Šípky k podzimu neomylně patří. Připravte si z nich skvělou marmeládu nebo přírodní lék na nachlazení
Šípky budou mít už brzy po sezóně. Pokud se chcete vypravit na jejich sběr, máte nejvyšší čas. Šípky jsou cennou podzimní surovinou a rozhodně bychom se venku neměli nechat bez povšimnutí. Obsahují celé spektrum zajímavých vitamínů i minerálních látek. A v období viróz pečují o naše zdraví!
Šípky si nasbírejte a uchovejte na “horší” časy. Zima je dlouhá a jistě přijde chvíle pro jejich využití. Jakmile se o vás budou pokoušet nějaké bacily, můžete s nimi díky pomoci šípků pořádně zatočit. Je zbytečné nakupovat si léky na nachlazení v lékárně, když v přírodě máme k dispozici skvělou alternativu.
Šípky z přírody rovnou na stůl
Co si budeme povídat, sbírat šípky není ale žádná velká zábava. Šípkový keř plný trnů bude své plody bránit zuby nehty. Přesto se vám jistě podaří nad ním zvítězit a něco domů přinést. Rozhodně doporučujeme vyzbrojit se na sběr šípků pracovními rukavicemi. Plody pak můžete z keře “sundávat” pomocí nůžek. Takový sběr pak už půjde rozhodně lépe. Navíc můžete na šípky vyrazit v rámci podzimní procházky, což bude dvojnásob příjemné. Léčebné účinky šípků znaly už naše babičky a prababičky. A možná, že i vy sami jste je ještě povinně sbírali do školy. Šípky jsou ale v módě pořád, i když se teď o nich už tolik nemluví. Vše na nachlazení a chřipku, co je možné dostat v lékárně (kde za to ovšem tučně zaplatíte), nabízí už několik těchto červených kuželovitých plodů. Dříve se z šípků dělal nejen čaj, ale i víno, marmeláda nebo likér. Šípky jsou totiž jednou z nejlepších prevencí proti nachlazení a infekcím.
Podzim se blíží. A s ním i čas vyrazit na šípky!
Jak zpracovat rakytník? Na domácí rakytníkový likér, sirup, med i rakytníkový olej
Poznejte sílu přírody! Hlohovice snižuje krevní tlak a léčí nemocné srdce
Šípky mají naprosto skvělé složení
Co se týče vitamínu C, obsahují ho šípky dokonce až desetinásobek toho, co citróny. Ve 100 g dužiny je totiž 200–500 mg vitamínu C. Nesmí být však přejité mrazem, v takovém případě však množství vitamínů v šípcích dramaticky klesá. Z ostatních vitaminů obsahují velké množství karotenů – provitamínu A a vitamínů skupiny B. A zanedbatelné nejsou ani minerální látky, stopové prvky, organické kyseliny, třísloviny a hojivé slizové látky.
Šípky místo léků na horečku a nachlazení
Výzkumy prokazují, že samotné léky na horečku a nachlazení jsou v podstatě všechny téměř shodné a fungují na stejném principu. Působí často proti bolesti, tělo se začne více potit a tím se tedy bránit proti nežádoucím virům. Na stejném principu vlastně fungují i doplňky stravy, které jsou běžně k mání v lékárně. Avšak za nemalý peníz. Narozdíl od lékárny, si šípky můžeme v přírodě nasbírat zadarmo.
Šípky zpracováváme výhradně za studena
Důležité je pamatovat si, že vitamín C se varem ničí. Takže pokud chceme, aby si šípky zachovali co nejvíce “céčka”, je třeba zpracovávat je za studena. A také bez použití kovu. Rozdrtit šípky tedy můžeme kuchyňským válečkem, v kávomlýnku anebo třeba v keramickém hmoždíři. Na čaj se šípky louhují 24 hodin v chladné vodě. Zahřát je druhý den můžete maximálně jen na 42 stupňů, ne více. A pozor na “chloupky”, které jsou schovány uvnitř šípků. Mohou dráždit zažívací ústrojí. Pro dokonalé přecezení tedy nepoužívejte sítko, ale například obyčejné plátýnko, kávový filtr nebo utěrku.
Šípky – recept: Šípková marmeláda
Přísady:
- 1 kg pevných šípků
- 350 g třtinového cukru
Příprava:
Šípky očistíme a zbavíme jadérek i chloupků. Necháme je pak zhruba dva dny měknout na vlhkém místě, ideálně v litinovém hrnci. Následně je umeleme. Přidáme k nim cukr a třeme tak dlouho, dokud se všechen cukr zcela nerozpustí. Promícháme a plníme do malých skleniček. Uchováváme v chladu a temnu.
Autor článku: Monika Poledníková
Napsat komentář: Šípky k podzimu neomylně patří. Připravte si z nich skvělou marmeládu nebo přírodní lék na nachlazení
RE: Šípky k podzimu neomylně patří. Připravte si z nich skvělou marmeládu nebo přírodní lék na nachlazení