Masáž lávovými kameny – uvolní svaly a harmonizuje energii

img
11. 04. 2015 Přečteno: 2169x

Jak se aspoň na chvíli zbavit starostí, stresu a zároveň uvolnit ztuhlé svaly? Relaxačních či meditačních aktivit je celá škála, jakou si ale vybrat? V tomto článku se zaměříme na masáž lávovými kameny, která je vůbec jednou z nejúčinnějších relaxačních procedur a bývá označována jako královna masáží. Lávové kameny vám totiž vnesou hřejivé teplo do těla a klid do mysli.

Masáž lánonými kameny = relaxace stará tisíce let

Už dva tisíce let před naším letopočtem používali k uvolnění svalstva horké kameny staří Číňané. V té době už si také v sousední Indii lidé přikládali na tělo zahřáté kameny, jejichž jemný povrch obrousila řeka či moře. V orientální medicíně navíc v průběhu masáže nešlo pouze o svalové uvolnění, ale i o rozproudění toku energie. Což má za cíl i masáž lávovými kameny. Ta samozřejmě vznikla na místech, která jsou poznamenaná velkou sopečnou aktivitou. Masáž lávovými kameny tak začali praktikovat lidé na Havaji a také v Japonsku. Na ostrovech, které vznikly sopečnou činností, se totiž kromě horkých pramenů, kde se také lidé koupali, nacházela spousta čedičových kamenů. V Japonsku se například lávové kameny používali k bodovým (akupresurním) masážím dříve než baňky či jehly. Dalšími, kdo používali horké kameny, byli severoameričtí indiáni. Ti je však užívali poněkud jinak, než pouze k fyzické slasti. Indiáni totiž věřili, že léčivá síla kamenů jim vrátí vše, co dříve ztratili.

Průběh masáže lávovými kameny

Přestože ve střední Evropě lidé zrovna nevěří indiánské myšlence, že kameny mají duše, tak si masáže lávovými kameny rádi dopřávají. A to hlavně kvůli relaxaci. Lávové kameny totiž po zahřátí v sobě dlouho udrží teplo, navíc obsahují velké množství energetické vibrace. Masáž tedy probíhá tak, že lávové kameny se zahřejí ve vodě zhruba na 40-50 °C, a poté už se jejich teplo přenáší do vašeho těla. Masér či masérka nejdříve vaši pokožku připraví na teplo tím, že ohmatá kameny a masíruje vás pouze svýma rukama a olejem, poté už ale k masáži bude používat lávové kameny. Těmi vás bude nejdříve masírovat, poté vám je položí na tělo, aby dál přenášely teplo do organismu. Kameny se kladou například v případě masáže zad od jejich spodní části až po šíji. Na konci masáže tedy budete mít na zádech hned několik lávových kamenů. K lepšímu uvolnění a navození harmonického stavu se používá aromatický olej. Tím se mimo jiné potírají kameny, díky čemuž dostanou známou lesklou černou barvu.

Masáž lávovými kameny se řadí mezi bodové masáže, protože působí na bloky na důležitých bodech (meridiánech) a pomáhá tak k rozproudění energetických drah, čímž dochází k harmonizaci energie v těle. Existuje také několik typů masáže lávovými kameny, jejichž postupy i původ se od sebe liší.

Typy masáže lávovými kameny

  • Hot stone massage – jedná se asi o nejoblíbenější a nejpoužívanější masáž, původ má na Havaji, v této masáži se používají pouze horké kameny
  • Japonská masáž – vychází z japonské tradiční techniky masáže „anma", při této masáži se nepoužívají oleje, lávové kameny se mohou pokládat i přes oblečení
  • Tranquility stone – tato masáž má původ v Číně, 53 kamenů je ohřáto zhruba na 38-40 °C, ovšem minimum masáže, hlavní je harmonizovat energii v těle
  • LaStone therapie – mísí prvky klasické masáže lávovými kameny a techniky amerických indiánů, používá se k ní 54 bazaltových (horkých) a 18 mramorových (studených) kamenů, protiklad horkých a studených kamenů urychluje metabolismus, bazaltové kameny jsou zahřáté až na 60-70 °C, časté jsou dlouhé prodlevy

Čím je masáž lávovými kameny tak výjimečná?

Jak už bylo uvedeno, nahřáté lávové kameny pomáhají uvolňovat svaly, které mohou být ztuhlé či zablokované. Díky teplu, které se dostane až tři centimetry pod kůži, se také otevírají póry na kůži a z těla se tak dostávají škodlivé látky. Teplo také podporuje krevní oběh a lymfatický systém, čímž pomáhají proti celulitidě. Lávové kameny fungují také ke zrychlení metabolismu a regulují trávení. Především ženy pak vyhledávají masáž lávovými kameny kvůli kosmetickým účinkům. Masírování aromatickým olejem totiž zvláčňuje pokožku. Kromě fyzických účinků jsou ale neméně důležité i ty psychické. Masáž lávovými kameny je totiž velice příjemná a uvolňující, po její dobu určitě zapomenete na vaše starosti a každodenní stres. Také má masáž vliv na harmonizaci tělesné energie, čemuž ale nemusí věřit ti, kteří nejsou příznivci tohoto alternativního způsobu myšlení.

Za masáž lávovými kameny si lehce připlatíte

Masáž lávovými kameny patří k těm dražším typům masáží. Většinou si můžete vybrat mezi třemi variantami – 60 minut, 90 minut a 120 minut. V prvním případě se jedná pouze o masáž zad a šíje, kdy se cena pohybuje okolo 600 - 800 korun, někde ovšem zaplatíte třeba i 1200 korun. Devadesáti minutová masáž vyjde okolo 1300 korun, kromě zad budete mít namasírované horní i dolní končetiny. Celková dvouhodinová masáž lávovými kameny, kdy se kromě zmíněných partií masíruje také obličej a dekolt, stojí zhruba 1500 - 1800 korun.

Masáž lávovými kameny

Může se masáž lávovými kameny praktikovat i doma?

Ano. Pokud chcete ušetřit, jako řešení se nabízí domácí masáže lávovými kameny. Zaprvé to ale vyžaduje již určité zkušenosti a znalosti, například ohledně důležitých bodů na těle či poloze energetických drah. Neodbornou masáží totiž můžete spáchat více neplechy než užitku. Zablokované svaly se vám nemusí podařit uvolnit, a naopak dosud uvolněné svaly můžete nechtěně zablokovat.

Další věcí je výběr lávových kamenů. Ty si můžete koupit ve specializovaných obchodech, často užívané kameny jsou z bazaltu, jiné najdete pod označením claptzu a gabro. A na kolik vás to vyjde? Například sada 36 lávových kamenů o hmotnosti 3,8 kilogramu stojí zhruba 1500 korun.

Dejte pozor také na to, aby kameny byly opravdu hladké a jemné na dotek, jinak nebude masáž příjemná. Při samotné masáži musíte také velmi dobře hlídat teplotu kamenů, lehce totiž můžete masírovaného člověka popálit.

Pro koho není masáž lávovými kameny určena?

  • pro osoby s vysokým krevním tlakem
  • pro osoby velmi citlivé na teplo
  • pro osoby, které nedávno prodělaly operaci
  • pro osoby s infekčním onemocněním, kožní infekcí či jinými záněty
  • pro osoby s epilepsií či cukrovkou
  • pro osoby s křečovými žílami
  • pro těhotné ženy se doporučuje jen při nižších teplotách masírovat šíji, ruce a nohy

Uchvátila vás masáž lávovými kameny? Už kvůli značnému prohřátí těla si ale tuto královnu masáží dopřejte raději v chladnějších dnech, aby nedošlo k přehřátí organismu.
Nechte se tedy opečovávat zkušenými odborníky, kteří vašemu tělu i mysli dopřejí jedinečnou relaxaci.



Napsat komentář: Masáž lávovými kameny – uvolní svaly a harmonizuje energii

RE: Masáž lávovými kameny – uvolní svaly a harmonizuje energii

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.