Pelyněk pravý /Artemisia absinthium/

img

Pelyněk pravý – popis

Pelyněk pravý je vytrvalá, až 120 cm vysoká bylina, která má mnohačetný oddenek, spodní část lodyhy dřevnatí. Světlé lodyhy tvoří trsy. Peřenodílné listy jsou stříbřito-šedě plstnaté. Přízemní listy mají dlouhý řapík, jsou třikrát peřenodílné, s úzce kopinatými úkrojky. Horní lodyžní listy jsou jednoduše nebo dvakrát peřenodílné. Vrcholičnaté laty tvoří drobné, kulovité květní úbory. Květenství nemá okvětní jazýčky, skládá se z trubkovitých, žlutých kvítků. Plody jsou vejčité nažky.

Pelyněk pravý – léčivé účinky

Preparáty z pelyňku pravého stimulují vylučování trávicích žláz, žlučníku a dvanácterníku a tímto způsobem zlepšují chuť do jídla a trávení. Předepisují se při nechutenství, gastritidě se sníženou kyselostí žaludku a žaludečním nadýmání, kolikách v žaludku, cholecystopatii (dyskinéza žlučových cest, cholecystitida), onemocněních jater a anémii. Mají i protizánětlivé účinky a tonizující (povzbuzující) efekt při chřipce a nachlazení. Používají se také při střevních parazitech.

Lidové léčitelství doporučuje pelyněk pravý i při bílém výtoku u žen, nepravidelné menstruaci, malárii, angíně pectoris, nespavosti, epilepsii, ke zpevnění dělohy, při tuberkulóze, zvracení apod. Ve formě obkladů z čerstvých rostlin používáme při revmatizmu a ekzémech. Pelyněk se nesmí užívat při žaludečních a dvanáctníkových vředech a při vnitřním krvácení. Pro obsah thujonu se nesmí užívat dlouhodobě, protože může způsobit křeče až bezvědomí.

Použitelné části pelyňku pravého: nať a květ

Období květu: červen až srpen

Pelyněk pravý – použití a pěstování

Pelyněk pravý se vyskytuje od nížin až po podhorské pásmo. Roste zejména na suchých místech, kamenitých stráních, rumištích, navážkách, podél cest apod. Dává přednost teplým, zejména vápencovým podkladům s dostatkem dusíku.

Obvykle se podává formou nálevu. Jako koření slouží čerstvé nebo sušené mladé listy, popř. dosud nezdřevnatělé části natě. Pelyněk pravý se používá při přípravě některých hořkých či nahořklých alkoholických (destilát Absint a víno Vermut) i nealkoholických (tonic) nápojů. Do pokrmů se přidává jen několik málo listů, a to především k tučným vařeným nebo pečeným masům, jejichž chuť se nejen zpříjemní, ale napomůže i jejich lepšímu strávení. Pro tyto své léčivé účinky je pelyněk užíván také ve farmacii jako stomachicum a digestivum.

Tip: Čaj

1 čajová lžička řezané ho pelyňku na šálek (200 ml) horké vody. Pije se 3x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.