Nebezpečí, co číhají v moři: Ohrozit vás mohou medúzy i mořské proudy

img
07. 08. 2017 Přečteno: 4201x

Léto ještě zdaleka nekončí a možná patříte mezi ty, kteří si vysněnou dovolenou u moře teprve dopřejí. Moře ale není klidný rybník a v tmavomodrých hloubkách se mohou ukrývat nejrůznější nebezpečí, která by vám nebo vašim blízkým mohla snadno znepříjemnit zasloužený pobyt. Která to jsou a jak se jim vyhnout, si ukážeme v následujícím článku.

Mořské vlny a mořské proudy potrápí i zkušené plavce

Po celoročním těšení se na moře je jasné, že první věc, kterou by chtěl člověk po příchodu na pláž udělat, je skočit do moře. Na pláži byste ale naopak nejprve měli zkontrolovat mořské vlny, respektive jejich velikost a podle toho se rozhodnout, zda do moře půjdete. Na značených plážích se používají následující ukazatele:

Čtěte také:

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

  • ZELENÁ VLAJKA: Moře je klidné a vhodné k plavání. Nehrozí žádné nebezpečí divokých vln.
  • ŽLUTÁ VLAJKA: Moře je rozbouřené a vlny jsou větší. Koupání je na vlastní nebezpečí. 
  • ČERVENÁ VLAJKA: Moře je neklidné a hrozí velké riziko. Koupání se nedoporučuje, případně je zakázané. 

Někdo sílu a velikost vln měří podle toho, zda se už v moři koupají lidé. Může se ale jednat o tamější obyvatele, nikoliv o turisty. A domorodci, kteří se do moře chodí koupat od narození a rozeznají každičký záchvěv i vlnu, své zkušenosti rozhodně nemohou poměřovat s turisty, kteří k moři vyrazí jednou, dvakrát do roka. Pokud tedy v moři uvidíte lidi, ale vlny se vám budou zdát přesto divoké a velké, neskákejte do vody bezmyšlenkovitě. Nemuselo by se vám to vyplatit. 

Se stavem vln souvisí ještě jeden ukazatel a to mořské proudy. Problém nastává, když se plavec dostane do zpětného mořského proudu. Takový proud může mít až 30 metrů a má neuvěřitelnou sílu, kterou se svépomocí podaří překonat jen málokomu. Většina lidí udělá jednu zásadní chybu. V panice se snaží plavat ještě rychleji zpět ke břehu, a zatímco je proud odnáší dál a dál, oni si ubírají síly.

Základní pravidlo pro mořské proudy tedy zní:

Pokud se dostanete do proudu v moři, nesnažte se přeplavat ho, ale chvíli počkejte, až mořské proudy zeslábnou, a poté ke břehu doplavte velkým obloukem. Zachovejte klid, nepropadejte panice, a kdyby bylo nejhůř, zamávejte na plavčíka

Nebezpečí v moři

Medúzy v moři a první pomoc při žahnutí medúzou 

Medúzy a jejich chapadla patří mezi další nebezpečí, která na turisty číhají v moři. Kdo zažil popálení medúzou, ví, že se nejedná o nic příjemného. Mořský žahavec se člověka dotkne svými chapadly, která naleptají kůži a způsobí popáleninu. Pro běžného plavce popálení nebezpečné není, problém to může být pro alergiky, pro které může být žahnutí i život ohrožující. Na turistických plážích plavčíci na medúzy obvykle upozorňují žlutou vlajkou nebo speciálními cedulemi. 

 Jak tedy postupovat v případě žahnutí medúzou:

  • Ránu je třeba důkladně omýt mořskou vodou, běžná voda v tomto případě nestačí, jelikož neobsahuje síran hořečnatý. Případné zbytky chapadel je třeba odstranit, například pískem.
  • Dále je třeba ránu zchladit, neboť požahání může být velmi bolestivé. Doporučují se speciální gely s antihistaminikem, které seženete v lékárně. 
  • Pokud si s žahnutím medúzou nebudete umět poradit, je dobré vyhledat odbornou pomoc. Například u plavčíka nebo v místní nemocnici.
  • Po žahnutí mohou na těle zůstat pupínky nebo jizvy, proto je třeba jednat rychle a ránu dobře ošetřit. 

Mořský ježek, korály a další bolestivé nástrahy

A nebezpečí v moři ještě zdaleka nekončí. Dalším živočichem, který může plavce nepříjemně překvapit, je mořský ježek. Tento malý živočich, kterému se lidově říká ježovka, patří mezi mnohoštětinatce. Pokud člověk na mořského ježka, mořskou hvězdici nebo jiného mnohoštětinatce šlápne, do nohy se mu zabodnou jehlice, které se odlomí a zůstanou v těle. Zároveň s nimi se do těla dostává jed, který způsobuje palčivou bolest, otok a zarudnutí.  

Nebezpečí v moři

Mořský ježek a první pomoc při poranění:

  • Vytažení bodlin z těla není jednoduché, ale je třeba to udělat co nejdříve. Pokud by jehlice zůstaly v těle dlouho, mohou způsobit infekci nebo kožní problémy. 
  • Jehlice opatrně odstraňte pomocí pinzety nebo pomocí leukoplasti, kterou na ránu krátce přilepte a rychle strhněte. 
  • Ránu vymývejte mořskou vodou a posléze dezinfikujte alkoholem nebo jiným dezinfekčním prostředkem. 
  • Pokud vám některé bodliny nepůjdou z těla vytáhnout, vyhledejte neprodleně lékaře.

A obezřetní by měli být čeští turisté také v případě, že se rozhodnou vyzkoušet potápění. Sestup do hloubky moře není žádná legrace, neboť v ní mohou být nejrůznější mořské proudy i další nástrahy. Proto je třeba věnovat instruktáži maximální pozornost a na potápěčské výlety vyjíždět jen s osvědčenými a certifikovanými společnostmi. Jen tak si budete moct být jistí, že vám dovolenou u moře nic nezkazí



Napsat komentář: Nebezpečí, co číhají v moři: Ohrozit vás mohou medúzy i mořské proudy

RE: Nebezpečí, co číhají v moři: Ohrozit vás mohou medúzy i mořské proudy

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.