Šalvěj jako oblíbená léčivka proti bolestem hlavy i nachlazení. Víte, jak ji správně užívat?
Šalvěj je v přírodní medicíně naprostou jedničkou. Na respirační onemocnění byste těžko hledali lepšího pomocníka. Šalvěj působí proti virům, mikrobům a uvolňuje hleny. Díky tomu je oblíbenou bylinou právě v období chladného počasí. Ovšem věděli jste, že nesprávnou přípravou si můžete i ublížit?
Nejen přírodní lékárnička má šalvěj v oblibě. Šalvěj se hodí také jako zajímavá ingredience v kuchyni. Dá se přidávat do omáček, polévek anebo třeba do těstovin. Jak tedy šalvěj nejlépe zpracovat?
Šalvěj na nemoci z nachlazení, i pro lepší náladu
Šalvěj lékařská si poradí s nachlazením nebo bolestmi v krku. Pomáhá, mimo jiné, rovněž při léčbě kožních onemocnění, Alzheimerovy choroby, rakoviny a deprese. Využívat můžeme čerstvou nebo sušenou šalvěj, ale také můžeme volit esenciální olej ze šalvěje. Inhalace vůně pomáhá totiž zlepšovat náladu a zbavuje úzkosti. Šalvěj je samozřejmě jako každé jiné silné léčivo v některých případech nutno užívat s obezřetností. Například její vysoušecí účinek, který je užitečný mimo jiné při nadměrném pocení, může například snižovat tvorbu mateřského mléka u kojících matek.
Šalvěj a její použití v aromaterapii
Jitrocel a šalvěj na nachlazení - domácí jitrocelový sirup, šalvějový sirup a šalvějové bonbóny
Vyrobte si domácí sirup z rýmovníku a zbavte se nachlazení i stresu
Šalvěj na nachlazení i špatnou náladu
Kvůli svým “vysoušecím” účinkům se šalvěj také nehodí pro jedince trpícími suchou pokožkou, suchým kašlem a vysokými teplotami. Faktem je, že šalvěj působí proti virům a bakteriím a zmírňuje zduření lymfatických uzlin – díky těmto vlastnostem je ideálním lékem na rýmy doprovázené velkým množstvím hlenu. A rovněž je protizánětlivá. Podle ájurvédy má také šalvěj jedinečné účinky na nervovou soustavu. Šalvěj lze nejlépe využít k čištění tělesných tekutin a jako cestu z emoční stagnace. Uklidňuje a čistí mysl – zbavuje nadbytečných myšlenek, lpění, tužeb a vášní. Pomáhá nám udělat další krok. Doporučuje například přidat několik kapek šalvějového esenciálního oleje do misky s horkou vodou a uvolněné aroma pak inhalovat. I rýma a ucpaný nos mohou mít někdy vliv na náladu a nervovou soustavu. Inhalace šalvěje může v takových případech uvolnit dýchací cesty, ale i rozjasnit otupělou mysl. Šalvěj se tradičně používá k čištění energie v místnostech – zapálenými listy šalvěje je například možné vykuřovat nový dům. Kouř se dá taky v případě nutnosti nahradit rozprašováním esenciálního oleje.
Výzkumy potvrzují tradiční znalosti
Odborné studie potvrdily tradiční poznatky, že šalvěj je účinná při léčbě depresí, podporuje paměť a zlepšuje náladu. Bylo dokonce prokázáno, že kromě schopnosti léčit běžná onemocnění, má šalvěj potenciál při léčbě mnoha závažných onemocnění, jako je deprese nebo demence. Další studie zase jednoznačně prokazují, že šalvěj podporuje paměť a myšlení, a při vyšších dávkách zlepšuje náladu a pozornost, přičemž vyvolává pocity klidu a spokojenosti.
Výtažek ze šalvěje pomohl například pacientům s méně i středně rozvinutou Alzheimerovou chorobou a esenciální olej zase zlepšil rychlost okamžité schopnosti vybavit si slova. To vše bez jediného záznamu o nepříznivých vedlejších účincích.
Šalvěj raději převařenou
Chcete-li si pochutnat na šalvějovém čaji, rozhodně byste neměli podcenit správnou přípravu. Vzhledem k tomu, že obsahuje látku thujon, která ve vyšším množství může dráždit nervový systém i ledviny, je vhodnější šalvěj pro pití převařit, a to alespoň po dobu jedné až dvou minut. Tím se jedovatého thujonu zbavíme. Ovšem třeba pro účely kloktání nebo obkladů toto není nutné dělat. A budete-li chtít, vypěstujte si letos šalvěj vlastní. Dá se snadno vypěstovat i ze semínka. Šalvěj je značně odolná, a pokud má dostatek světla, dokáže se o sebe postarat víceméně sama. Její květy přitahují opylovače a v létě se keříky šalvěje ve vaší zahradě budou doslova vyjímat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku