Opalování v soláriu: je nebezpečné, tvrdí odborníci. Má i nějaké přínosy?

Opalování v soláriu: je nebezpečné, tvrdí odborníci. Má i nějaké přínosy?
07. 04. 2017 Přečteno: 1676x

Poslední zbytky letního opálení jsou pryč a mnozí z nás si začínají plánovat pravidelné návštěvy solária. Diskuze o jeho bezpečnosti se však vedou v poslední době čím dál častěji. Zastánci opalování v soláriu si pochvalují rychlé opálení i pocit relaxace, odpůrci bijí na poplach a žádají, aby solária byla zakázána. Za nic na světě by prý nevyměnili své zdraví za tmavší odtín pokožky, i když je prý tolik sexy! Svá tvrzení dokládají pádnými argumenty. S těmi však u pravidelných návštěvníků solária nepochodí. Jak se tedy věci mají?

Ideál krásy se v průběhu času mění. Když se ohlédneme zpět, uvědomíme si, že dříve se za dámu považovaly ženy se světlou pletí. Opálení získávaly ženy díky práci venku a bylo znakem příslušnic nižší třídy. Teprve později začala být v módě opálená pokožka a tento trend vydržel do současnosti. Dokonce se stal pro některé lidi doslova závislostí. V létě se opalují na slunci, v zimě se neobejdou bez opalování v soláriu. Je to snadné, stačí pár minut a vyjdete ze solária s nádherným odstínem, jakobyste se právě vrátili od moře. Odborníci ale vztyčují varovně prst. Solárium není neškodné a nemá zdaleka jenom výhody.

Výhody opalování v soláriu

Pokud se spolehnete pouze na informace výrobců a provozovatelů solárií, získáte dojem, že nic bezpečnějšího a lepšího než opalování v soláriu neexistuje. Je však třeba mít se na pozoru. Solárium má nejen výhody, ale i rizika. Začneme u toho příjemnějšího.

Jaké jsou tedy klady opalování v soláriu? Zejména v zimě trpí naše tělo nedostatkem slunce. Jeho paprsky podporují tvorbu serotoninu, což je látka, která je jakýmsi spouštěčem dobré nálady. Přitom blokuje hormon melatonin, který řídí spánek. Pokud jsou dlouhé dny s dostatkem světla, máme spoustu energie i dobré nálady. V zimě se dny zkracují a přichází ospalost, špatná nálada, únava i ztráta elánu. I krátký pobyt v soláriu tak může nahradit slunce. Správně dávkované sluneční světlo také dokáže zlepšit některé kožní choroby, jako je například lupénka, atopický ekzém anebo akné. Obdobné působení má i solárium. A pro vyznavače opalování samozřejmě mají solária samozřejmě ještě jeden a ten nejhlavnější efekt: hnědý odstín pokožky.

Opalování v soláriu ale není bez rizika

Bohužel rizika a nevýhody opalování v soláriu převažují nad jeho klady. Dermatologové dokonce pravidelně a dlouhodobě navštěvovat solária vůbec nedoporučují, naopak před takovým jednáním varují. Výsledky výzkumů totiž hovoří za vše. Expozice UV záření při opalování v soláriu má významný vliv na stárnutí pokožky. To se projevuje předčasnou tvorbou vrásek, ztrátou elasticity pokožky, vznikem pigmentových skvrn a dalšími kožnimi defekty. Podílí se také na vzniku kožních nádorů.

Podle lékařů je navíc prokázáno, že ti, kdo často navštěvují solária, jsou citlivější na škodlivé UVB záření při kontaktu se slunečními paprsky v běžném životě. Dermatologové dále poukazují na časté nedostatky ve včasné výměně solárních trubic, s čímž souvisí obtížná kontrola skutečné dávky záření, kterou při návštěvě solária dostaneme. Pro zajímavost: zastaralé solární trubice propouštějí daleko více nebezpečného záření, než sluneční svit. Odborníci tvrdí, že může být být až 5 x silnější než australské polední slunce. Solária navíc svou konstrukcí umožňují daleko větší expozici UV záření, než je tomu při opalování ve venkovním prostředí.

Lékaři: opalování v soláriu má více záporů, než kladů

Podle mnoha rozsáhlých a dlouholetých studií lékaři prokázali, že pravidelné návštěvy solária podporují vznik rakoviny kůže. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, která je poradním orgánem Světové zdravotnické organizace, zařadila dokonce záření, které tělo dostává při opalování v soláriu, za karcinogen první kategorie (I.  kategorie sdružuje látky s prokázaným karcinogenním účinkem). Také přidala varování, že pravidelné opalování v soláriu u lidí před třicátým rokem zvyšuje nebezpečí vzniku melanomu o 75%.

Přesto je a stále bude mnoho lidí, kteří přes veškerá rizika chtějí být opálení a pro své okolí přitažliví. Lékaři se dokonce setkávají s lidmi, kteří si na opalování v soláriu vypěstovali závislost. Ta má i svůj název: tanorexie. Dalším nebezpečím je narušení imunity. Přestože se dříve tvrdilo, že UV záření imunitu posiluje, nové medicínské poznatky mluví o tom, že výrazná dávka UV záření může naopak imunitní systém oslabit a zvýšit tak riziko infekčního onemocnění.

Jak vyjít z opalování v soláriu se „zdravou kůží“?

Pokud se nechcete vzdát opalování v soláriu, je třeba dodržovat některá pravidla. Za první přizpůsobit délku opalování typu pokožky. Pokud máte tmavá pigmentová znaménka, je lepší je překrýt anebo ošetřit krémem s vysokým ochranným filtrem. Oči si chraňte brýlemi s UV filtrem, v soláriích je mají k zapůjčení. Zavřené oči rozhodně nestačí jako ochrana, protože paprsky tenkou kůží víček proniknou. Používejte speciální solární kosmetiku pro opalování v soláriu i na ošetření pokožky po něm.

Požádejte obsluhu solária, aby vám sdělila, kdy proběhla výměna trubic a nechte si předložit příslušné dokumenty. Ve stejný den, kdy navštívíte solárium, se už neopalujte na slunci. Kontrolujte si pokožku i pigmentová znaménka. Pokud zaznamenáte jakoukoliv nepřirozenou reakci, navštivte ihned dermatologa.

Pro koho opalování v soláriu není vhodné?

V první řadě by do solária neměly chodit osoby mladší osmnácti let. Dále ti, kdo jsou alergičtí na UV záření, případně na něj reagují přecitlivěle. Lidé, kteří náleží k fototypu číslo 1, tedy se světlými vlasy, očima a pletí, která na slunci vždy zčervená, by také rozhodně neměli solárium navštěvovat. Vyvarovat by se opalování v soláriu dále měly těhotné ženy, lidé, užívající antibiotika, kardiaci, pacienti s kožními problémy, alergiemi, křečovými žilami. Seznam by samozřejmě mohl být mnohem delší, toto je výčet nejběžnějších kontraindikací solária. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, před první návštěvou solária se poraďte s dermatologem.



Napsat komentář: Opalování v soláriu: je nebezpečné, tvrdí odborníci. Má i nějaké přínosy?

RE: Opalování v soláriu: je nebezpečné, tvrdí odborníci. Má i nějaké přínosy?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.