodně neuděláte, protože voskové figuríny vypadají téměř k nerozeznání od živých lidí. A v tom spočívá velká síla voskových muzeí – u figurín je kladen ohromný důraz na detail. Takže voskové figury odpovídají slavným osobnostem nejen svou výškou a jinými tělesnými proporci, ale i výrazem ve tváři, držením těla či drobnými vráskami, šedinami, a dokonce i tetováním.

Kde se vlastně voskové figuríny vzaly?

Muzeum voskových figurín ovšem není výdobytek posledních let, jak by se mohlo zdát. Vůbec nejstarší současně vystavovaná figurína totiž pochází z roku 1765 a jedná se o podobiznu Marie Jean de Barry, což byla milenka francouzského absolutistického krále Ludvíka XV. Figurínu vytvořil lékař Filip Curtius, jehož jméno však nijak známé není.

Úplný opak se ovšem dá říci o jeho dceři, která po jeho smrti převzala řemeslo a z Francie se přesunula do hlavního města Velké Británie. Už možná správně tušíte, že se jedná o slavnou Marii Tussaud, jejíž muzeum voskových figurín s názvem Madame Tussauds je známé po celém světě.

Zpátky ovšem do naší domoviny. V Praze máte možnost zajít do dvou muzeí voskových figurín, přičemž obě dvě mohou nabídnout něco speciálního. Zajímavostí je, že obě muzea se nacházejí malý kousek od sebe v centru Prahy na Celetné ulici.

Muzeum voskových figurín v Praze

Když půjdete ze Staroměstského náměstí do Celetné ulice, prvním domem po vaší pravé ruce bude dům U Bílého lva. A zde sídlí Muzeum voskových figurín v Praze, které můžete najít také pod názvem Wax Museum Praha. Toto muzeum voskových figur funguje už od března 1997 a zasloužil se o to především jeho zakladatel Zdeněk Kočík.

A co všechno toto muzeum voskových figurín nabízí? V několikapatrové expozici si uděláte jak výlet do historie, tak uvidíte slavné osobnosti současné doby. Vedle sebe tu například najdete v hospodském prostředí rakouského císaře Františka Josefa I. a oblíbenou českou literární postavu Josefa Švejka. Můžete zde však narazit například i na známé spisovatele Karla Čapka a Franze Kafku, nebo prvního československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka.

Jágr, krutí diktátoři i výstava Madame Tussauds

Nechybějí zde ani postavy z dávnější historie, jako například král Karel IV. nebo císař Rudolf II. Vidět zde můžete také osobnosti ze světa hudby, a to od Mozarta až po Karla Gotta. Muzeum voskových figurín potěší také sportovní fanoušky, součástí expozice je totiž například hokejista Jaromír Jágr v dresu Pittsburghu Penguins, v němž dvakrát vyhrál zámořský Stanley Cup.

Muzeum voskových figur má za cíl připomínat důležité osobnosti dějin či současnosti, a v tomto ohledu dává Wax Museum Praha vzpomenout i na osoby, které se do historie zapsaly černým písmem. Mezi nimi je například nacistický vůdce Adolf Hitler, čínský diktátor Mao Ce-tung či sovětský vldáce Josif Stalin.

V současné době ovšem Muzeum voskových figurín v Praze láká ještě na něco jiného. Do konce října 2015 je zde totiž speciální hollywoodská filmová výstava z kolekce světoznámého muzea Madame Tussauds. Svou figurínu tak zde má například Will Smith, Jim Carrey, Taylor Lautner, Lady Gaga či Katy Perry.

Informace pro návštěvníky muzea voskových figurín

Základní vstupné pro dospělého stojí 160 korun, rovných 100 korun zaplatí děti do 15 let, studenti a senioři nad 65 let. Děti do tří let mají vstup zdarma. Muzeum voskových figurín v Praze má otevřeno každý den od 10 do 21 hodin. Voskové muzeum leží blízko stanice metra Náměstí republiky, pokud se chcete do centra dostat autem, k parkování se nabízí například blízké nákupní centrum Palladium či naproti stojící obchodní dům Kotva.

Pařížské muzeum Grévin v samotném srdci Prahy

Informace ohledně dostupnosti metrem či osobními automobily platí úplně stejně pro druhé muzeum voskových figur, kterým se Praha může chlubit od května 2014. Jedná se o pobočku slavného pařížského muzea Grévin, které ve Franci funguje už od konce 19. století. Praha navíc byla teprve druhým zahraničním městem, kde společnost Grévin zřídila pobočku – v roce 2013 bylo voskové muzeum Grévin otevřeno v kanadském Montrealu.

A co voskové muzeum Grévin nabízí jiného oproti nedaleko sídlící konkurenci? Nutno říct, že figuríny vyrobené francouzskými odborníky působí o něco realističtěji. Hlavní výhodou muzea Grévin je však kombinace světelných efektů a hudby, jež vhodně dokresluje atmosféru a charaktery jednotlivých slavných osobností.

Havel, Zátopek i Krteček

Vstup do muzea například hlídá Louis de Funes jako svérázný četník ze Saint-Tropez. První expozicí je zde alchymistická laboratoř Rudolfa II., na kterou navazuje dobová pražská kavárna, kde sedí například Vladimír Menšík či Jolana Voldánová. Dále potkáte například rozjímajícího Karla Čapka či Alberta Einsteina.

Voskové muzeum Grévin nezapomnělo ani na nejmenší návštěvníky, kteří si mohou nasednout do auta ke Krtečkovi nebo se vyfotit se Spejblem a Hurvínkem. V expozici věnované sportu naopak uvidíte například Petra Čecha, Romana Šebrleho či legendárního atleta Emila Zátopka.

Třípatrová výstava toho ovšem zahrnuje mnoho víc. Jsou zde vlivní politici Obama, Merkelová či Havel, nedaleko od nich upalovaný mistr Jan Hus nebo píšící Jan Ámos Komenský. Ovšem závěrečným bonbónkem výstavy je sál plný hvězd ze showbyznyzu, kteří si užívají na koncertě Karla Gotta a Heleny Vondráčkové.

Informace pro návštěvníky - muzeum voskových figurín Grévin

Návštěva muzea vám zabere zhruba hodinu a půl a dospělého vyjde na 290 korun. Pokud si však objednáte vstupenky předem přes internet, budete je mít o 10% levnější. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Součástí muzea Grévin je také interaktivní dílna, kde si návštěvníci mohou vytvořit vlastní 3D voskovou figurínu. Tu si pak zdarma můžete poslat na mail a zastánci moderních sociálních sítí mohou svou figurínu hned sdílet na Facebooku díky muzejní wi-fi síti.

zdroj úvodního obrázku: prask.nova.cz



Napsat komentář: Kde potkáte slavné osobnosti? Ve dvou pražských muzeích voskových figurín

RE: Kde potkáte slavné osobnosti? Ve dvou pražských muzeích voskových figurín

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.