Pěstování a skladování petržele
Petržel jako taková má několik druhů, které se u nás hojně pěstují jak na zahrádkách, tak i doma v květináči nebo truhlíku. Tou neznámější je asi petržel zahradní, která se dále dělí na dva kultivary – kořenový a naťový.
Rozdíl mezi těmito dvěma druhy je hlavně v kořenu. U kořenové petržele je kořen široce kuželovitý a nevětvený, naopak naťová petržel vytváří tenký a hustě větvený kořen.
Pokud s pěstováním petržele začínáme, měli bychom vědět několik základních informací. Jedna z nich je například ta, že petrželi se daří na slunném či polostinném stanovišti, dá se ale pěstovat i ve skleníku. Půdu volíme vždy lehčí, bohatou na humus, která udrží dostatek vody pro růst rostliny. Teploty by se měly pohybovat mezi 10 - 20°C. Tyto základní potřeby jsou pro oba kultivary stejné, co se ale liší, je doba výsevu, okopávání a sklizeň.
- Naťovou petržel vyséváme od března do dubna, jednotlivá semena by od sebe měla být ve vzdálenosti 2 x 10 cm. Pokud budeme naťovou petržel vysévat na jaře (březen - duben), dáváme semena do hloubky asi 1 cm. Pokud ale zvolíme podzimní sadbu (září - listopad), semena musíme umístit hlouběji, řekněme do 2 cm hloubky. Naťovou petržel sklízíme během jejího růstu podle potřeby. Tento druh petržele můžete pěstovat i doma. Vytvoří krásnou dekoraci a vy tak budete mít bylinky vždy po ruce.
- Kořenovou petržel vyséváme velmi brzy z jara, od února do dubna ve sponu 7 x 30 cm. Ke správnému růstu a vývoji kořenové petržele je vhodné, aby měla dostatečně hluboko zrytou půdu a kořeny tak mohly růst. Dobré je také petržel okopávat a zejména v horkých letních dnech ji dopřát dostatek vody. Můžeme i přihnojovat. Sklizeň této petržele se provádí na podzim, před příchodem prvních mrazíků.
I na petržel si brousí zuby někteří škůdci. Mezi ty nejčastější patří vrtule celerová, její larvy si v listech prokousávají chodbičky, listy následkem toho vadnou a odumírají. Kořen petržele mohou napadnout háďátka, která kořen deformují. Dalšími "žrouty" petržele jsou například mšice mrkvové nebo svilušky chmelové.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování petržele