Petržel
Petržel a její léčivé účinky
Petržel podporuje chuť k jídlu, stimuluje činnost žaludku, příznivě ovlivňuje látkovou výměnu, má močopudné účinky, pročišťuje krev a tím vede k vylučování škodlivin z těla.
Silice má kromě močopudného i dezinfekční účinky, proto se petržel často používá při zánětech močového ústrojí.
Pokud jde o rčení uvedené na začátku, objasnění je jednoduché. Petržel sice funguje jako afrodiziakum, neboť dochází k prokrvování pohlavních orgánů a tím i k větší chuti na sex, stejné účinky má ale například pepř nebo pálivá paprika. Rčení ale mělo v době vzniku úplně jiný význam. Petržel má výborné preventivní účinky na prostatu a tak přechází rakovině předstojné žlázy. Muži tak vydrží déle na živu.
Co je, ale vědecky prokázaná pravda je fakt, že petržel léčí močové cesty a ledviny, pomáhá při menstruačních problémech a tlumí následky bodnutí hmyzem.
Kdy petržel škodí?
Petržel by určitě neměly užívat těhotné ženy, neboť látky obsažené v této zelenině vyvolávají stahy a žena by tak mohla potratit.
Látky mohou dále způsobit reakce na světlo po přímém styku petržele s pokožkou. Chronické užívání této zeleniny spěje k poruchám pigmentace, svědění, poškození jater, zánětu ledvin, poklesu krevních destiček a může končit až anémií.
Jsou známy také případy, kdy petržel vyvolala halucinogenní účinky.
Víte, že…
...se k petrželi pojí několik povídek a mýtů? Například Řekové považovali petržel za posvátnou bylinu, vplétali ji do pohřebních věnců, kterými následně zdobili hrobky svých zesnulých.
V Anglii zase věří, že důvodem, proč nikdy nevzejde celá část setby, je to, že ďábel nestojí o rozšiřování této zeleniny. Vezme si proto z každé setby část, aby se petržel tolik nerozšiřovala. Nakonec tu máme pověst o malých mužících, kteří chodili na oslavy a neviděni, neslyšeni, tam ujídali jídlo a tak způsobovali velké škody. Dlouho se nemohlo přijít na nic, co by mužíky od jídla odradilo. Až jednou se přidala do jídla nasekaná petržel jako koření a jídlo zůstalo netknuté. Od těch dob už mužíci nikomu jídlo nebrali.
Diskuse k článku
RE : Petržel