Tipy na výlety – objevujte rozhledny ve Zlínském kraji

img
04. 07. 2016 Přečteno: 1610x

Žijete ve Zlínském kraji, rádi vyrážíte na výlety, ale už vás nebaví poznávat pouze hrady a zámky? V tom případě si udělejte příjemnou procházku do přírody, kterou můžete spojit s návštěvou rozhledny. Vyhlídkových staveb je ve Zlínském kraji spousta, v našem článku vám podrobně představíme šest vybraných rozhleden. Pokud je tedy hezké počasí a dobrá viditelnost, vydejte se objevovat rozhledny ve Zlínském kraji a kochejte se krásami Valašska.

Rozhledny dobývají Moravu i Čechy

Ať už jsou rozhledny kamenné, ocelové nebo dřevěné, tak mají několik společných věcí. Většinou jsou postavené na kopcích či jiných vyvýšených místech, aby z nich byl dobrý výhled do okolí. Proto jsou výlety k rozhlednám lehce náročné – nejdříve se musíte vydrápat nahoru do kopce, a poté mnohdy vyjít ještě dalších sto schodů, abyste zdolali rozhlednu.

Čtěte také:

Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín – poznejte život a dílo Tomáše Bati

Mnohdy je však návštěva rozhledny náročnější na psychiku, než na fyzickou kondici. Někteří lidé se totiž při výstupu na rozhlednu musí popasovat s nepříjemným strachem z výšek. Kamenné rozhledny nebývají až takovým problémem, horší je to v případě ocelových konstrukcí, kde vidíte pod sebe a některým lidem se tak může pěkně zamotat hlava. A jaké jsou tedy rozhledny ve Zlínském kraji? Pojďte je prozkoumat spolu s námi.

Rozhledna Brdo

Velmi oblíbenou a navštěvovanou rozhlednou je vyhlídková stavba na nejvyšším vrcholu pohoří Chřiby s názvem Brdo. Jedná se o kamennou rozhlednu, která zde byla postavena v roce 2004, a to jako první na celém českém území od konce druhé světové války. Rozhledna Brdo je vysoká 24 metrů a jsou z ní vidět Jeseníky, Malá Fatra, Karpaty, Roháče či Vsetínské vrchy. A pokud budete mít opravdu velké štěstí na počasí, tak možná v dálce uvidíte i vrcholky Alp.

Rozhledna Brdo se nachází zhruba 20 kilometrů od okresního města Kroměříže. Ideální je však na rozhlednu vyrazit z obce Roštín, která je od rozhledny Brdo vzdušnou čarou daleko zhruba 2,5 kilometru, případně z výeltního místa Bunč. Aby z toho ovšem byla pěkná procházka a užili jste si pobytek na čerstvém vzduchu, doporučujeme okruh, který vyjde asi na 10 kilometrů.

Poté, co zaparkujete v Roštíně, tak se vydejte po zelené turistické značce směrem k Roštinské kapli, u níž se také nachází studánka. Poté pokračujte dál po zelené přes studánku Drahušku až k rozcestníku pod kopcem Brdo. Tam se napojíte na červenou a k rozhledně to budete mít už jen 200 metrů. A pokud se tedy opravdu chcete projít, tak to zpátky do Roštína vezměte po červené k přístřešku Vlčák, a od tohoto místa už budete pokračovat stále po žluté až do Roštína. Na výlet si s sebou vezměte dostatek jídla i pití, po cestě totiž na žádné občerstvení bohužel nenarazíte. Peníze si však doma nezapomeňte – základní vstupné na rozhlednu totiž stojí 20 korun.

Rozhledna Hostýn

Na kopci Hostýn, který se nachází čtyři kilometry od Bystřice pod Hostýnem, najdete kromě 15 metrů vysoké rozhledny také významné poutní místo. Nachází se tu totiž bazilika Nanebevzetí Panny Marie, křížová cesta architekta Jurkoviče i ubytovny pro poutníky. Kromě toho zde můžete vidět pozůstatky pravěkého hradiště a později jednoho ze tří moravských keltských oppid. Důvodů, proč vyrazit na Hostýn je tedy hned několik.

A čím je zajímavá samotná rozhledna Hostýn? Například tím, že byla postavena už na konci 19. století a tehdy byla vysoká 27 metrů. Z bezpečnostních důvodů se ale v průběhu času musela nechat odstranit dřevěná věžička, čímž se snížila výška rozhledny. I tak ale budete mít pěkný výhled na přilehlé Hostýnské vrchy a v dáli na rovinatou Hanou. Rozhledna je přístupná veřejnosti od května do září, základní vstupné činí symbolických 10 korun.

Na Hostýn si můžete výlet udělat například z Bystřice pod Hostýnem nebo z Chvalčova, přičemž v obou případech vás čeká zhruba 3-5 kilometrů. Rozhledna Hostýn je však přístupná i méně zdatnějším jedincům, neboť se až téměř na vrchol dá dojet autem (s příslušným povolením) či běžně autobusem.

Rozhledna Vartovna

Mezi zajímavé rozhledny ve Zlínském kraji také rozhodně patří vyhlídková stavba na vrcholu Vartovna. Tato rozhledna byla otevřena teprve nedávno, a to v listopadu 2009. Rozhledna Vartovna má železobetonovou konstrukci a tvarem připomíná spirálu. Abyste se mohli kochat pohledy na Vizovickou vrchovinu, Hostýnské a Vsetínské vrchy, Beskydy, Javorníky nebo Malou Fatru, tak musíte vystoupat po 213 schodech na ochoz rozhledny, která je vysoká 38 metrů. Rozhodně nic pro slabé povahy.

Rozhledna Vartovna má celoroční provoz, vstup na ní je zakázán pouze v případě nepříznivého počasí. V hlavní turistické sezóně si připravte 10 korun na vstupné, navíc si u vchodu do rozhledny budete moci zakoupit občerstvení a drobné upomínkové předměty. Pěšky se na rozhlednu Vartovna můžete vydat z obcí Seninka, Prlov, Jasenná či Liptál – to vše v rozmezí 2-5 kilometrů. Ti zdatnější mohou uskutečnit výpravu například z Vizovic či ze Vsetína, odkud je rozhledna Vartovna vzdálena zhruba 11 kilometrů.

Rozhledna Velký Lopeník

Pokud si chcete z jednoho místa porovnat, jak to vypadá v Česku, a jak na Slovensku, navštivte rozhlednu Velký Lopeník. Ta se totiž nachází přímo na hranici obou států, a to v Bílých Karpatech v okrese Uherské Hradiště. Rozhledna Velký Lopeník se řadí mezi dřevěné rozhledny, na její stavbu bylo použito dubové dřevo.

Rozhledna Velký Lopeník je vysoká 22 metrů a skýtá výhled na Bílé Karpaty, Chřiby či Povážský Inovec. Občas také jsou z ochozu rozhledny vidět vzdálenější místa jako Malá Fatra, Jeseníky nebo Pálava. Tato rozhledna na Velkém Lopeníku funguje od roku 2005 a je už třetí vyhlídkovou stavbou, která zde v historii stojí.

Na rozhlednu Velký Lopeník si můžete udělat výlet z obcí Březová či Lopeník, které jsou od nejvyššího vrcholu Lopenické hornatiny vzdáleny zhruba 6 km. Tento výlet také můžete spojit s návštěvou rozhledny U Křížku, která se nachází nad obcí Březová.

Rozhledna Čarták/Súkenická

Na pomezí České republiky a Slovenska stojí také rozhledna, které se říká Čarták nebo Súkenická. Tato rozhledna se totiž nachází zhruba 1,5 kilometru od hraničního přechodu Bumbálka. Zde také můžete zaparkovat auto a vydat se po červené (a poté po žluté) na rozhlednu Čarták, která se nachází v nadmořské výšce 952 m n. m. Po cestě se můžete například zastavit u pramene Vsetínské Bečvy. Ze samotné rozhledny Čarták budete mít z výšky 26 metrů výhled na Beskydy, Javorníky či Malou Fatru. Tento výlet lze spojit také s návštěvou skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který je od rozhledny vzdálen zhruba 30 kilometrů.

Rozhledna Modrá

Pokud chcete navštívit spíše netradičnější rozhledny ve Zlínském kraji, tak v první řadě zamiřte do obce Modrá, která leží u Uherského Hradiště. Nad obcí se totiž nachází dřevěná třípatrová rozhledna, která byla veřejnosti zpřístupněna na jaře roku 2014. Tehdy nahradila starou rozhlednu, kterou v roce 1999 sám navrhl starosta Modré a s pomocí dobrovolníků ji postavil za pouhý měsíc (tehdy ale měla rozhledna jen dvě patra).

Rozhledna Modrá je vysoká 12 metrů a po zdolání několika žebříků vám poskytne výhled na Zlínskou vrchovinu, Vizovické vrchy či Bílé Karpaty. Výhodou je, že je rozhledna přístupná kdykoliv a za vstup se zde nic neplatí. Pokud už budete v obci Modrá, určitě stojí za to navštívit zdejší archeoskanzen či poutní místo Velehrad.

Další rozhledny ve Zlínském kraji:

  • Rozhledna Čubův kopec
  • Rozhledna Doubrava
  • Rozhledna Lhotka
  • Jurkovičova rozhledna
  • Rozhledna Královec

zdroj úvodního obrázku: tlumacov.cz



Napsat komentář: Tipy na výlety – objevujte rozhledny ve Zlínském kraji

RE: Tipy na výlety – objevujte rozhledny ve Zlínském kraji

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.