Epsomská sůl do koupele. Doplní tělu hořčík, vyčistí póry a ozdraví vlasy

Epsomská sůl do koupele. Doplní tělu hořčík, vyčistí póry a ozdraví vlasy
10. 02. 2021 Přečteno: 1963x

Epsomská sůl má blahodárné účinky na zdraví. Je to totiž kvalitní zdroj přírodního hořčíku. Využívá se tedy především pro mírnění zdravotních obtíží, jako je bolest svalů, stres či nespavost. Zahradníci ji zase využívají pro své rostliny, které po ní pak krásně rostou.

Epsomská sůl je známá také jako síran hořečnatý nebo hořká sůl. Je to chemická sloučenina hořčíku, síry a kyslíku. Epsomská sůl získala svůj název, podle původního místa nálezu, kterým bylo město Epsom v anglickém hrabství Surrey v jihovýchodní Anglii. Přesto, že jde také o sůl, má úplně jiné složení než kuchyňská sůl, kterou běžně používáme. 

Epsomská sůl pod drobnohledem

Rozhodně se však nesnažte epsomskou sůl vyměnit za klasickou kuchyňskou. Je tak hořká, že by vám v jídle určitě nechutnala. Někteří si ji rozpouští ve vodě a následně ji pijí. Jde však o terapeutické užití. Epsomská sůl má využití jiné. Nejčastěji se používá do léčebných koupelí. Právě proto se o ní často také hovoří jako o “koupelové soli”. Po staletí byla epsomská sůl využívána k léčbě onemocnění, jako je zácpa, nespavost nebo bolest svalů. Většina pozitivních účinků, které na lidské tělo má, je přičítána právě hořčíku. Toho má totiž mnoho lidí zoufale málo. 

Čtěte také:

Glauberova sůl – přírodní prostředek pro hloubkovou očistu těla, střev a zažívání

Sůl v potravinách může při nadměrném užívání způsobit velké problémy

Himalájská sůl a černá sůl - poklady nejen veganské kuchyně

Jak epsomská sůl vlastně funguje?

Když se epsomská sůl rozpustí ve vodě, uvolní ionty hořčíku a síranů. Ty mohou být pro lidské tělo značně prospěšné. Tím, jak se vstřebávají přes pokožku, mohou být pro tělo prospěšnější než při perorálním podání. Ovšem nakolik se cenné látky z epsomské soli pokožkou absorbují, nebylo nikdy důkladně prozkoumáno

Epsomská sůl jako ideální zdroj hořčíku

Zatímco z doplňků stravy je vstřebání hořčíku diskutabilní, z epsomské soli by vstřebávání mohlo mít lepší efekt. Hořčíku má mnoho lidí nedostatek. Přitom jde o čtvrtý nejhojnější minerál v lidském těle. Hořčík je nezbytný pro zdravé srdce a nervy. Důležitý je i pro kvalitní spánek. Hořčík totiž může tělu pomoci produkovat melatonin, což je hormon podporující spánek. A značné množství hořčíku spotřebovává tělo při stresu. Následně se pak stáváme vůči stresu méně odolní. A opět spotřebováváme další hořčík. Je to začarovaný kruh. 

Epsomská sůl na zácpu

Epsomská sůl se často využívá také k léčbě zácpy. Zde hraje prim opět hořčík. Pomáhá podporovat pohyby střev. Hořčík na zácpu se nejčastěji využívá ve formě citrátu hořečnatého nebo hydroxidu hořečnatého. Možné je právě i užití epsomské soli. Ta je dokonce oficiálně schválená jako laxativum (projímadlo). Zvyšuje objem vody ve střevě a následně jej čistí od odpadních látek. Je to však pouze krátkodobé řešení. Pro dlouhodobé užívání vhodná není. Zde je pak na místě řešit, proč se zácpa stala dlouhodobým problémem. Ovšem pozor – užívání epsomské soli může mít i nepříjemné vedlejší účinky, jako je nadýmání nebo až průjem.

Epsomská sůl je skvělá do koupele

Hořčík a epsomská sůl pro svaly

Epsomskou sůl jistě ocení také sportovci. Ti jsou všeobecně náchylní k nízké hladině hořčíku. Díky obsaženému hořčíku může epsomská sůl snížit bolest svalů a mírní i případné křeče. Navíc hořčík pomáhá tělu lépe využívat glukózu a kyselinu mléčnou. Dopřejete-li si po cvičení koupel s epsomskou solí, rozhodně neuděláte chybu. Koupel v epsomské soli navíc může snižovat i bolest a otoky. 

Epsomská sůl pro krásu

Ale zdravotní účinky nejsou vše, co epsomská sůl dokáže. Má taky blahodárný vliv na náš vzhled. Velmi často se využívá jako kosmetický přípravek na pokožku a vlasy. Připravit si z ní můžete třeba peeling. Půl čajové lžičky zamíchejte do lehkého krému a naneste na obličej, krk a dekolt. Nechte chvíli působit a pak krouživými pohyby smývejte. Chcete-li, aby vaše vlasy nabraly na objemu, pak přidejte půl čajové lžičky epsomské soli do kondicionéru. Naneste na vlasy a nechte 20 minut působit. Pak opláchněte čistou vodou.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Epsomská sůl do koupele. Doplní tělu hořčík, vyčistí póry a ozdraví vlasy

RE: Epsomská sůl do koupele. Doplní tělu hořčík, vyčistí póry a ozdraví vlasy

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.