Krůta domácí je po pštrosech největší domestikovaný pták a chová se především na maso. Divocí krocani dorůstají váhy kolem deseti kilo, ale ti domácí mohou mít i přes třicet. Pověstné hudrování se z chovů ozývá v době páření. Samičky třikrát ročně nakladou vejce, o které samy pečují téměř měsíc. Z oplodněných vajec se líhnou malá krůťata, která po prvním měsíci začínají přibývat na váze.
Nejjednodušší je mít pro vykrmení krůty výběh
Potravu si krůta vyhledává sama jakožto pasoucí se zvíře. Pokud má chovatel k dispozici velký pozemek, kde si krůta může najít drobný hmyz, žížaly a kořínky, starost o její vykrmení je téměř minimální. Pro urychlení jejího růstu se doporučuje ji přikrmovat krmivem pro drůbež nebo zbytky z kuchyně.
Krůtí maso v sobě skrývá až devět chutí
Největším přínosem chovu krůt je jejich maso, které se pokládá za jedno z nejchutnějších a hlavně nejdietnějších. Má nízký obsah tuků, ale zároveň mnoho bílkovin, hořčíku, draslíku a vitamínů skupiny B. Navíc v každé části krůty má maso jinou barvu a strukturu. Běžně jsou v obchodech k dostání prsa nebo stehýnka, ale kuchaři doporučují také krk, letky, játra nebo žaludek. Každá část se hodí pro přípravu různých pokrmů. Krky se často používají na přípravu polévek a svalovina žaludku je výborná pro přípravu guláše.
Prodej nejen krůt a krocanů přímo v okrese Klatovy
Kromě krůt jsou v prodeji také slepice nebo husy. I tyto druhy drůbeže spojuje nepříliš velká náročnost chovu. Slepice se nejčastěji chovají právě pro vejce. Začínající chovatelé si mohou koupit tzv. kuřice, což jsou mladé slepice, které brzo začnou snášet. Po měsíci aklimatizace v novém prostředí by noví majitelé mohli očekávat první domácí vajíčka.
U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...