Pěstování a skladování borůvek

01. 03. 2018 Přečteno: 2159x

Čerstvost borůvek poznáme podle toho, že nejsou příliš měkké. Další známkou čerstvosti je jejich stříbřitý povlak. Natrhané borůvky bohužel příliš dlouho nevydrží. Je potřeba je rychle zpracovat, ať už je dát zamrazit nebo je spotřebovat ihned. V ledničce nám vydrží maximálně 2 - 3 dny. Poté začnou měknout a plesnivět.

Borůvky si můžete vypěstovat na zahradě i balkóně

Pro borůvky nemusíme chodit pouze do lesa, můžeme si je vypěstovat na vlastní zahradě. Dokonce je můžeme mít i na balkóně, ale musíme mít dostatečně velkou nádobu. Borůvka zahradní, borůvka kanadská nebo borůvka velkoplodá značí jednu a tu samou rostlinku – brusnici chocholičnatou. Liší se ale odrůdami, které dávají různě velké plody s různou chutí. Mezi oblíbené patří Earliblue nebo Duke. Pro zdařilé vypěstování borůvkového keře, který vám zajistí bohatou úrodu, je důležitá zejména správná půda.

Rostlina potřebuje mít půdu dostatečně kyselou, ideální pH je 3,5 až 4,5. Borůvky mají rády půdu těžce písčitou a propustnou. Pokud není kyselost půdy, kde chceme pěstovat, dostačující, můžeme ji upravit rašelinou nebo půdu vyměnit. Kyselost půdy také zvýšíme přidáním kůry a pilin z jehličnatých stromů.  Aby nám rostlinky dávaly co nejvíce borůvek, je dobré vysadit dvě různé odrůdy. Borůvky se opylují pylem z jiné odrůdy a sklizeň bude bohatší.

Semínka borůvek musíme dát před vyséváním nejprve na 24 hodin do vody. Pro růst potřebují dostatek slunce a vlhkou půdu. Sazenice borůvek k výsadbě by měly být dva až tři roky staré. Borůvky je dobré sázet ideálně na jaře, aby do zimy zakořenily. Potřebují pravidelné zalévání a hnojení. Ideální je použít hnojivo speciálně na kanadské borůvky, vyhnout bychom se naopak měli hnojivům s chlórem a vápnem. Hnojíme ale až roční rostliny. Borůvky zaléváme nejlépe dešťovou vodou. S řezem borůvek začneme až u tříročních keříků. Plodit nám začnou od čtvrtého roku. Borůvky je dobré sklidit jeden nebo dva týdny po jejich dozrání, jsou poté sladší.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…