Pelyněk černobýl /Artemisia vulgaris/

img

čeleď: hvězdicovité

Pelyněk černobýl – popis

Pelyněk černobýl je asi 150 cm (ojediněle i přes 2 m) vysoká bylina. Tuhé, hranaté, větvené a často červeně naběhlé lodyhy vyrůstají v trsech z oddenku. Dolní listy jsou řapíkaté, peřenodílné, 10 – 15 cm dlouhé, lodyžní listy jsou menší, přisedlé a peřenoklané. Listy v květenství jsou jednoduché a kopinaté, zespodu bíle plstnaté. Drobné úbory vyrůstají na krátkých stopkách a shlukují se do bohatě větvených lat. V květenství jsou pouze trubkovité květy. Plodem jsou neochmýřené nažky.

Pelyněk černobýl – léčivé účinky

Pelyněk černobýl obsahuje eukaptol, hořčinu artemisin, inulín, cholín, organické kyseliny, třísloviny, sliz, cineol a jedovatý thujon, kterého je však přítomno výrazně méně než v pelyňku pravém. Pelyněk černobýl podporuje trávicí činnost (bere se proto např. při nechutenství), tlumí křeče a to zejména střevní, zmírňuje menstruační bolesti, osvědčil se i při nemocech žlučníku.

Obvykle se pelyněk černobýl podává ve formě nálevu, kořen ve formě prášku. Vzhledem k tomu, že pelyněk černobýl je drogou mírně jedovatou, neměl by se nikdy užívat dlouhodobě (otrava se projevuje poklesem krevního tlaku, poruchami srdečního rytmu, případně poškozením nervového systému).

Pelyněk černobýl byl jednou z rostlin, které měly údajně fungovat proti vodníkům. Ottův slovník naučný o pelyňku černobýlu říká: "Zvláště kořenů jest v lékařství upotřebováno a na venkově odedávna užíváno černobýlu nejen jako prostředku proti nemocem, ale i v kouzelnictví. Místy dává se i jako zelenina do jídel. Kde jest mnoho much v bytě, tam dávají kytici černobýlu na klidné místo, na niž se pak večer sletují mouchy ve velikém množství, tak že mohou býti snadno zahubeny."

Použitelné části pelyňku černobýlu: kvetoucí nať a kořen

Období květu: červenec až září

Pelyněk černobýl – použití v kuchyni a pěstování

Ze sušeného, nasekaného pelyňku se vyrábí speciální doutník, se kterým se prohřívají akupunkturní body. Tato stará léčebná technika se nazývá moxa a pochází z Dálného východu. Pelyněk černobýl se uplatnil i v kuchyni, kde se používá jako koření do polévek nebo do různých mas (husa, kachna).

V Česku je pelyněk černobýl rozšířen po celém území, roste podél cest, na mezích, na náspech, na březích, na rumištích, v křovinách a v okolí lidských sídel. Vyžaduje půdy bohaté na dusík.

Tip: Nálev proti křečím

1 lžička pelyňku  na 1/4 l vroucí vody, podává se 1 x až 3 x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.