Kožní nemoci psů – svrab, lišej a blechy. Jak se jich zbavit?

Kožní nemoci psů – svrab, lišej a blechy. Jak se jich zbavit?
02. 07. 2015 Přečteno: 30125x

Mít psa neznamená pouze zábavu, ale i odpovědnost. Musíte ho krmit, chodit s ním na procházky, cvičit ho a také dávat pozor, aby byl zdravý. V tomto článku zjistíte, jaké jsou nejčastější kožní nemoci psů a jakým způsobem se dá řešit například svrab, prašivina nebo lišej u psa.

Sami určitě dobře víte, že trpět kožní nemocí není nic příjemného. V důsledku alergií či ekzémů vás kůže svrbí a máte potřebu se neustále škrábat. Člověk má však tu výhodu, že si sám může zajít k lékaři a vypovědět své problémy.

To však pes nedokáže, odpovědnost se o něj postarat leží tedy pouze na vás. Kožní nemoci psů jsou způsobeny buď nečistotou, parazity či různými alergiemi a vaším úkolem je bedlivě dohlížet na to, jestli pejsek netrpí nějakými zdravotními problémy. Obecně nejlepším řešením je při zjištění kožní nemoci u psů návštěva veterináře. A podle statistik se kožní nemoci psů řeší u veterinářů ve čtvrtině případů.

Čtěte také:

Psinka - vážné psí onemocnění, před kterým může vašemu psovi zachránit život očkování

Kožní nemoci psů způsobené roztoči

Jednou z nejznámějších nemocí u psů je svrab, potažmo prašivina. V obojím případě se jedná o parazitární onemocnění, kdy pokožka psa je napadena několika druhy roztočů. Prašivina u psů je způsobena trudníkem tukovým, naopak za svrab může zákožka svrabová. Velký rozdíl je v těchto dvou parazitech v tom, že zákožka svrabová je přenosná na člověka.

Zakořeněné mýty, že svrab či prašivina u psů vznikají také například kvůli tučnému jídlu či nečistotě srsti jsou vyloučeny, neboť nemoc může vypuknout jedině po přítomnosti roztočů. Svrab i prašivina u psů se projevují velkou svědivostí, a tedy častým drbáním, což je stejný důsledek jako v případě alergií. V případě zákožky svrabové, která způsobuje svrab, se psi musí škrábat především v teplém prostředí. Svědění je tak veliké, že se váš čtyřnohý miláček musí škrábat jak ve dne, tak i v noci.

Oba parazité jsou pro lidské oko neviditelní, daleko hůř se však diagnostikuje svrab než prašivina u psů. Zákožka svrabová totiž žije v hlubokých vrstvách pokožkové škáry a nevyskytuje se rovnoměrně po celé ploše kůže. Může se tedy stát, že ani po rozboru kůže u veterináře se nemusí přítomnost parazita u psa objevit.

Zákožka svrabová se do pokožky psa dostane v místech, kde je kůže jemná - jde tedy o vnitřní stranu stehen, okolí očí či oblast kolem kořenů ušních boltců. Na těchto místech se právě bude pes škrábat, čímž rozšíří nákazu do dalších částí těla. Kromě svědění budete možná časem pozorovat, že srst vašemu psovi na určitých místech vypadá nebo že váš pes ztrácí na hmotnosti.

Jak vyléčit svrab či prašivinu?

Dlouhá léta se tradovalo, že prašivina u psů je nevyléčitelná. To však již není pravda. Léčí se sice hůř než svrab, ale pokud se k léčbě přikročí už v počátku nemoci, kdy jsou skvrny jen na několika místech, budete slavit úspěch. Horší je prašivina u psů v pokročilejším stádiu, kdy se začnou na těle psa objevovat vředy. Ty bohužel nevěstí nic dobrého. Pozor by si měli dát hlavně majitelé jezevčíků, toto plemeno je na tuto nemoc totiž obzvláště náchylné.

Svrab se léčí buď lokální terapií, kdy se postižené místo musí nejdříve důkladně omýt šamponem, a poté aplikovat léčebný preparát, který vám určí veterinář. Tuto proceduru musí pejsek podstoupit jednou týdně několik týdnů po sobě. Více se však doporučuje užití celkové terapie, kdy se zvířeti aplikuje preparát dozadu za krk. Látky, které působí účinně proti různým parazitům, se dostanou do krve a účinkují zhruba měsíc. Aby se svrab vyléčil úplně, dávají se většinou dvě dávky přípravku.

Pokud se tedy u vašeho psa podaří svrab úspěšně zlikvidovat, můžete mít přestat obavy i o své zdraví. Svrab je sice přenosný na člověka, ale může se rozmnožovat pouze na těle psa.

Lišej u psa pramení z nečistoty

Mezi kožní nemoci u psů se řadí také lišej neboli ekzém. Hlavní příčinou už není v tomto případě parazit, ale pouze nečistota. Nejvíce se lišej objevuje na hřbetě, zevních plochách končetin, krku a hlavě. Lišej může být buď suchý, kdy se jedná pouze o puchýře, nebo mokvavý. Na lišej existují různé mastičky či práškové posypy, s jejich výběrem vám opět pomůže veterinář.

Prašivina, blechy, svrab

A jak lišeji u vašeho pejska zabránit? Postačí, když se budete důkladně starat, aby jeho pokožka a srst byly čisté. To docílíte koupáním (při kterém byste ale měli používat pouze speciální šampony pro psy), kartáčováním či vyčesáváním chlupů.

Existuje však ještě lišej plísňový, tzv. herpes. Ten ovšem nemá původ v nečistotě, způsobuje ho totiž cizopasná plíseň Trichophyton tonsurans. Tento lišej se často zaměňuje s výše popsaným ekzémem, rozdíl je však v tom, že cizopasník se může přenést nejen na jinou zvěř, ale i na člověka. Psovi v tomto případě naskáčou po těle malé skvrny, které jsou pokryty šedobílými či žlutohnědými skvrnami. Řešení je obdobné jako při ekzému, váš veterinář vám doporučí vhodnou mastičku či kapky na potírání.

Opravdu blechy psí na člověka nejdou?

V souvislosti s kožními nemocemi psů se nelze nezmínit o blechách. Ty se totiž mohou stát velkým problémem nejen pro vašeho psa, ale i pro vás. Na těle psa se totiž mohou blechy přemnožit a přeskočit i na člověka, kterého mohou i kousnout. Hláška z filmu Na samotě u lesa „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou", tak bohužel neplatí.

Blech se u psa, který se kvůli nim musí stále škrábat, však jen tak nezbavíte. Blechy se totiž velmi rychle množí a vajíčka se dostávají i do okolí psa. Pokud se tedy při hubení blech zaměříte pouze na samotného pejska, vyhráno mít nebudete. Blechy totiž bývají i v jeho pelíšku, koberci, na pohovce či ve vaší posteli, pokud tam psa pouštíte.

Samotného psa můžete blech zbavit pomocí koupelí se speciálním šamponem, jehož účinek však nevydrží příliš dlouho, zhruba deset dní. Dalším řešením jsou pipety, jejichž obsah nakápnete psovi dozadu za krk. Ty působí asi měsíc, stejně jako šampon ale likviduje jen dospělé blechy. Odstranit blechy a jejich vajíčka z různých míst v bytě vám tak pomohou speciální spreje, kterými můžete nastříkat i vašeho pejska.

Prevence před kožními nemoci psů

  • pravidelně vyčesávejte či kartáčujte srst svých čtyřnohých mazlíčků
  • po každé procházce zkontrolujte, jestli pes nemá klíště či nějaké záděrky
  • koupání – se speciálním šamponem stačí koupel jednou do měsíce, mějte na paměti, že časté koupele psům škodí
  • dbejte také na čistotu jeho pelíšku a krmící misky


Napsat komentář: Kožní nemoci psů – svrab, lišej a blechy. Jak se jich zbavit?

RE: Kožní nemoci psů – svrab, lišej a blechy. Jak se jich zbavit?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Marie Veš.

    26. 2. 2018 09:58
    Já jako prevenci pravidelně kupuju obojek. Už se nám totiž stalo, že pes měl blechy. Tak musel pod sprchu včetně speciálního šamponu proti blechám.