Na zámek Vizovice za francouzskou architekturou a nizozemskými mistry
Místo, kde se v zahradách snoubí francouzský duch s tím anglickým, na zámeckých zdech visí celé sbírky obrazů holandských a italských mistrů a čtyři oltáře kaple Panny Marie střeží 365 ostatků svatých. A abyste ho navštívili, nemusíte jezdit daleko. Zámek Vizovice najdete u nás, na jihu Moravy. Barokní budova s rozsáhlými zahradami je vyhledávaným cílem nejen turistů zajímajících se o historii a rokokový nábytek, v čokoládovně v podzámčí si na své přijdou i milovníci čokolády. A díky kráse svých vnitřních prostor a pokojů je zámek Vizovice také jedním z nejvyhledávanějších míst konání svateb.
Jak napovídá jeho jméno, zámek Vizovice najdete uprostřed valašského města Vizovice, na úpatí Janovy hory, nedaleko města Zlína a lázní Luhačovice. Na tomto místě sice stojí jen od druhé poloviny 18. století, o celá staletí dřív, za doby Přemyslovců, tam ale moravský šlechtic Smil ze Zbraslavi a Střílek založil cisterciácký klášter nazvaný Rosa Mariae. Lidé mu však začali říkat podle zakladatele Smilheim. Toto jméno zůstalo, i když byl v 16. století přestavěn na renesanční zámek. V následujících stoletích ho ale poznamenaly nepokoje, dluhy majitelů i turecké výpady, a když ho tedy v roce 1746 koupil olomoucký kanovník Heřman Hannibal z Blümegenu za 176 500 zlatých, nezbylo mu, než zanedbanou renesanční budovu zbourat a na jejím místě vystavět dnešní barokní zámek Vizovice.
V zámku Vizovice ožívá francouzská vznešenost, v zahradách anglická volnost
Vybudování zámku Vizovice se pro Heřmana Hannibala chopil architekt František Antonín Grimm a jak bylo tenkrát v módě, navrhl ho podle francouzského vzoru. Postavený v monumentálním slohu Ludvíka XVI. má dvě patra se třemi křídly ve tvaru písmene U s bohatým vnitřním vybavením a výzdobou ve stylu baroka, rokoka ale i pozdějších empíru a biedermeieru. Zámek Vizovice je tak jakožto velkoryse pojaté šlechtické sídlo jedinečnou ukázkou pozdního baroka na Moravě a není tedy divu, že se stal v roce 2001 národní kulturní památkou.
Barokní šlechtické sídlo by ale nebylo úplné bez rozlehlého parku či zahrady. Park, který patří k zámku Vizovice se ale přakvapivě nevyznačuje jen francouzskou symetričností, barevností a pravidelností. Najdete v něm i anglickou touhu po malebnosti, přirozenosti a otevřenosti. Skládá se totiž ze dvou částí - z anglického a francouzského parku. Na rovinatém terénu východně od zámku Vizovice byla v polovině 18. století založena pravidelná zahrada s charakteristickým mohutným stříhaným živým plotem, který leží přesně v ose zámku. Tato osa a s ní i celá precizní pravidelnost ale končí u vyhlídkového bodu, kde se země prudce svažuje. Na členitém terénu tam nechali vzniknout přírodně krajinářský park, jehož spodní částí protéká kanál z potoka Lutoninky, kopíruje zvlněný terén a posléze se plynule rozlévá v umělý rybník. Oko estetika zaplesá.
Zámek Vizovice ukrývá cenné obrazy i relikvie svatých
Majitelé zámku Vizovice z Blümegenu byli velcí milovníci umění a sběratelé a díky jejich vášni se tak zámek Vizovice pyšní vzácným souborem děl malířství nizozemského, vlámského, italského i českého. Obrazová sbírka Heřmana Hannibala složená z děl italských a středoevropských umělců byla tak působivá, že se ve své době svým významem řadila hned za kroměřížskou arcibiskupskou obrazárnu. Heřmanův dědic Petr z Blümegenu zase shromáždil množství obrazů vlámských a holandských mistrů a významně tak kolekci rozšířil. Svou troškou do mlýna, i když zdaleka ne tak významnou, přispěl i rod Stillfriedů (ze strany Petrovy manželky Františky), který zámek Vizovice vlastnil až do roku 1945.
Hotový poklad se ale skrývá i v útrobách kaple Panny Marie Matky Dobré Rady v levém křídle zámku. V nevelké kapli, jejíž vnitřní výzdoba je dílem sochaře Ondřeje Schweigla, najdete hned čtyři oltáře. Nad hlavním oltářem dva andělé nesou zázračný obraz Panny Marie Matky Dobré Rady. Celá kompozice je velice působivá a aby toho nebylo málo, je právě hlavní oltář také místem, kde je vystavena zcela jedinečná sbírka relikvií. 365 ostatků svatých je uloženo ve dvanácti pozlacených schránkách – větší sbírku relikvií dal u nás údajně dohromady jen samotný Karel IV.
Zámek Vizovice dodnes překvapuje historickými nálezy
Místo, kde stojí vizovický zámek, má velmi bohatou historii. V kláštěře i zámcích se za dlouhá staletí vystřídala celá řada řeholníků a majitelů, a i když je od roku 1948 ve vlastnictví státu a proběhlo tam od té doby mnoho výzkumů a vykopávek, zámek Vizovice dodnes čas od času překvapí cennými a mnohdy nečekanými historickými nálezy.
V zákoutích a tajných skrýších zámku restaurátoři a kasteláni stále objevují nová překvapení, tak třeba v roce 2012 to byl nález listin rodu Stillfriedů, majitelů. Podařilo se otevřít dřevěnou truhlu, která byla v inventáři zámku Vizovice už léta, a v ní restaurátor našel staré plánky části zahrady a listiny s rodovými kmeny Silfriedů. Listny s barevnými erby jsou vyhotoveny na kvaliním pergamenu a některé z nich zdobí neporušené pečetě.
Pozoruhodný nález zaznamenali i archeologové, a to v roce 2013 – při pracích v rámci rekonstrukce zámecké kaple vykopali v základech bezhlavou kostru cisterciáckého mnicha. V zemi tam byla ukrytá od 13. století, kdy stál na místě dnešního zámku cisterciácký klášter. Přesnou dataci archeologům umožnily další, v úrovni kosti nalezené předměty - římsový okraj z druhé poloviny 13. století a především vzácná stříbrná mince s postavou vyzbrojenou kopím a štítem na jedné straně a se lvem na druhé. Taková mince z dob Přemysla Otakara II. se na Moravě vyskatuje velmi zřídka. A kdoví, jaká tajemství odhalí zámek světu příště.
Do zámku Vizovice míří turisté, svatebčané i milovníci čokolády
Zámek Vizovice je každý rok a především pak v letních měsících vyhledávaným cílem turistů. Můžou navštívit volně přístupné parky a vybrat si ze tří placených prohlídkových okruhů. V prvním z nich si prohlédnou reprezentativní prostory prvního patra zámku vybavené krásným nábytkem ve stylu baroka, rokoka, empíru a klasicismu. Místnosti jsou navíc dekorovány velkým množstvím porcelánu a orientálních předmětů. V druhém okruhu se zase návštěvníci vydají do druhého patra, kde bydleli obyvatelé zámku. Zaujme tam původní nábytek a osobní předměty jako třeba kolekce dochovaných společenských her. Třetí okruh pokrývá prostory zámecké kaple.
A protože čím dál více lidí touží po tom, oddat se na zámku, a protože vizovický reprezentační sál je ztělesněním takového pohádkového zámku, odehrávají se ve Vizovicích velmi často svatby. Působivá nástěnná výmalba, křišťálové lustry a nádherný gobelínový sedací soubor – to vše vytváří svatebčanům opravdu jedinečnou atmosféru.
Zámek Vizovice má něco opravdu pro každého, a kdybyste náhodou to, co hledáte, nenašli v samotném zámku, určitě vás nezklame předzámčí. Najdete tam prodejnu zámecké čokoládovny a v ní nabídku nejrůznějších druhů čokoládových pralinek, horké čokolády i originálních pohárů. Smlsne si na nich každý správný gurmán a milovník čokolády.
Zdroj úvodního obrázku: zamek-vizovice.cz
Napsat komentář: Na zámek Vizovice za francouzskou architekturou a nizozemskými mistry
RE: Na zámek Vizovice za francouzskou architekturou a nizozemskými mistry