Skanzeny v Čechách: Kde lze objevovat kus historie?

Skanzeny v Čechách: Kde lze objevovat kus historie?
05. 04. 2021 Přečteno: 1290x

Skanzeny v Čechách poskytnou nejednomu milovníkovi historie skvělou podívanou. Pro jarní a letní výlety s rodinou jsou tyto památky jako dělané. Nejenže budete obdivovat exponáty, ale na některých místech se doslova přenesete do dřívějších dob. Skanzeny jsou totiž mnohem zábavnější formy muzea zanesené primárně do přírody.

Pokud se s blízkými rozhodnete navštívit skanzeny v Čechách, můžete vybírat hned z několika krásných míst. Procestovat republiku můžete skutečně křížem krážem. Začněte třeba na Chebsku ve skanzenu Doubrava a ukončete své výletování na Opavsku ve skanzenu lidových tradic a řemesel v obci Bolatice. Objevujte tato i další místa společně s námi.

Skanzeny v Čechách: Na výletě po Chebsku aneb návštěva skanzenu Doubrava

Chebsko je známé především velmi zachovalým hradem a také Špalíčkem. Za návštěvu ovšem stojí i obec Doubrava. Zde stojí stavení, která se řadí mezi nejkrásnější skanzeny v Čechách. Jedná se tedy konkrétně o památkovou rezervaci, jejíž původ lze hledat již v osmnáctém století. Objevovat kousek historie můžete v celé obci, avšak za důkladné prohlédnutí stojí hlavně Rustlerův statek s číslem popisným 9. V domě se nachází expozice zemědělského nářadí a v současné dobé zde můžete obdivovat i dobové obrazy a dřevěné či keramické výrobky. Ty jsou v mnohých případech k prodeji nadšeným návštěvníkům. Ovšem kochat se zde můžete i typicky vesnickým vzhledem stavení a dvorku s chlévem. Vše je původní z roku 1751. Cena pro jednotlivce je nyní stanovena na 70 kč a pro rodinu na 180 kč. Otevřeno má skanzen Doubrava od 1. dubna do 30. září.

Čtěte také:

Tajemné hrady v Česku aneb výlety pro nebojácné

Skanzeny v Čechách: Na výletě po Plzeňsku aneb návštěva skanzenu Chanovice

Krásné skanzeny v Čechách nabídne kromě jiného i Plzeňský kraj. Za vidění rozhodně stojí ten v obci Chanovice, jež spadá pod Klatovské muzeum. Zde můžete obdivovat devět dobových stavení z osmnáctého až devatenáctého století, stodolu, chlév, roubenou kolnu a tzv. špýchar, což je budova sloužící původně k uložení obilí. V průběhu uplynulých tří let památka procházela rozsáhlou rekonstrukcí v rámci, které se také rozšiřovala. Vstupné pro jednotlivce je ve výši 40 kč, snížené pak činí 20 kč. Navštívit skanzen Chanovice můžete v průběhu měsíce června, července, srpna i září.

Až navštívíte skanzeny v Čechách, přenesete se do dávných dob.

Skanzeny v Čechách: Na výletě po Královéhradecku aneb návštěva skanzenu Krňovice

I v okolí Hradce Králové lze objevovat zajímavé skanzeny v Čechách. Konkrétně tedy musíte zamířit do obce Třebechovice pod Orebem. Zde se nachází skanzen Krňovice, jehož výstavba započala před devatenácti lety. Obdivovat můžete původní zrekonstruovaná stavení i repliky z 18. a 19. století jako například polabský statek, hospodu „Na Špici“, špýchar ze Semechnic, roubenou školu, kovárnu, zvonici, vodní mlýn, větrný mlýn, kapličku či stodoly z Klášterce nad Ohří a Ledců. Zahálet tedy rozhodně nebudete. Místo je přímo nabité historií a prohlídka bude bavit nejen dospělé, ale i děti. Vstupné pro jednotlivce činí 80 kč a pro rodinu 180 kč. Otevřeno mají ve skanzenu Krňovice během května a června pouze o víkendech. Přes všední dny sem můžete zavítat pak v červenci a srpnu. Návštěvní sezóna končí 31. 10.

Skanzeny v Čechách: Na výletě po Opavsku aneb návštěva skanzenu Bolatice

Své výletování za skanzeny v Čechách můžete zakončit třeba na Opavsku v obci Bolatice. Zde se přenesete do doby, kterou žili naši předkové zhruba přes 70 lety. Skanzen Bolatice je primárně zaměřený na ukázku lidových tradic a řemesel z 19. a počátku 20. století. Prohlídka je umožněna do interiéru obytného domu, prádelny, špýcharu, koňských stájí, stodoly či kůlny. Kromě jiného tu můžete navštívit i expozici tzv. souvků (kamenů, které vznikly ledovcovou činností) a expozici experimentální archeologie. Tyto prohlídky jsou umožněné zdarma. Otevřeno mají pouze o víkendech, a to v období červen až září. Vstupné je jinak velmi přijatelné a činí pouze 10 kč.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Napsat komentář: Skanzeny v Čechách: Kde lze objevovat kus historie?

RE: Skanzeny v Čechách: Kde lze objevovat kus historie?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.