Pěstování a skladování ředkviček
Pěstování ředkviček
Ředkvičky jsou u zahrádkářů velmi oblíbené. Je to kvůli jejich rychlému růstu a jednoduchému pěstování. Poradíme vám, jak na to. Pěstování ředkviček zvládne i úplná začátečník.
Ředkvičky můžeme pěstovat buďto přímým setím semínek do záhonů anebo si je předpěstovat. Předpěstování sice růst urychlí, ale nutné rozhodně není. Ředkvičky totiž rostou opravdu rychle a na první sklizeň nebudeme čekat dlouho. Pokud je plánujeme pěstovat ve skleníku anebo v pařeništi, růst potrvá zhruba 3 - 4 týdny. Při pěstování rovnou na záhonech nám ředkvičky vyrostou za přibližně 5 týdnů.
- Vybereme si odrůdu. Na trhu jich existuje opravdu mnoho, ale pěstování je pro všechny podobné.
- Ředkvičkám prospívá lehčí a teplá půda. Jejich růst podpoříme umístěním do skleníku anebo položením černé fólie.
- Před setím půdu prokypřeme.
- Do půdy přidáme kompost, dodá ředkvičkám potřebné živiny.
- Do skleníku můžeme ředkvičky sít už od února. Do venkovních záhonů ředkvičky vysévejme od dubna.
- Řádky by měly mít mezi sebou vzdálenost asi 10 - 15 centimetrů podle velikosti odrůdy.
- Sejeme do hloubky 1,5 centimetru.
- Dbáme na to, aby výsev nebyl přehuštěný. Příliš mnoho rostlinek na jednom místě by bylo náchylných k tvorbě plísní a chorobě zvané padání klíčních rostlin.
- Až rostlinky začnou klíčit, protrháme je. Záhon nebude přehuštěný a každá ředkvička bude mít dostatek prostoru i živin.
- Půdu udržujeme vlhkou, ale nepřeléváme ji. Mohly by se v ní začít tvořit plísně. Pokud budeme udržovat zálivku pravidelnou, vyhneme se škůdci zvanému dřepčík. Ten v období sucha okusuje rostlinám listy.
- Pokud ředkvičky vysazujeme znovu, vystřídáme záhon, jinak by ředkvičkám mohly začít černat kořeny.
Skladování ředkviček
Ředkvičky jdou lepší k přímé konzumaci, než k dlouhodobému skladování. Proto je dobré si výsev rozplánovat s odstupem 1 - 2 týdnů, aby nám ředkvičky dozrávaly postupně. Černé ředkve můžeme skladovat i delší dobu.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování ředkviček