Pelyněk pravý: Bylina, která pečuje o zdravý žaludek, zažívání a dobré trávení. Víte, jak jej správně používat?
Pelyněk pravý není zrovna výstavní bylinkou. Už na první pohled vypadá jako obyčejný plevel. Patří ovšem mezi nejvyhledávanější byliny k léčbě trávení. Funguje jako jeden z nejlepších “povzbuzovačů” na zažívací ústrojí. Zklidní nevolnost, zkažený žaludek a zbaví i nadměrné plynatosti. Také si umí poradit v případě, že nás začnou trápit křeče v trávicí soustavě. Celkově pak zklidňuje.
Pelyněk pravý znaly už domorodé severoamerické indiánské kmeny. Hojně jej využívaly k léčbě široké škály obtíží. Ovšem kvůli tomu, že má pelyněk nepříjemně hořkou chuť, se dnes z moderního bylinářství téměř vytratil. Respektive využívá se, ale jen velmi málo. Což je škoda, protože jde o rostlinu, která působí antirevmaticky, antisepticky, dezinfekčně i sedativně. Má i silné protizánětlivé účinky
Pelyněk pravý versus pelyněk černobýl
Existuje více druhů pelyňků. Pelyněk pravý je opravdu silnou bylinou, která patří ideálně jen do rukou bylináře. Pokud se rozhodnete sami jej využívat, pak výhradně jednorázově, nikoliv v bylinné kúře. Pelyněk pravý tedy využíváme výhradně akutně a krátkodobě. Maximální jednorázová dávka pelyňku pravého nesmí v žádném případě překročit 1 g. U denní dávky je pak maximum na třech gramech. Na vině je obsažená látka thujon, která je ve vyšších dávkách toxická pro játra a nervovou soustavu. Oproti tomu pelyněk černobýl je mnohem bezpečnější. Jeho mladé výhonky a listy se používají i jako koření. Podobně je možné využít i mladá poupata. Jídlům dodají delikátní chuť a přitom pečují o dobré trávení. Další možnost je využít pelyněk estragon. Na zdraví má velmi podobné účinky jako předchozí dva pelyňky, ale je ještě o něco šetrnější. Je to základní koření francouzské kuchyně. Často se využívá k aromatizování vinných nebo ovocných octů, bylinkových másel, do nádivek, drůbeže a k pečeným či dušeným masům.
Pickles: Kvašená zelenina dokáže upravit rozhozené zažívání i náladu
Ořechovka neboli ořechovice patří do každé domácnosti. Čistí žaludek a má antibiotické účinky
Zázračná šalvěj lékařská: Vyrobte si bonbóny, sirup nebo balzám na vlasy
Pelyněk pravý a jeho účinky na zdraví
Odvar z pelyňku se využívá k léčbě zažívacích obtíží i bolestí v krku. Pomůže při nechutenství, bolestech žlučníku, při otravách zkaženými potravinami i při nevolnosti. Doporučuje se lidem, kteří trpí Crohnovou chorobou. Zevně funguje jako antiseptický prostředek na řezy, rány, vyrážky a boláky. Nálev z čerstvých nebo sušených listů se zase používá jako podpůrný prostředek při léčbě zápalu plic, nachlazení, při kašli a bronchitidě. Pelyňkový čaj posiluje imunitu, udržuje zdravé srdce, podporuje funkce jater a žlučníku, čistí tlusté střevo od parazitů a ulevuje od silných menstruačních bolestí. Vnitřně i zevně se pak často používá při léčbě revmatismu. Obklad z listů se pak používá na oči, které bolí, pálí, případně je v nich zánět.
Nežádoucí účinky, které pelyněk pravý vykazuje
Pelyněk pravý je bylinou, se kterou je nutné zacházet velmi opatrně. Jestliže nám fytoterapeut naordinuje bylinnou kúru, ve které pelyněk hraje jednu z hlavních rolí, rozhodně bychom čaj neměli popíjet déle než 14 dní. Pak je důležité udělat alespoň měsíční pauzu. Sami si pelyněk ordinujte jen výjimečně a výhradně jednorázových dávkách. V každém případě se pelyňku musí vyhnout těhotné a kojící ženy, jelikož bylina má abortivní účinky (vyvolává potrat). Užívat jej nesmí ani jedinci, kteří trpí epilepsií. Je také důležité uvést, že pelyněk pravý je velice silným alergenem.
Pelyněk pravý a jeho další využití
Nejen pro léčebné účely je pelyněk pravý využíván. Velice populárním je také v oblasti domácí kosmetiky. Oplachy vlasů pelyňkovým čajem pomáhají na nadměrně padající vlasy nebo vlasovou pokožku s lupy. Celkově pak pelyněk vlasy posiluje. Pelyněk je také populární repelentní bylinou. Až už jej máte zasázený na zahrádce nebo si z něj vyrobíte domácí repelent, funguje perfektně. Vláknitá kůra se pak používá k tkaní rohoží, košů, k výrobě látek a podobně. Lze z ní dokonce vyrobit papír.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Rene L.
Bylina se totiž tak rozroste , že ji nestíhate kosit. Alespoň já ji za sezonu cca 3x zkrátím uplně až na "hlínu" a vždycky vyroste a nepřestane dokud není v podstatě už větší zima na podzim. Dost odolná rostlina je to.
Ale doporučuji z pelyňku udělat tinktůru, použije se na to větší množství rostliny a tinktura vydrží dlouho a užívá se dle potřeby a jen když je problém třeba právě zažívací, tak jak uvádí článek.