Český ráj aneb za pohádkami a krásou skalních měst

Český ráj aneb za pohádkami a krásou skalních měst
14. 06. 2016 Přečteno: 1402x

Dramatické skalní útvary, hluboká do stínu zahalená údolí, klikatící se říčky, majestátní i tajemné hrady a roubená stavení lidové kultury. To vše je chráněná krajinná oblast Český ráj. Její jméno může znít poněkud romanticky a nadsazeně, jak už to u místních názvů bývá, v tomto případě jde ale o pojmenování nebývale trefné. Český ráj je zemí zaslíbenou pro geology, historiky i filmaře, ostatně už celá staletí přitahuje spisovatele, umělce a romantiky všeho druhu. Nechte se vtáhnout do jeho kouzelné atmosféry i vy.

Kde se vzal název Český ráj

Území Českého ráje najdete ve středním Pojizeří – padesát kilometrů za Prahou, mezi nížinami obklopujícími Labe a podhorskými a horskými oblastmi Pokrkonoší, Krkonoš a Jizerských hor. Český ráj ale nepotřebuje ticícové vrcholky ani mohutné vodní toky, aby byl jedinečným krajem se silným osobním kouzlem. Nadpozemský připadal už v polovině devatenáctého století hostům lázní Sedmihorky, a tak dali mu jeho nynější jméno – Český ráj. V roce 1955 se stal se také první chráněnou krajinnou oblastí České republiky. Rozkládal se tenkrát na 95 čtverečních kilometrech, dnes se rozprostírá na dvojnásobné ploše.

Čtěte také:

Na hradě Trosky sídlí tajemství, záhady a možná i pekelné bytosti

CHKO Český ráj: Od pískovce po drahé kameny

Charakteristickým přírodním prvkem Českého ráje jsou pískovcové skalní útvary. Když otevřete jakoukoli knihu či příručku týkající se nejstarší české chráněné krajinné oblasti, se vší pravděpodobností vám padne zrak na obrázek některého z mnoha skalních měst. Prachovské skály, Hruboskalské skalní město, Příhrazské skály, Klokočské a Betlémské skály, Suché skály – v Českém ráji je jich opravdu hodně, jedno od druhého co by kamenem, nejspíš pískovcovým, dohodil. Podoba jednotlivých útvarů je ale jedinečná. Přírodní živly jako vítr, déšť, mráz a žár slunce na pískovec působily tak dlouho, až z nich vymodelovaly hotová umělecká díla. Sochy bizarních tvarů, monumentální skalní sousoší a goticky vznešená kamenná města. Z vyhlídkových míst se navíc můžete kochat pohledem na okolní krajinu borovicových lesů a dalších skalních měst. 

Bozkovské dolomitové jeskyně

Koho omrzí slunce a pískovec může vyrazit objevovat pod zem. Bozkovské dolomitové jeskyně jsou největším známým jeskynním systémem v severovýchodních Čechách. Při prohlídce uvidíte bohatou krápníkovou výzdobu, křemené lavice, vodní plochy a především průzračně modrozelenou vodu největšího podzemního jezera v Čechách.

Pod zemí Českého ráje, který byl díky všem svým krajiným fenoménům v roce 2005 vyhlášen Geoparkem UNESCO, se ale skrývá víc než voda a jeskyně. Před více než 16 miliony let byla zdejší kraj plný aktivních sopek a pozůstatky vulkanické činnosti a sopek jsou patrné dodnes. Ve vyvřelých horninách jsou mnohá naleziště achátů, ametystů, jaspisů, chalcedonů a jiných drahých kamenů. Lidé žijící v tomto kraji byli a dodnes jsou známi svojí řemeslnou dovedností. Například granátové šperky a broušené drahokamy z Turnova se už staletí vyvážejí do celého světa. 

V Českém ráji se rodí pohádky i dobrodružné seriály

Pokud jste milovníci filmů, českých pohádek, ale i zahraničních seriálů a rádi se vydáváte po jejich stopách, nemůžete si Český Ráj nebo-li ráj filmařů nechat ujít. Celkově je na jeho území asi čtyřicet míst, kde se v minulosti natáčela nějaká pohádka nebo film. Od 50. let minulého století takových filmů vznikla skoro stovka.

Kde se natáčel Princ Bajaja nebo Nesmrtelná teta? V Českém ráji!

Z českých pohádek se zde zrodila třeba známá pohádka ze 70. let Princ Bajaja s Magdou Vašáryovou. Scény z této pohádky se natáčely u Věžáku, krásného rybníku, z jehož vod vystupují pískovcové skály. Točilo se i u Hrubé skály, tamějšího zámku a Kopicova statku. A ten účinkoval i v novějších pohádkách a příbězích – třeba v Nesmrtelné tetě, Princi a Večernici nebo seriálu O ztracené lásce. Na hradbách zříceniny hradu Frýdštejn se zase odehrává pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci a jen o kopec a pár pískovcových skal dál se můžete na zámku Sychrov vžít do role Zlatovlásky nebo Nesmrtelné tety. A pokud jste fanouškem reklam třeba na minerální vody, budou vám povědomé také Prachovské skály.

Zřícenina hradu Trosky jako symbol Českého ráje

Nejikoničtějším místem celého kraje a jakýmsi jeho symbolem je nicméně na skalách stojící zřícenina hradu Trosky. Historie osídlení tohoto magického a trochu děsivého místa sahá až do pravěku a bylo by opravdu divné, kdyby tamější atmosféry nevyužily také filmaři. Bylo to právě na Troskách, kde bojoval princ o Večernici s Mrakomorem.

V Českém Ráji ale nevznikají jen české filmy. Například norská produkce točila v minulém roce na hradu Kost a v mezi pískovcovými balvany Prachovských skal film Král Vánoc. A příznivci dobrodružných seriálů určitě znají Tři Mušketýry britské stanice BBC, jejíž štáb se v Českém ráji v posledních letech zabydlel opravdu nebývale. Na zámku Sychrov sídlila sestra krále Ludvíka s manželem vévodou ze Savoj, když je královská rodina s mušketýry navštívila. V Prachovských skalách zase tábořil kriminálník Lemaitre, který unesl krále Ludvíka a D'Artagnana s úmyslem prodat je do španělského otroctví.

Pozoruhodná města Českého ráje nejsou jen z písku

Když už budete V Českém Ráji a užijete si nádherné přírody, nezapomeňte na města tohoto kraje. Některá z nich určitě stojí za návštěvu, už pro svou bohatou historii.

V Mladé Boleslavi, městě kdysi obývaném Přemyslovci zaujme především mladoboleslavský hrad, prastaré hradiště, barokní arciděkanství se štíty M. Rossiho nebo renesanční dvoukřídlá Stará radnice. A pokud se zajímáte a auta, navštivte Škoda Muzeum v jedné z nejstarších budov firmy Škoda na třídě Václava Klementa. Dozvíte se o historii této slavné české firmy, o tom, jaké automobily, motory vyráběla.

S Jičínem jsou spojené především dvě postavy, jedna skutečná a jedna fiktivní. Velitel císařských vojsk za třicetileté války Albrecht z Valdštejna v něm provedl rozsáhlou přestavbu. Na Valdštějnově náměstí stojí za pozornost krásné měšťanské domy, stejně jako jičínský zámek. Druhým významným „jičíňanem“ je samozřejmě loupežník Rumcajs, který si s místním knížepánem užil své. Kdo ví, třeba šlo v pohádce o nadsazené zobrazení skutečného vévody, Albrechta z Valdštejna. Oběma pánům se věnují expozice místních muzeí.

Českým rájem po stezkách i po skalních stěnách

Český ráj je pro sport jako stvořený. Ať už dáváte přednost, turistice, nordic walkingu, cyklistice nebo lezení, v Českém ráji si přijdete na své. Ve většině skalních měst jsou sektory vyhrazené pouze horolezcům – a jde o stěny všech druhů a obtížností na které si vzpomenete. Nehledě na dechberoucí výhled.

Jako turisti si můžete vybrat z nespočtu značených cest, naučných stezek. Pokud se rádi stáváte součástí historie, určitě vás zaujme čeveně značené cesty. Jsou totiž součástí Zlaté stezky Českého ráje. Její historie sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy se i díky založení Klubu českých turistů stal Český ráj jedním z prvních míst se značením pro turisty, vyhlídkami a podobně. Zlatá stezka spojuje nejkrásnější a nejvýznamější místa od Mladé Boleslavi až po Jičín. Tak hurá na cestu!

zdroj úvodního obrázku: cesky-raj.info



Napsat komentář: Český ráj aneb za pohádkami a krásou skalních měst

RE: Český ráj aneb za pohádkami a krásou skalních měst

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.