Na bolavý žaludek je pelyněk požehnáním. Jeho užívání má ale i svá rizika
Dalo by se říci, že pelyněk je bylinka jako každá jiná. Ovšem pokud se rozhodnete pelyněk užívat, měli byste znát i případná negativa, která s sebou jeho užívání nese. Pelyněk je skvělý pro zažívací trakt, proti plynatosti i jako přírodní prevence proti chřipkovým onemocněním.
V minulosti se pelyněk používal k likvidaci střevních červů, především škrkavek a červců. Ostatně dodnes jej alternativní medicína doporučuje jako součást očisty od parazitů. Jinak pelyněk obsahuje artemisinin, který je považován je nejúčinnější antimalarikum. A vědecké studie dokonce ukazují, že pelyněk může likvidovat i některé rakovinné buňky.
Pelyněk v přírodní medicíně
Pelyněk je vonná trvalka a patří do stejné čeledi jako sedmikrásky, tedy hvězdnicovitých. Oproti jemné a nevýrazné sedmikrásce má však pelyněk aromatickou vůni a silnou, hořkou, kořenitou chuť. Pelyněk se dá koupit jako sušená bylina, případně je možné jej sbírat. Nejčastěji podél cest a také na skládkách. Má rád místa, kde je hodně dusíku.
Fenykl pomůže na bolavý žaludek a podrážděné oči
Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny
Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky
Cenné látky ukryté v pelyňku
Nejznámější pelyněk pravý a pelyněk roční mají účinky podobné. Pelyněk se dá použít čersvý či sušený. Přičemž všechny nadzemní části (tedy stonek, listy a květy) mají léčebné využití. Z pelyňku můžete využít také esenciální olej. Silice se získává z listů a květoucích natí parní destilací. Studie zjistily, že pelyňkový esenciální olej obsahuje minimálně 28 složek, přičemž těmi hlavními jsou β-pinen a β-thujon. Dále se v něm pak ukrývá například i chamazulen, který je hlavní složkou heřmánku či řebříčku, flavonoidy, karotenoidy, fenolové kyseliny, třísloviny a spoustu dalších účinných látek.
Je thujon v pelyňku jedovatý?
Potencionálním nebezpečím může být obsažený toxický thujon. Uvádí se totiž, že může mít neurotoxické účinky a zároveň může způsobovat těžké podráždění žaludku a střev, podráždit další orgány, vyvolat křeče a vzhledem k tomu, že prokrvuje pánev, může u těhotných způsobit potrat. Problémová je v tomto směru především destilace byliny v alkoholu, která koncentraci thujonu zvyšuje. Z toho důvodu je vhodné pelyněk na čaj alespoň dvě minuty povařte. Thujon se totiž teplem vypařuje. Alkoholové tinktury thujon obsahují, nejsou proto vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. V případě jejich užívání je nutné držet se striktně dávkování a využívat je pouze krátkodobě, při potížích.
Zdravotní benefity pelyňku
Pelyněk je skvělým přírodním léčivem při malárii. V tomto případě za to můžeme být vděčni artemisinu, který je považován za nejsilnější antimalarikum na trhu. Rychle totiž snižuje počet parazitů v krvi pacientů s malárií. Dále je pelyněk bylinou protirakovinnou. A opět zde hraje prim artemisinin. Ve studiích si poradit s buňkami rakoviny prsu. V případě výskytu střevních červů (i tasemnic), může být pelyněk využit jako jejich likvidátor. Skvělé výsledky jsou i při alternativní léčbě Crohnovy choroby. Díky tomu, že pelyněk obsahuje antimikrobiální a protiplísňové složky, dokáže si poradit například i s E.coli nebo salmonelou.
A likviduje i houby či chřipkové viry. Díky protizánětlivým analgetickým vlastnostem může zmírňovat i fyzické bolesti. Zjistilo se, že pelyněk může mít neuroprotektivní a antidepresivní účinky. Studie na zvířatech naznačují, že může zvýšit hladinu serotoninu a podpořit tvorbu antioxidantu glutathionu v mozku. A v neposlední řadě pak pelyněk může upravit i hladinu cukru v krvi, což může být klíčové pro pacienty s diabetem.
Pelyněk jako první volba na trávicí systém
Ode dávna se pelyněk využívá k podpoře trávení a k léčbě trávicího systému. Především pak v alternativní medicíně. Jeho složky totiž účinně stimulují produkci žluči a trávicích enzymů, což může pomoci zlepšit trávení a zmírnit i některé zažívací obtíže, jako je nadýmání, plynatost, křeče, střevní koliky, průjem nebo poruchy trávení. Zároveň pelyněk podporuje tvorbu žaludečních šťáv, dezinfikuje a kladně působí na činnost žlučníku a jater. Hojně se užívá i při nechutenství.
Správná příprava pelyňkového čaje
Máte chuť pelyněk okusit? V bylinářství nebo v lékárně si pořiďte kvalitní čistý pelyněk. Doma pak vezměte půl až jednu čajovou lžičku, zalijte šálkem vody, vložte do hrnce a přiveďte k varu. Dvě minuty povařte. Ihne slijte a můžete začít popíjet. Ale pozor: čím více pelyňku použijete, tím více hořký výsledný čaj bude. A zároveň je dobré myslet na to, že pelyňkový čaj se pije neslazený. Jen tak bude mít ty nejlepší účinky. Chcete-li mu dodat sladší chuť, můžete přidat trochu lékořice, fenylku, máty nebo anýzu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku