Červená řepa
Červená řepa a její účinky
Blahodárné účinky konzumace červené řepy tkví ve vysokém obsahu vitamínu C a E, kyseliny listové, cenných aminokyselin, obsažených minerálních látkách, jako jsou draslík, křemík, hořčík, železo, jód, mangan, vápník a zinek, betainu bránícímu kornatění tepen a podporujícímu činnost jater, a také vláknině, která je nezbytná pro správnou funkci střev.
Červená řepa pomáhá při problémech se/s:
- kardiovaskulárním systémem
- vysokým krevním tlakem
- oslabenou imunitou
- aterosklerózou
- trávením, játry a žlučníkem
- zadržováním vody v těle
- nedostatečnou pevností pleti, vlasů a nehtů
- usazenými toxickými látkami
- špatnou náladou
Kdy červená řepa škodí?
Pro vysoký obsah kyseliny šťavelové není moc dobré sníst více než 200 g červené řepy denně. Pokud bychom chtěli zařadit červenou řepu do jídelníčku našeho dítěte, nejvhodnější období nastává po 15. měsíci. Do té doby by mohla řepa působit jako velmi agresivní spouštěč alergické reakce. Pozor by si také měli dávat diabetici a lidé s močovými kameny, kvůli většímu obsahu cukru by měli červenou řepu vyřadit z jídelníčku.
Víte, že…
...červená řepa pochází ze Středomoří? Pro své léčivé účinky byla známá již za dob Římanů, ti jedli převážně listy a kořen používali k léčení. Díky velikosti Římské říše se červené řepa rozšířila do celé Evropy. Řecká bohyně Afrodita prý vděčila za svou krásu právě této zelenině.
Diskuse k článku
RE : Červená řepa