Pěstování a skladování ředkviček

18. 03. 2019 Přečteno: 1147x

Pěstování ředkviček

Ředkvičky jsou u zahrádkářů velmi oblíbené. Je to kvůli jejich rychlému růstu a jednoduchému pěstování. Poradíme vám, jak na to. Pěstování ředkviček zvládne i úplná začátečník.

Ředkvičky můžeme pěstovat buďto přímým setím semínek do záhonů anebo si je předpěstovat. Předpěstování sice růst urychlí, ale nutné rozhodně není. Ředkvičky totiž rostou opravdu rychle a na první sklizeň nebudeme čekat dlouho. Pokud je plánujeme pěstovat ve skleníku anebo v pařeništi, růst potrvá zhruba 3 - 4 týdny. Při pěstování rovnou na záhonech nám ředkvičky vyrostou za přibližně 5 týdnů.

  1. Vybereme si odrůdu. Na trhu jich existuje opravdu mnoho, ale pěstování je pro všechny podobné.
  2. Ředkvičkám prospívá lehčí a teplá půda. Jejich růst podpoříme umístěním do skleníku anebo položením černé fólie.
  3. Před setím půdu prokypřeme.
  4. Do půdy přidáme kompost, dodá ředkvičkám potřebné živiny.
  5. Do skleníku můžeme ředkvičky sít už od února. Do venkovních záhonů ředkvičky vysévejme od dubna.
  6. Řádky by měly mít mezi sebou vzdálenost asi 10 - 15 centimetrů podle velikosti odrůdy.
  7. Sejeme do hloubky 1,5 centimetru.
  8. Dbáme na to, aby výsev nebyl přehuštěný. Příliš mnoho rostlinek na jednom místě by bylo náchylných k tvorbě plísní a chorobě zvané padání klíčních rostlin.
  9. Až rostlinky začnou klíčit, protrháme je. Záhon nebude přehuštěný a každá ředkvička bude mít dostatek prostoru i živin.
  10. Půdu udržujeme vlhkou, ale nepřeléváme ji. Mohly by se v ní začít tvořit plísně. Pokud budeme udržovat zálivku pravidelnou, vyhneme se škůdci zvanému dřepčík. Ten v období sucha okusuje rostlinám listy.
  11. Pokud ředkvičky vysazujeme znovu, vystřídáme záhon, jinak by ředkvičkám mohly začít černat kořeny.

Skladování ředkviček

Ředkvičky jdou lepší k přímé konzumaci, než k dlouhodobému skladování. Proto je dobré si výsev rozplánovat s odstupem 1 - 2 týdnů, aby nám ředkvičky dozrávaly postupně. Černé ředkve můžeme skladovat i delší dobu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…