Vybavení do akvária – co musíte zajistit, před tím, než akvárium naplníte rybami?

Vybavení do akvária – co musíte zajistit, před tím, než akvárium naplníte rybami?
08. 03. 2016 Přečteno: 3357x

Akvárium je efektní doplněk do bytu, ale i jedinečná možnost, pozorovat podvodní svět v přímém přenosu. Při zakládání akvária je ale nutné mít na paměti několik zásad. I málo náročné rybičky a vodní rostliny totiž potřebují kvalitní vodu, světlo a přiměřenou teplotu. Jaké vybavení do akvária tedy musíte ještě před zakoupením rybiček sehnat? To se dozvíte v tomto článku.

Vybavení do akvária

Vybavení akvária je samozřejmě do jisté míry individuální záležitostí. Kamenné obchody i e- shopy s chovatelskými potřebami totiž dnes nabízí nepřeberné množství technických vychytávek, dekorací i praktických doplňků. Záleží tak pouze na vás, kolik chcete do vybavení do akvária investovat a jak moc si chcete usnadnit práci. Roli pak hraje samozřejmě velikost a typ akvária, ale i to, jak náročné ryby v něm chcete chovat. Ať už ale plánujete mít malé akvárium pro radost, nebo sháníte profesionální vybavení do akvária, měli byste myslet na několik zásadních oblastí. Zajistit je třeba především filtraci vody, osvětlení akvária, vytápění a také vhodné dekorace.

Čtěte také:

Domácí výroba terária je poměrně náročná, litovat ale nebudete

Filtry do akvária aneb čistá voda v akváriu je základ

Čistá a dostatečně okysličená voda je to první, na co byste měli při zařizování akvária myslet. Nezbytností pro každého chovatele akvarijních rybiček je tak kvalitní filtr. Právě filtr totiž zajistí neustálý koloběh vody v akváriu, její čištění i doplnění kyslíku a dalších potřebných prvků. Bublinky, které do vody filtry vypouští, pak některé ryby rády užívají k masáži.

Venkovní filtr do akvária

Filtry seženete v nejrůznějších velikostech a variantách. Oblíbený je například venkovní filtr, který se díky umístění mimo akvárium lehce ovládá i udržuje a dá se snadno schovat. Venkovní filtr je tak vhodný do všech akvárií s běžně chovanými druhy ryb. Vybírat ho vždy musíte dle velikosti akvária. Ideální venkovní filtr by měl dosahovat přibližně 5% objemu vody v nádrži.

Vnitřní filtr do akvária

Využít ale můžete i filtry vnitřní. Vhodné jsou například filtry půdní. Ty jsou v podobě roštů zabudované pod dnem nádrže. Skvěle tak plní svoji funkci, ale zároveň nenarušují vzhled akvária. Výběr vhodného filtru je pro každého chovatele zásadní, takže pokud si nevíte s výběrem konkrétního modelu rady, nebojte se zeptat prodavačů v obchodu. Také v případě, že chováte nezvyklý a náchylný druh ryb se o vhodnosti vašeho filtru poraďte s odborníkem.

Vytápění akvária

Teplota vody v akváriu, by vám také neměla být lhostejná. Ideální je zjistit si, jaké nároky vaše rybičky a rostliny v akváriu mají, jedině tak totiž zajistíte, aby vám dlouho v akváriu vydržely. Samotné vytápění je pak nejčastěji řešeno topným tělesem s termostatem. Zde si nastavíte požadovanou teplotu vody a o nic víc se nemusíte starat. Termostat sám zajistí, aby byla voda v této teplotě udržována, stačí, když ji občas zkontrolujete teploměrem. Topené těleso doporučujeme umístit na stěn akvária, ideálně poblíž výtoku filtru. Proud vody vycházející z filtru totiž zajistí rovnoměrné rozšíření tepla po celé nádrži. Pokud nechcete vytápění řešit topným tělesem, můžete vsadit na topný kabel, zabudovaný na dně nádrže. Ať už ale zvolíte jakoukoli variantu, vždy věnujte dostatek pozornosti informacím na obalu. U topítka totiž vždy musí být uvedeno, kolik vody je schopno bez problému vytopit. Vybírejte tak vždy topítko odpovídající velikosti vašeho akvária.

Osvětlení – důležitá součást vybavení do akvária

Osvětlené akvárium vypadá skvěle, o tom není pochyb. Světlo v akváriu ale nemá pouze estetickou funkci. Naopak toto vybavení do akvária je nezbytné pro život rybiček i rostlin. Jak tedy správné osvětlení vybrat? Doporučujeme zvolit podlouhlé zářivky a zabudovat je do krytu akvária. Pod kryt ale nezapomeňte umístit další krycí vrstvu skla. Ochráníte tak rybky, které vyskakují z nádrže před poraněním. Intenzita osvětlení záleží především na velikosti akvária. Obecně se lze řídit pravidlem, že na každý litr vody by měl připadnout zhruba 1 W výkonu zářivky. Barevné spektrum zářivky by pak mělo být voleno podle použitých vodních rostlin.

Světlo v akváriu navíc skvěle slouží k určování denního rytmu rybiček. Ryby žijící v bytě totiž jen stěží poznají, kdy je den a kdy noc. Tím, že světlo v akváriu vypnete, jim tak jasně naznačíte, že je čas k odpočinku, zapnutím světla po ránu naopak vybídnete rybičky i další obyvatele akvária k aktivitě.

Výběr dekorace vám umožní se realizovat

Máte již nakoupeno a vyzkoušeno veškeré technické vybavení do akvária? Tak teď přichází ta zábavnější část – nákup dekorace. Výběr dekorace do akvárií je z velké části na vašem vkusu, nezapomínejte ale na to, že výběr vhodných doplňků může výrazně ovlivnit kvalitu života rybiček i rostlin.

Pro začátek doporučujeme navrstvit na dno akvária několik centimetrů říčního písku. Ten seženete v obchodech v mnoha různých barevných variantách, už zde tak můžete popustit uzdu své fantazii. Do akvária se také hodí nejrůznější doplňky z kamene a ze dřeva. Ty totiž nabízí rybičkám množství schovávaček a míst k odpočinku, ale také skvěle vypadají. Při výběru těchto doplňků dbejte především na jejich stabilitu. Pokud za vybavení do akvária nechcete utrácet a rozhodnete se vyzdobit akvárium z vlastních zdrojů, mějte na paměti, že ne vše se do akvária hodí. Některé kameny totiž díky obsahu vápence mění pH vody, je proto nutné, je důkladně vyvařit. Dřevo z lesa nebo zahrady pak nedoporučujeme vůbec.

Ozdobte akvárium i zvenku

Pokud plánujete umístit akvárium u stěny, můžete si pohrát s výzdobou zadní skleněné části akvária. Tu je možné polepit tapetami s nejrůznějšími potisky. Na vnější stěně akvária tak můžete oživit vodní svět, pokud hledáte spíše decentnější variantu výzdoby, sáhněte po vzoru břidlice, korku či rákosu. Stěnu pak můžete také natřít tmavou barvou, dáte tak vyniknout zařízení akvária a kráse vašich rybiček.

Majitelé větších akvárií pak mohou zadní stěnu ozdobit i zevnitř. Vytvořit můžete členitý reliéf s pomocí kamenů, písků, břidlice či polyesteru. Vždy ale musíte dbát na to, aby byly dekorace stabilní a neublížily rybám.



Napsat komentář: Vybavení do akvária – co musíte zajistit, před tím, než akvárium naplníte rybami?

RE: Vybavení do akvária – co musíte zajistit, před tím, než akvárium naplníte rybami?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Bunka

    30. 1. 2019 17:22
    Je kvalitní tenhle filtr? https://www.zooo.cz/aqua-pro-vnitrni-filtr-m1000-20-w-100-180-l-P7017/. Nerozbije se po půl roce?
  • honza

    13. 3. 2018 13:49
    Pěkný článek :-) Ale mám pár výhrad.<br> <br> Neraďte se s prodavačem! Nejen filtru ale ani o čemkoli jiném. Prodavač je hlavně obchodník a potřebuje prodat. A nejdražší řešení nebývá často to nejlepší. Poraďte se z někým, kdo daný filtr má. To je totiž odborník a ne prodavač. :-)<br> <br> Na… celý příspěvek