Zázračná šalvěj lékařská: Vyrobte si bonbóny, sirup nebo balzám na vlasy
Šalvěj lékařská je bylinou, kterou lidoví léčitelé velmi rádi využívají. Ukrývá v sobě spoustu cenných látek, díky kterým je možné využít ji na spoustu obtíží. Může pomoci při bolestech v krku, kožních zánětech, výrazném pocení, ale třeba i při nadměrném vypadávání vlasů nebo enormně se mastící kůži.
Všeobecně se dá říci, že šalvěj působí dezinfekčně a protizánětlivě. Není však dobré využívat ji ve větších dávkách. To by nám už nemusela prospívat. Krátkodobě však může být zajímavým doplňkem léčby angíny nebo nepříjemného kašle. A co dál tahle úžasná bylina skrývá?
Šalvěj lékařská a thujon
Co mají společného šalvěj lékařská a pelyněk pravý? Na obojí si musíme svým způsobem dávat pozor. Obsahují totiž silici zvanou thujon! Jde o látku, která může mít nebezpečné až omamné účinky. Tedy pokud ji užíváme ve vysokých dávkách. Běžného rozumného užívání se bát rozhodně nemusíme. Pokud byste se šalvějí předávkovali, rozhodně vám nebude nejlépe. Ovšem z vyvařené byliny do vody se vám to jen tak nestane. Ovšem právě thujon je základní látka alkoholického nápoje absinth. Pokud byste tento alkohol pili ve velkých dávkách a často, pak snadno a rychle ohrozíte své zdraví. Účinná látka thujon se také do vody (tedy následně do čaje) neuvolňuje zdaleka tolik, jako do alkoholu. Čaj tedy při běžném dávkování a používání nemá tyto nežádoucí účinky. Přesto by dávka šalvěje měla být ideálně v rozmezí 4-6 g. K předávkování dochází ve chvíli, kdy pozřeme 15 g a více této byliny. A to rozhodně není žádoucí.
Šalvěj jako pomocník při nadměrném pocení
Dostupná kosmetika předcházející nadměrnému pocení je plná hliníku. A ten našemu tělu neprospívá. Šancí může být používání kosmetiky se šalvějí, případně i yzopem lékařským, který má v tomto směru podobné účinky. Mírně může pomoci i každodenní pití šalvějového čaje. Šalvěj totiž podporuje stahování potních žláz. Ale pozor – v žádném případě jej nepijte déle než čtrnáct dní v kuse.
Šalvěj lékařská není vhodná pro těhotné a kojící
Šalvěj je bylinou, která je v těhotenství kontraindikována. Tedy do pitného režimu těhotných nepatří. Ty by se jí měly ideálně v tomto období vyhýbat. Rozhodně tedy vnitřně. Vnější střídmá aplikace neuškodí. V době kojení je však vhodné vyhnout se šalvěji úplně. Látky obsažené v šalvěji totiž snižují tvorbu mateřského mléka. Pokud tedy chcete kojit co nejdéle, této rostlince se v tomto období obloukem vyhýbejte. Využít pomoc šalvěje je pak možné až při odstavování. Šalvěj vám pomůže laktaci zcela zastavit.
Šalvěj lékařská v kosmetice
Šalvěj se nejčastěji používá do zubních past a ústních vod. A to díky svým stahujícím a dezinfekčním účinkům. Nálev z šalvěje je však vhodný také pro potlačení tvorby lupů. Tedy velmi často se výtažek z šalvěje používá i do šamponů a kondicionérů. A ani zkrášlující krémy nestojí v pozadí. Zejména na nejrůznější pupínky a akné byste sotva hledali lepší bylinu. Koupit si můžete i šalvějové žvýkačky. Ovšem zde se dostáváme k problému. Protože většina těch běžně dostupných je nadopována sladidly, které našemu tělu rozhodně neprospívají. A obsažený výtažek z šalvěje to rozhodně nezachrání. Alternativou proto může být žvýkání čerstvého šalvějového listu.
Vyzkoušejte: Šalvějový balzám na vlasy
Přísady:
- 250 g sušených listů – šalvěj lékařská
- litr vody
- ¼ l octa
Příprava:
Sušené listy šalvěje a vodu dáme do hrnce, přivedeme k varu a 15 min vaříme. Poté vypneme plamen, přiklopíme pokličkou a necháme 48 hodin louhovat. Občas promícháme. Po dvou dnech slijeme přes sítko, vymačkáme šalvěj a ještě přelijeme přes jemné plátýnko. Přidáme ocet a plníme do tmavých lahví. Tento balzám dodá vlasům lesk. Používá se každé dva až tři dny, neoplachuje se, zůstává ve vlasech. Je pro vlasy blahodárný, dodá jim poddajnost.
Šalvějové bonbóny na chuť
Přísady:
- 2 lžíce sušená šalvěj
- 100 ml vody
- 100 g cukru
- 120 g medu
- šťáva z ½ citrónu
Příprava:
Šalvěj zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a přidáme cukr, med a citrónovou šťávu. Dáme vařit a vaříme tak dlouho, až hmota začne tuhnout. Poté celou směs vylijeme na plech vyložený pečicím papírem a nakrájíme na kousky. Po vychladnutí uzavřeme do dózy nebo zavařovací sklenice.
Šalvějový sirup
Přísady:
- 300 g třtinového cukru
- 300 ml vody
- 15 g šalvěje lékařské
Příprava:
Cukr dokonale rozmícháme ve vodě tak, aby se všechen rozpustil. Čtvrt hodiny povaříme a poté kastrol odstavíme a přisypeme šalvěj. Ten necháme za občasného promíchání půl hodiny louhovat. Pozor – voda by neměla vařit! Poté sirup přelijeme do skleněné lahve, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Po otevření lahvičky je pak nutné uchovávat sirup v lednici.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Renda
Monika
Pokud povaříte šalvěj, budete mít výborný čaj. Z nálevu si zase můžete připravit skvělé kloktadlo při bolestech v krku. Pokud ale chcete opravdu účinnou ústní vodu, pak máte dvě další možnosti. Do 250 ml zavařovací sklenice nalijte 10 ml čistého lihu (může být vodka, slivovice – minimálně musí mít 40 %, ideálně však 60 %). Do alkoholu nakapejte 8 kapek šalvějového éterického oleje a můžete přidat ještě dvě kapky mátového. Důkladně protřepejte. Dolijte zchladlou převařenou nebo destilovanou vodou. Uchovávat můžete v koupelně, spotřebujte ideálně do tří týdnů. Druhou možností je zalít 1 čajovou lžičku sušených šalvějových lístků 2,5 šálky horké vody. Přihoďte dva hřebíčky a ½ lžičky semen anýzu. Přikryjte a louhujte do zchladnutí. Pak sceďte a přelijte do čisté nádoby. Tuto ústní vodu je nutné uchovávat v lednici a spotřebujte ji maximálně do 2-3 dnů. Ať se vám dílo povede! Monika, redakce